Mitä tehdä jos kaksi ihmistä pitävät toisistaan erittäin paljon, mutta toisella on ennaltaan suhde toisen kanssa. Onko väärin puskea suhteen väliin, jos tietää ihmisen olevan onneton suhteessaan? Onko väärin tarjota ihmiselle parempaa, vai pitääkö pysyä vain taka-alalla?
Mitä tehdä?
23
2265
Vastaukset
Se on niiden kahden ihmisen suhde, ei kolmen ihmisen suhde.
Vaikka sinä ajattelet että pystyt tarjoamaan parempaa, et sinäkään voi luvata että se suhde sinun kanssasi olisi loppujen lopuksi yhtään parempi.- Neuvoton112
Puhut viisaita, mutta mitä jos ei voi tunteillensa mitään? Ajattelee ihmistä taukoamatta päivät pitkät ( ei sairaalla tavalla ) ja elättelee toiveita mielessään. Onko oikein paljastaa tunteensa, vaikka se saattaisi luoda tukalan tilanteen ? Millä pääsee pois siitä rauhattomasta tilasta ja saada vihdoin unta öisin?
Neuvoton112 kirjoitti:
Puhut viisaita, mutta mitä jos ei voi tunteillensa mitään? Ajattelee ihmistä taukoamatta päivät pitkät ( ei sairaalla tavalla ) ja elättelee toiveita mielessään. Onko oikein paljastaa tunteensa, vaikka se saattaisi luoda tukalan tilanteen ? Millä pääsee pois siitä rauhattomasta tilasta ja saada vihdoin unta öisin?
tuo on aika ikävä paikka.
Niin, no siis mun mielestä se valinnanvapaus pitäisi kuitenkin olla niillä kahdella suhteessa olevalla ihmisellä, koska ovat jo toisiinsa sitoutuneet.
Mieti itseksesi kuinka suhtautuisit jos itse olisit se toinen ihminen siinä suhteessa ja joku kertoisi tunteistaan tuolla tavalla kumppanillesi.
- tuota
toisinaan, että miten haluaisin ihmisen lähestyvän minua, koska itselläni on suhde toisen kanssa...
KAikkein parasta olisi olla ystävä alkuun jos se sittä johonkin kehittyy niin kaikki aikanaan- mitä mietteitä
Eroa suhteesta, sillä tuo kuulostaa jo tosi pahalta. Suunnitteleeko ihmiset todella ennakkoon miten siisteimmällä tavalla pettää ja pääsee entisestä eroon?
- asiat
mitä mietteitä kirjoitti:
Eroa suhteesta, sillä tuo kuulostaa jo tosi pahalta. Suunnitteleeko ihmiset todella ennakkoon miten siisteimmällä tavalla pettää ja pääsee entisestä eroon?
ole niin yksinkertaisia. Olen itse ainakin puhunut kumppanini kanssa asioista moneen kertaan. Aina ei voi suhteesta vain lähteä käytännöllisistä syistä. Itse en haluaisi aloittaa heti mitään suhdetta vaan tutustua ihmiseen aluksi vain ystävänä.
- seurustelee
jos on onneton?? Jos hän tietää että voit tarjota parempaa niin miksi ei ole sinun kanssa?
- WOMANINLOVE
..kuulostaa tutulta..onneksi tapaamme ei-privaatisti nii ei tarvitse mitään ruveta sanomaankaan..en uskaltaisi,pelkäisin että hän ei ole samalla aaltopituudella..
- Minä vaan
Mulla on maailman upein mies ystävänä. Juuri sellainen jonka kanssa itsekin tahtoisin parisuhteen. Mutta hän seurustelee, joten pysyn vain ystävänä. En edes yritä mitään. Viihdymme hyvin yhdessä, ja olemme täysin samalla aaltopituudella. Jos hän joskus haluaa kanssani enemmän, olen valmis. Mutta siihen saakka pysyn vain kaverillisissa väleissä. Ja toivon etten rakastu kunnolla häneen..
- -mutu-
Ei voi! Sinäkin olet valmiustilassa vastaanottamaan mitä annetaan. Ystävää kohtaan ei tunneta noin!
- Neuvoton112
Joo taidan jättää asian taakse ja jatkaa, vaikka en pystykkään siihen viellä. Odotan vaikka sitä yhteydenottoa vastapuolelta, niin en ainakaan rupea suhteenrikkojaksi. Hajottaa olla tässä tilanteessa,
kun tietää että molempien elämä olisi niin paljon rikkaampaa yhdessä. No ehkä voitan sitten lotossa, kun en voittanut rakkaudessa.
Yhteydenottoa odotellessa...- toi...
sun puhelinnumerosi? :)
- Neuvoton112
toi... kirjoitti:
sun puhelinnumerosi? :)
Ei ole oikea numero (oho,yllätys). Oikean numeron ilmottaisin
,mutta pitää pitää linjat vapaina, jos sieltä tulisi soitto oikealta ihmiseltä. =)
Epätoivoista eikö totta?
- mielipide...
Olen sitä mieltä, että oikein teet, jos et väliin mene. Olen itse ihastunut ja varattu. Ajatukset ovat olleet sekaisin pitkään. En voisi tapailla muita, kun olen suhtessa, enkä myöskään suoraan kertoa ihastuksesta. Se olisi väärin.
Se, miksi ihastuin, ei johtunut paremman elämän toivosta. Kaikissa suhteissa on omat ongelmansa ja yhtälainen mahdollisuus epäonnistua. Olen miettinyt omia puutteitani ja mistä tunteet tai tunteettomuudet johtuvat. Olen miettinyt myös sitä, arvostanko toista tarpeeksi ja jos en arvosta, niin miksi. Se on pitkä prosessi.
Uskon kyllä, että on rankkaa olla ihastunut varattuun. Mutta vähintään yhtä rankkaa on olla varattuna ihastunut.- Minä täällä
Ihan oikeasti, ei saa liikaa ajautua omien periaatteittensa valtaan. On hienoa, että niitä on, mutta kun elämä muuttuu, tilanteet muuttuu. Miksi kärvistellä suhteessa ihmisen kanssa, jos todella paljon parempaa on luvassa? Miksi tyytyä rakkauteen, kun tarjolla on Rakkautta?? Siinä on ero.
Lupaukset on lupauksia, ja niistä on pidettävä kiinni. Olet oikeassa ja arvostan sinua siksi. Mutta. Älä tee itsellesi hallaa noitten periaatteitten takia. Me todella olemme täällä vain kerran, ja vain kerran Se Oikea tulee vastaan. Joskus rohkeutta on mennä mukaan eikä jäädä.
Rakkaudella,
Nainen. - mielipide...
Minä täällä kirjoitti:
Ihan oikeasti, ei saa liikaa ajautua omien periaatteittensa valtaan. On hienoa, että niitä on, mutta kun elämä muuttuu, tilanteet muuttuu. Miksi kärvistellä suhteessa ihmisen kanssa, jos todella paljon parempaa on luvassa? Miksi tyytyä rakkauteen, kun tarjolla on Rakkautta?? Siinä on ero.
Lupaukset on lupauksia, ja niistä on pidettävä kiinni. Olet oikeassa ja arvostan sinua siksi. Mutta. Älä tee itsellesi hallaa noitten periaatteitten takia. Me todella olemme täällä vain kerran, ja vain kerran Se Oikea tulee vastaan. Joskus rohkeutta on mennä mukaan eikä jäädä.
Rakkaudella,
Nainen.Olen nainen minäkin.
- tämäkin
mielipide... kirjoitti:
Olen nainen minäkin.
..kuulostikin liian hyvältä ollakseen totta ;) Mutta samat sanat silti voin osoittaa sinulle.
Olen todellakin sitä mieltä, että kun sitoudutaan niin silloin sitoudutaan. Mutta. Elämä ei aina ole mustavalkoista. Pelkästä mielenhäiriöstä ei kenenkään mukaan lähdetä. Mutta harkinnan jälkeen se on ihan sallittua. - mielipide...
tämäkin kirjoitti:
..kuulostikin liian hyvältä ollakseen totta ;) Mutta samat sanat silti voin osoittaa sinulle.
Olen todellakin sitä mieltä, että kun sitoudutaan niin silloin sitoudutaan. Mutta. Elämä ei aina ole mustavalkoista. Pelkästä mielenhäiriöstä ei kenenkään mukaan lähdetä. Mutta harkinnan jälkeen se on ihan sallittua....että asiasta keskustellaan. Jokaisella menee oma aikansa asioiden käsittelyyn. Joku muuttaa heti vaikka ulkomaille ja jättää kaiken, toisella voi mennä vuosia. Kukin tavallaan.
- sivusta naisen myös
mielipide... kirjoitti:
...että asiasta keskustellaan. Jokaisella menee oma aikansa asioiden käsittelyyn. Joku muuttaa heti vaikka ulkomaille ja jättää kaiken, toisella voi mennä vuosia. Kukin tavallaan.
vastailen: Kun varattuna ihastuu, kannattaa kuitenkin miettiä onko se hetken huumaa vai mitä. Yleensä se menee ohi.
- mielipide...
sivusta naisen myös kirjoitti:
vastailen: Kun varattuna ihastuu, kannattaa kuitenkin miettiä onko se hetken huumaa vai mitä. Yleensä se menee ohi.
...mutta ellei mene, niin sitten on mietittävä missä vika ja voiko asialle jotain tehdä.
- osaset
Kaikissa vaihoehdoissa hajoaa ihmisiä. Aina puhutaan suhteen hajoamisesta, ihmiset niissä hajoavat, aina. Saavuttamaton rakkauskin tekee saman.
- ohikulkija II
ei ole ikuista. Ei voi voittaa jos ei koita ;)
Ehkei kohteesei edes tiedä, että saattaisitkin olla tosissasi... - she/he
Tuossa tilanteessa on ainakin minua helpottanut se, että olen jutellut ihastukseni kanssa suoraan. Kahville, kävelemään tms. Saa tietoonsa ovatko tunteet millä tasolla...
Helpommin sanottu kuin tehty, mutta ei tarvitse jälkeenpäin harmitella!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot7811867Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss309878Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen284781Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323844Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333113Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142810Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1102761Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.222630"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita482460Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling742439