esim 9-3:sia? paljonko on ollut veron osuus?
Itseäni kiinnostaa lähinnä 9-3aero 00 tai 01 mallit. Yhden olen nähnyt metroautolla turussa hintaan 31900€ Kun niitä saa ruotsissa 150000-200000Skr eli 16500-22000€
Itseäni kiinnostaa lähinnä 9-3aero 00 tai 01 mallit. Yhden olen nähnyt metroautolla turussa hintaan 31900€ Kun niitä saa ruotsissa 150000-200000Skr eli 16500-22000€
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kannattaa ehkä vertailla myös saksan hintoihin esim http://www.mobile.de
15K € lähtee -98 9-5 ja 22K € pintaan lähtee jo vaikka mitä avo viggenia jolle on tehty sisäänajo.
Tietysti auton tuonti saksasta on hankalampaa ja autokauppiaat ovat kierompia :/
Ruotsista tuominen olisi mukavampaa ,kun kielikin sujuu tyttöystävällä hyvin ja ruotsiin ei paljoa laiva matka turusta maksa..
Olet ostamassa erittäin hyvää autoa. Autoa joka kulkee kun käsketään ja joka toimii talven paukkuvilla pakkasilla yhtä hyvin kuin kuumilla kesähelteillä.
Auton osto ulkomailta, ostaisin Saabini Ruotsista koska Saksan tarjonta aika suppea mutta Ruotsissa löytyy vaikka kuinka monta ja juuri sitä väriä kun itse haluaa. Veroineen aeron saa muutamalla tuhannella halvemmalla kuin Suomesta. Itsekkin asiaa pohdin mutta ostin SUomesta koska hinta oli juuri oikea (suunnilleen sama kuin tuotuna).
Ei muuta kun laivalippuja varaamaan ja hakemaan oma ohjus.
ps. muista lastuttaa autosi, silloin se vasta herää todelliseksi pedoksi. Ja liity klubiin, itseasiassa liittykää kaikki
Sanokaa mun sanoneen että tosta tuontihommasta tulee vielä varsinainen ongelma kun kierot kusettajajobbarit saa nyt suomen veromuutosten myötä bisneksensä kunnolla pyörimään ja kaikenmaailman paskat kunnostetaan myyntikuntoon. Sitten tulee unto uskovainen sitä suomesta ostamaan ja ajaa aikapommilla kotiin.
Jobbareiden kukkako kasvaa ja suomipoikaa laitetaan halavalla.
No eipä tuossa nykyisessäkään mese-rallissa paljoa järkeä ole. Saksalaiset heittäis ne kaatopaikalle mutta Suomalaiset mese-fanaatikot haluu ne vanhat rojut itselleen hintaan mihin tahansa.
On ne suomalaisetkin jobbarit kieroja ja minä tunnen yhden joka on sukulainen. "Purkalla" paikkaa ja maalaa päälle, on sitten kaunis kakku vaikka sisältä silkkaa silppua. Eli todella tarkkana saa olla ja perehtynyt ko autoon jos meinaa ulkoa tuoda. Varmaan sielläkin paikataan lommot polyuretaanilla, hiotaan ja maalataan. Ja mitä tekniikkaan tulee niin Unto Uskovainen älä lähde matkalle jos et haluu ostaa harrasteautoa.
On ne Saksassakin viilannut venakoita linssii jo vuosia joten taito on hallussa ja siinä ne viilaa samalla suomalaista kun muitakin.
Kusettajia löytyy kaikkialta samoin kuin loistoyksilöitä. Kekkonen on kuollut, propaganda ei!
vuosimallinen auto niin ei luulisi hirveästi vikoja olevan.. Ostaa vielä liikkeestä niin niilläkin on jokin vastuu myymistään tuotteista.