Kuka tietää?

Ikäimmeiset puhuvat tupakkaruususta ja stokruususta, ovatko yksi ja sama, ja mikä kasvi se on?
133754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ainakin salkoruusua sanottiin ennen tukkiruusuksi ja se on Ruotsiksi Stockros.
Sitä en tiedä mikä tuo tupakkaruusu on,jospa se olisi sama kuin tukkiruusu,vähän vain väännelty nimi ;ö

Äänestä
  • Joku tiesi kertoa, että tupakkaruusu olisi sininen kasvi, jonka kukka muistuttaa neilikkaa.

    Äänestä

  • k.vastaa kirjoitti:

    Joku tiesi kertoa, että tupakkaruusu olisi sininen kasvi, jonka kukka muistuttaa neilikkaa.

    Salkoruusuja on monen värisiä ja joissakin niissä on kerrottu neilikkamainen kukka.
    Ruusun ja neilikan välimailta.
    Vaaleansininen taitaa olla yksi värivariantti.

    Äänestä

Voisiko tupakka-ruusu olla esim. sikuri? Se kukkii koko kesän sinisillä kukilla, mutta ei kyllä kauheasti muistuta ruusua.
Salkoruusu on taasen samalla tavalla kaksivuotinen kuin sormustinkukka. Joskus voi suotuisissa olosuhteissa kukkia jo ensimmäisenä vuotena, mutta silloin kukkavarsi jää yleensä tavallista lyhyemmäksi. Värejä on paljon ja kukintoja on sekä kerrottuja että yksinkertaisia.

Äänestä

Tupakkaruusu on sama kuin samettikukka, uskokaa pois.

Äänestä
  • eikä ole vaan petunia oli ennen tupakkaruusu!!!

    Äänestä

Sain itse alkukesästä perennan jonka sanottiin olevan tokruusu, eli malva... Kun tutkin itse asiaa niin jokin malva se tosiaan on, mutta toiset siis kutsuu sitä tokruusuksi

Äänestä

Mun mielestä ennen sanottiinpetuniaa tupakkaruusuksi.

Äänestä

Malva, jätkänruusu, torpanruusu, stokruusu, tokruusu, tukkiruusu nimellä on puhuttu harmaamalvikista. Lavatera thuringiaca. On komea liki metrinen monivuotinen perenna, joka juuri nyt on työntämässä ensimmäisiä nuppujaan esiin. googlaapa tarkoititko tätä..

Äänestä

harmaa malvikki
http://perinnepiha.fi/harmaamalvikki-lavatera-thuringiaca/
http://www.yrttitarha.fi/kanta/malvat/
Facebook-keskustelussa samettiruusulle löytyi toinenkin vanhanajan nimi eli tupakkaruusu.
•samettikukat (Tagetes-lajeja): kääpiösamettikukkien (Tagetes tenuifolia) kukat ovat maultaan karvaan sitrusmaisia. Kokeile! Rohtosamettikukan (Tagetes lucida) koko kasvi, kukat mukaanlukien, maistuu ranskalaiselle rakuunalle. Herkkua!
kohteen mukaan http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/abc/teemat.html
Rohdostelua kesällä http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/kansanperinne/polku.html#yrtit
tuholaistorjuntaa hyötyläisiltä
http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/abc/tuholais.html

Äänestä

Nyt löytyi kukkaselle nimi, jonka lapsena kuulin. Tokruusun, salkoruusu ja tupakkaruusu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä kirjoitti:

Ikäimmeiset puhuvat tupakkaruususta ja stokruususta, ovatko yksi ja sama, ja mikä kasvi se on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu