Miten nämä kihla- ja vihkisormukset menevät miehen kohdalla? Naisella on yleenso kihla- ja vihkisormus. Miehillä yleensä vain yksi sormus, vai olenko väärässä? Ja onko se sitten se sama rinkula, joka on hommattu kihloiksi, vai kokonaan uusi?
Miehen sormus?
8
5764
Vastaukset
- Jaanelo
Miehelläkin sormusasiat menevät ihan oman maun mukaan. "Perinteisesti" miehellä on vain yksi sormus eli se, joka on hankittu kihlasormukseksi. Siihen sitten vain lisätään vihkipäivä. Kukaan ei kuitenkaan pakota menemään virran mukana. Meilläkin hankittiin kivellinen vihkisormus myös miehelle.
Joku ei käytä sormusta ollenkaan, toinen hankkii uuden vihkisormuksen ja pitää vain sitä. Yksi tai kaksi sormusta -ei väliä, kunhan se menee omien ajatusten mukaisesti.- veitikka
Nykyaikana on tullut tapa, että miehen kihlasormukseen kaiverretaan myös vihkipäivämäärä. Eli vielä muutama vuosi sitten tällainen käytäntö oli perin harvinaista. Nykyisin tosin yleistymään päin. Jokainen tekee, kuinka itelle sopii! Onnea! :)
- minnaliisa
veitikka kirjoitti:
Nykyaikana on tullut tapa, että miehen kihlasormukseen kaiverretaan myös vihkipäivämäärä. Eli vielä muutama vuosi sitten tällainen käytäntö oli perin harvinaista. Nykyisin tosin yleistymään päin. Jokainen tekee, kuinka itelle sopii! Onnea! :)
Johan se tuossa edellisessä viestissä mainittiin.
- veitikka
minnaliisa kirjoitti:
Johan se tuossa edellisessä viestissä mainittiin.
sitä halusin korjata, ettei miehen sormukseen perinteisesti ole vihkipäivää kaiverrettu, kuten edellisestä viestistä saattoi ymmärtää. Perinteisesti siinä on ollut molempien nimi ja kihlautumispäivämäärä. Vihkipäivän kaivertaminen sormukseen edellisten lisäksi on tullut vasta viimeaikoina. No, jos joku pitää tapaa jo nyt perinteenä, niin kaikin mokomin. Mielestäni se ei kuitenkaan vielä ole perinne.
- yhä
useammin myös miehellä on kaksi sormusta.
Poikamme vihittiin jokin aika sitten ja morsian pujotti vihkisormuksen kihlasormuksen viereen :) - miehellä
yhä kirjoitti:
useammin myös miehellä on kaksi sormusta.
Poikamme vihittiin jokin aika sitten ja morsian pujotti vihkisormuksen kihlasormuksen viereen :)Itselläni kaksi "sormusta" vasemmassa nimettömässä. Kultainen kihlasormus ja sen vierellä tatuoitu vihkisormus. Samanlaiset myös vaimollani. Vaikka emme olisi päätyneet tatuoituun vohkisormukseen, olisi minulle tullut joka tapauksessa vihkisormus kihlasormuksen kaveriksi.
- miehelle
miehellä kirjoitti:
Itselläni kaksi "sormusta" vasemmassa nimettömässä. Kultainen kihlasormus ja sen vierellä tatuoitu vihkisormus. Samanlaiset myös vaimollani. Vaikka emme olisi päätyneet tatuoituun vohkisormukseen, olisi minulle tullut joka tapauksessa vihkisormus kihlasormuksen kaveriksi.
lisätään nykyiseen kihlasormukseen leveyttä sitten kun naimisiin mennään.. eli hän haluaa yhden todella leveän sormuksen kahden sijasta. näinkin voi toimia..
- Lisää leveyttä...
miehelle kirjoitti:
lisätään nykyiseen kihlasormukseen leveyttä sitten kun naimisiin mennään.. eli hän haluaa yhden todella leveän sormuksen kahden sijasta. näinkin voi toimia..
Olin itse miettinyt tuota asiaa miehen kannalta ja tuossa oli varmaan ratkaisu meidän tilanteeseen!Kiitti vinkistä! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie827234Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652228- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250