Oonkohan vähän hoppuillu:)? Mulla on jo kaikki valmiina vauvalle; vaatteet pestyinä ja silitettyinä omassa lipastossaan, hoitopöytä tarvikkeineen valmiina, pinnasänky (petattuna!!), turvakaukalo ostettuna (ei sentäs vielä autossa!), babysitteri löytyy ja vaunut tulossa postimyynnistä. Äidinmaidonkorvikettakin on varalla pari purkkia tuttipullo, rasvoja, punkka ym tarvikkeita.
Suursiivousta oon tehny nyt muutaman päivän. Huomenna on vuorossa keittiön kaapit. Ikkunat on pesty, paitsi yhdestä huoneesta, ja muutenkin oon vähän laittanu kotia kuntoon. Loppuajasta ajattelin vaikka leipoa pakkaseen jotain; sämpylöitä, piirakkaa, pasteijoita yms. -jos energiaa vielä riittää.
Tää loppuaika on vähän "hankalaa", kun ei voi tietää koska se lähtö tulee, huomenna tai vaikka vasta kuukauden päästä...Mutta eikö se oo hyvä olla kaikki valmiina? Miestä kyllä vähän naurattaa tuo valmiiksi petattu pinnasänky ja vaipat valmiina lipaston päällä:) (on muuten hienosti lajiteltuina merkkeineen rottinkilaatikossa):)
Noh odottavan aika on pitkä... Jotain tekemistä pitää keksiä.
Suursiivousta oon tehny nyt muutaman päivän. Huomenna on vuorossa keittiön kaapit. Ikkunat on pesty, paitsi yhdestä huoneesta, ja muutenkin oon vähän laittanu kotia kuntoon. Loppuajasta ajattelin vaikka leipoa pakkaseen jotain; sämpylöitä, piirakkaa, pasteijoita yms. -jos energiaa vielä riittää.
Tää loppuaika on vähän "hankalaa", kun ei voi tietää koska se lähtö tulee, huomenna tai vaikka vasta kuukauden päästä...Mutta eikö se oo hyvä olla kaikki valmiina? Miestä kyllä vähän naurattaa tuo valmiiksi petattu pinnasänky ja vaipat valmiina lipaston päällä:) (on muuten hienosti lajiteltuina merkkeineen rottinkilaatikossa):)
Noh odottavan aika on pitkä... Jotain tekemistä pitää keksiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei toi oo viel paha, mul on laskettu aika vasta 26.12 eli oon nyt viikolla 26 ja mulla on KAIKKI valmiina =) Vaatteet pesty ja lakanat pinnasängyssä valmiina ja kaikki hankittu. mut voi olla et pesen noi pinnasängyn lakanat ku viel on jonki aikaa synnytykseen ni saattaapa ne vielä pölyttyä ;)
Joten älä huoli et oo ainut "yli-innokas"
Ihan järkevää laittaa kaikki valmiiksi. Itselläni laskettu aika lokakuun alussa ja pari yötä sitten oli todella kivuliaita supistuksia yli kolme tuntia vähän väliä. Luulin jo, että tulee synnyttämään lähtö. Aloin aamuyöstä pakkaamaan sairaalakassia itselleni valmiiksi. Yritin levätä ja sitten supistukset menivät aamulla vähitellen ohi. Mutta itselläni oli tosi ahdistunut olo, kun en ollut pakannut sairaalakassia enkä laittanut vauvalle sänkyä valmiiksi, vaatteet sentään pesin viime viikolla. Mielummin siis ajoissa kuin liian myöhään, lähtö kun voi tulla etuajassakin.
Mullaki on kaikki valmiina, vaipatki hoitopöydälle kasattuna ym.... Paitsi ne pinnasängyn vuodevaatteet laitoin takas kaappiin ettei pölyynny. Ne oli ensin muutaman päivän paikallaan :)
Sairaalareppu on ollu pakattuna pari viikkoa. Mitään kivuliaita supistuksia tms ei ole vielä tullut ollenkaan, voihan tässä vielä yli kuukauden joutua odoteelemaan, mutta onpahan kaikki valmiina!
Eli mullakin on vauvan kaikki vaatteet pestyinä. Vaunut odottaa eteisessä ja korisänky on valmiiksi pedattu. Näyttää makuuhuonekin paremmalta kun ei ole tyhjä sänky nurkassa =D. Siivouksen olen ajatellut aloittaa tänään. Sairaalakassi on ollut muutaman viikon valmiina odottamassa lähtöä. Melkein joka yö tulee supisteluja jotka tuntuu aika ilkeiltä ja eilen neuvolassa sanottiin että vauva on asettunu lähtökuoppiinsa. Eli ei voi tietää koska se vauva päättää tulla tähän maailmaan. Toivon mukaan ei vielä muutamiin viikkoihin. Tänään raskausviikot 35 0.
Täällä on kohta raskausviikkoja täynnä 37. Ihan samat on kuviot, kaikki vaatteet pesty ja silitetty (yleensä en juuri silittele), pinnasänky valmiina, ruokaa tehty pakkaseen jne.
Aika vaaratonta hulluutta tämä vauvatouhotus. Hyvinvoivana esikoisen odottajana on pakkokin keksiä jotain tekemistä, kun ei osaa vain laiskotella ja muut on päivisin töissä.
Terve vaan!!!
En ole vielä laittanut mitään valmiiksi, tuntuu että aika on mennyt "siivillä" ja kohta on vauva sylissä...la on 16.10. mutta koko ajan olen tuntenut tällä viikolla että syntyy varmaan jonkun verran etuajassa vai liekkö vain harhakuvitelmia??! Alapäätä nipistelee ja vatsa menee kovaksi ja tuntuu että vatsa-asukki työntää itteään alaspäin, mutta ei ole vielä lapsivedet menneet, joten olen vielä rauhallisilla mielin...
Periaatteessa, kun sulla on äitiyspakkaus, sulla on valmiina vauvalle sänky ja petivaatteet, vaippojakin vähän, rasvaa, harsoja... eli aika paljon. Auton turvakaukalo on mielestäni ainut todellinen pakollinen ostos ennen vauvan kotiin pääsyä. -Jos siis vauva haetaan autolla, ja syksyllä auto olisi kai vastasyntyneen hakuun suositeltava..? Ja tietysti jonkun verran vaatetta pitää olla. (Äitiyspakkauksen vaatteet ovat liian isoja)