Veren rasvahapot

Professori Tom Saldeenin tutkimusryhmä Upsalan yliopistossa on havainnut, että omega-6/omega-3-suhdetta kuvaa parhaiten verestä mitattava suhdeluku AA/EPA. Mitä korkeampi suhdeluku on sitä huonompi sydänpotilaan ennuste, sanoo Saldeen. Hänen tutkimusaineistossaan kalaöljyä säännöllisesti käyttävillä 45-70-vuotiailla suhdeluku oli enimmäkseen (70 %:lla) alle kahden, kun taas muilla potilaila se oli noin 7.
Suomessa terveiden kirjoissa olevien ihmisten AA//EPA-suhdetta on tutkittu Jyväskylän yliopistossa. Siellä on todettu, että jo 10-vuotiailla lapsilla suhdeluku on keskimäärin noin 8 ja opiskelijoilla 7. Tällaisetlukemat ennustavat tulevaa sairastumista sydän- ja verisuonitauteihin, ja niillä, joilla tauti on jo puhjennut, kehno ennuste, sanoo Saldeen. Tässä aiheesta englanniksi ja suomeksi
http://www.ujms.se/pdf/ujms111_2.pdf
http://tinyurl.com/lww9t
Näiden tutkimusten valossa kannattaisi jokaiikan alkaa ottaa EPAa rutkasti sisältävää kalaöljyä. Suomessakin saa nyt sellaista, jossa on peräti 90 % EPA-rasvahappoja. Sen alentaa tehokkasti ASA/EPA-suhdetta.
5469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lopeta mainostus

Äänestä

  • vahvistaa kirjoitti:

    sen mitä ensimmäisessä viestissä kerrottiin: Kalaöljyn käyttö ravintolisänä ehkäisee monia kuolemanntapauksia
    http://www.reutershealth.com/archive/2006/09/13/eline/links/20060913elin028.html

    Katsoin ja tallensin nauhalle pari viikkoa siten BBC:n Horizon-dokumentin TV1:stä. Siinä haastateltiin muiden muassa Lontoon King´s Collegen ravitsemustieteen professori Tom Sandersia. Hän on tutkinut rasvahappoja 30 vuotta ja sanoi kuuluvanansa omega-3:n kannattajiin, vaikka varoittelikin odottamasta ihmettä niiden käytössä. Nyt huomaan, että Sanders on julkaissut johtavassa ravitsemuslääketieteen lehdessä uuden tutkimuksen aiheesta. Sen mukaan ihmisen ei pitäisi saada omega-6-rasvahappoja yli 3 kertaa verrattuna omega-3:een, muussa tapauksessa veren haitalliset rasvat, triglyseridit, kohoavat liikaa, mikä voi ahtauttaa valtimoita.
    http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/84/3/513
    Jos on totta, kuten näyttää, että suomalaisilla lapsilla ja nuorilla on tuo suhde 8, heillä on suuri riski sairastua sydän- ja verisuonitauteihin. Ilmankos Suomessa on näitä tauteja paljon. Minusta olisi viisasta tapauksessa mittauttaa verestä tuo Saldeeninkin suosittama AA/EPA-suhde – aivan kuten nyt mitataan kolesterolia – ja jos se on korkeampi kuin 3, niin pitäisi alkaa ottaa EPAa ruoan lisänä. EPA:han se ilman muuta parhaiten vaikuttaa suhdeluvun alenemiseen, kun se kerran on jakajassa (AA/EPA).

    Äänestä

Minulla on Barry Searsin kirja Omega Zone (Otava 2003), jossa hän kirjoittaa tosipaljon AA/EPA-suhteesta. Searsin verkkosivuilla on lisää siitä. Hänen mukaansa se ei sai olla yli 3:1
http://www.drsears.com/doyouhavesilentinflammation.pag
Toinen linkki
http://www.metametrix.com/TestServ/default.asp?PageID=3 3
Vaikuttaa siltä, että muualla maailmassa asiasta on tiedetty kauan, mutta nyt siitä aletaan keskustella Suomessa. Kaikki uusi kohtaa aina aluksi vastustusta, niin ilmeisesti tämäkin asia. Ainakin siksi, että melkein kaikki sydänpotilaat ja monet muutkin kroonisesti sairaat joutuvat syömään kalaöljyä ruoan lisänä, saadaksen suhteen kohdalleen. Uskon kuitenkin Searsin olleen oikeassa tässäkin asiassa.

Äänestä
  • Barry Sears kirjoittaa kirjassan Omega Zone (Otava 2003):

    Kun syöt kalaa, syöt itse asiassa kalan “lihaa”, jossa on yleensäö enemmän arakidonihappoa (AA) kuin kalaöljyä (omega-3:a). Sen vuoksi AA/EPA-suhde on niin alhainen lohiöljyssä (0.05) verrattuna meriloheen (0,83) ja kirjoloheen (1,86). Kirjolohen AA/EPA-suhde on siis yli kaksi kertaa suurempi kuin merilohen ja 35 kertaa suurempi kuin lohiöljyn. Mitä enemmän syöt kalaa (erityisesti kirjolohta), sitä enemmän saat arakidonihappoa. Siirryt siis valitettavasti kohti huonompaa eikosanoiditasapainoa, kun syöt kalaöljy sijasta kirjolohta. Merilohta syömällä siirryt kohti parempaa eikosanoidien tasapainoa, mutta et niin paljon kuin kalaöljyä nauttimalla.

    Kalan syönti on kuitenkin terveellisempää kuin punaisen lihan syönti, sillä lihassa on vielä enemmän arakidonihappoa kuin kalassa. Tämän vuoksi paljon kalaa syövät ihmiset ( esimerkiksi japanilaiset) ovat maailman terveimpiä. Kalaöljyn nauttiminen kiihdyttää kuitenkin prosessia, koska siinä on kaikkein vähiten arakidonihappoa.

    Vaikka pystyisit syömään yhden tai kaksi kala-ateriaa päivässä, et silti tekisi tarpeeksi hallitaksesi eikosanoidejasi optimaalisesti parhaan mahdollisen terveyden kannalta. Sinu pitäisi kuitenkin vielä vähentää radikaalisti arakidonihapon ja muiden lyhytketjuisten omega-6-rasvahappojen määrää ruokavaliossasi. Tällä on näytetty olevan dramaattinen vaikutus fataalien ja –ei-fataalien sydänkohtausten vähentämisessä Lyonin tutkimuksessa. Sinun pitää siis edlleen vähentää eläinproteiinin nauttimista (varsinkin rasvaisen punaisen lihan, sisäelinten tai kanamunan keltuaisten, joissa kaikissa on runsaasti arakidonihappoa) ja lisätä vähärasvaisen eläinproteiinin (kanan, kalkkunan ja kananmunan valkuaisten) ja lihan korvikkeena tarjottavien soijavalmisteiden sisältämän soijaisolaattiproteiinin nauttimista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja sydän kirjoitti:

Professori Tom Saldeenin tutkimusryhmä Upsalan yliopistossa on havainnut, että omega-6/omega-3-suhdetta kuvaa parhaiten verestä mitattava suhdeluku AA/EPA. Mitä korkeampi suhdeluku on sitä huonompi sydänpotilaan ennuste, sanoo Saldeen. Hänen tutkimusaineistossaan kalaöljyä säännöllisesti käyttävillä 45-70-vuotiailla suhdeluku oli enimmäkseen (70 %:lla) alle kahden, kun taas muilla potilaila se oli noin 7.
Suomessa terveiden kirjoissa olevien ihmisten AA//EPA-suhdetta on tutkittu Jyväskylän yliopistossa. Siellä on todettu, että jo 10-vuotiailla lapsilla suhdeluku on keskimäärin noin 8 ja opiskelijoilla 7. Tällaisetlukemat ennustavat tulevaa sairastumista sydän- ja verisuonitauteihin, ja niillä, joilla tauti on jo puhjennut, kehno ennuste, sanoo Saldeen. Tässä aiheesta englanniksi ja suomeksi
http://www.ujms.se/pdf/ujms111_2.pdf
http://tinyurl.com/lww9t
Näiden tutkimusten valossa kannattaisi jokaiikan alkaa ottaa EPAa rutkasti sisältävää kalaöljyä. Suomessakin saa nyt sellaista, jossa on peräti 90 % EPA-rasvahappoja. Sen alentaa tehokkasti ASA/EPA-suhdetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu