Musiikkilukiot

Hei!
Voisikos joku kertoa mitä kaikkia musiikkilukioita Suomesta löytyy?
Ja mitä vaatimuksia kuhunkin lukioon?
Olisi mukava saada tietää ensi vuoden hakujen kannalta.

Kiitoksia jos vastauksia tulee!
118490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tottahan niitä löytyy. Parhaana esimerkkinä voitaisiin pitää oulun madetojan musiikkilukiota! ;)

Äänestä

Joo madetoja on ehdottomasti vertailukelpoinen kohde! ehkä jopa paras kaikista;)

Äänestä

Hei! olen nyt ollut reilun vuoden täällä madetojan musiikkilukiossa oulussa ja kokemukset ovat olleet vain positiivisia! Tervetuloa tänne kaltaistesi joukkoon!

Äänestä
  • niin mutta eihän tänne noin vain voi tulla. pääsyvaatimuksena on vähintään 10-vuoden solistisen aineen opiskelukokemus sekä vähintään 9.5 keskiarvo lukuaineissa. vaatimuksena myön laaja musiikin tuntemus, joka mitataan haastavassa pääsykokeessa. onnea, ja tsemppiä pääsykokeisiin!

    Äänestä

  • toinen madetojalainen kirjoitti:

    niin mutta eihän tänne noin vain voi tulla. pääsyvaatimuksena on vähintään 10-vuoden solistisen aineen opiskelukokemus sekä vähintään 9.5 keskiarvo lukuaineissa. vaatimuksena myön laaja musiikin tuntemus, joka mitataan haastavassa pääsykokeessa. onnea, ja tsemppiä pääsykokeisiin!

    ...ongelmana vain, että Oulu on aivan liian kaukana minulle :/
    asun Helsingin lähellä.
    ja lähistöltä olisi kiva saada jokin opiskelupaikka.
    muuten Madetoja kuulostaisi erittäin hyvältä! ^^
    kiitoksia vastauksista!

    Äänestä

  • lucired kirjoitti:

    ...ongelmana vain, että Oulu on aivan liian kaukana minulle :/
    asun Helsingin lähellä.
    ja lähistöltä olisi kiva saada jokin opiskelupaikka.
    muuten Madetoja kuulostaisi erittäin hyvältä! ^^
    kiitoksia vastauksista!

    No ei todellakaan tarvi olla mitään 9.5 keskiarvoa! Sivuillaki on pääsyvaatimukset ja pisteitä kertyy mm. lukuaineitten keskiarvosta, musiikin numerosta, musiikkiluokasta ja musiikkiopistosta, tai kahden viimeisen puuttuessa suosituksista ja vapaaehtoisesta soittokokeesta..

    Äänestä

  • toinen madetojalainen kirjoitti:

    niin mutta eihän tänne noin vain voi tulla. pääsyvaatimuksena on vähintään 10-vuoden solistisen aineen opiskelukokemus sekä vähintään 9.5 keskiarvo lukuaineissa. vaatimuksena myön laaja musiikin tuntemus, joka mitataan haastavassa pääsykokeessa. onnea, ja tsemppiä pääsykokeisiin!

    Ei todellakaan tarvi 9.5 keskiarvoa saati sitten 10 vuoden harrastuneisuutta.

    Äänestä

Vastaus tulee VÄHÄN myöhässä.. Toivottavasti hait ja pääsit johonkin hyvään musiikkilukioon Helsingissä! Itse olisin ehdottanut Sibelius-lukiota, jonka käynyt mm. Anna Abreu. Sinnekin tarvitaan hyvää tuuria ja taitoa, että pääsee, mutta se on ainakin kunnon musalukio jos mikä.

Äänestä
  • Joo mutta jos pistetään paremmaksi niin Suvi Teräsniska on käynyt Madetojan! ;)

    Äänestä

Kajaanin lukio
Kuopion musiikkilukio
Madetojan musiikkilukio
Puolalanmäen lukio
Savonlinnan taidelukio
Sibelius-lukio
Tapiolan lukio
Tiirismaan lukio
Vaskivuoren lukio
Kaustisen musiikkilukio

Äänestä

KUOPION YHTEISKOULUN MUSIIKKILUKIOsta (noin oikealta nimeltään:)) on valmistunut ylioppilaiksi nykyisiä maankuuluja artisteja, kuten Jenni Vartiainen, Paula Vesala, Marco Hietala, Ville Rusanen, Anna-Mari Kähärä, Erja Lyytinen ja monet muut nykyisin menestyvät muusikot. Musiikkilukio toimii myös yhdessä Kuopion Musiikkikeskuksen kanssa: Musiikkilukiossa voit mm. tenttiä musiikin teorian kursseja Musiikkikeskukselle hyväksyttävästi.

Laulun ja solististen aineiden opetus on erittäin tasokasta, sillä monia niistä instrumenteista opettaa opettajat Musiikkikeskukselta ja näin.

Lisäksi täällä on erittäin hyvä yhteishenki, pieni koulu kun on. Täällä voit olla IHAN MILLAINEN ITSE HALUAT! Koulussamme (kyllä, siis itse olen opiskelijana siellä) tehtiin vähän aikaa sitten kouluviihtyvyyskysely, jossa yhtenä kysymyksenä oli, että onko sinulla ystäviä koulussa, siis YSTÄVIÄ, ei kavereita. Koulussamme oli vain yksi henkilö, jolla ei ollut ystäviä, mutta kavereita kylläkin ihan mukavasti. TÄÄLLÄ ET JÄÄ YKSIN!!!:):):)

Pääsykokeista: 20 pistettä, 10 p saa peruskoulun päättötokarista jos on kymppi keskiarvo, jos ka on 7.5 nii sit se on 7.5 pistettä. 10 p PARHAIMMILLAAN saa pääsykokeesta, jossa pitää laulaa yksi kaikille sama suomalainen kansanlaulu ja oma valitsema kappale, pitää soittaa niitä kaikkia instrumentteja joita osaa suhteellisen hyvin soittaa (tyyliin nokkahuilu ei kuitenkaan menisi) ja sit on haastattelu.

Tulee kans muutaman vuoden myöhässä tää vastaus, mut tää onkin yleinen mainostus niille kaikille jotka miettii, että mikä musiikkilukio olisi hyvä.

Sanon vielä, että lukiomme on keskellä keskustaa, ja torille, jonka läheisyydessä on kaikki bussilinjojen lähtöpaikat, kävelee noin 3 minuutissa.

Kiitän ja kumarran!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lucired kirjoitti:

Hei!
Voisikos joku kertoa mitä kaikkia musiikkilukioita Suomesta löytyy?
Ja mitä vaatimuksia kuhunkin lukioon?
Olisi mukava saada tietää ensi vuoden hakujen kannalta.

Kiitoksia jos vastauksia tulee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu