Joulukuussa reissuun!

bubba

Hellou! tääl Sydneyssä eletään jo kolmatta kuukautta työskennellen. Joulukuussa siskoni on tulossa aussehin vierailulle, ja ajateltiin viettää pari ekaa ja vipaa päivää sidis ja sit lentää Cairnssiin ja sieltä backpackata alaspäin! Viel on suunnitelmat ihan auki, ja ajattelinkin et millasia kokemuksia kaikilla kokeneilla on noista paikoista Cairnssin alapuolella, mihin kannattaa mennä ja mitä kannattaa tehdä? pienellä budjetilla, jotain kaikkein kohokohtia, sillä aikaa reissussa on vain 2,5 viikkoa! Kirjotelkaahan ja keskustelkaa;) kiiTTi;) //ihanaa kun pian on kesä täälläkin:)

5

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naurua piiisaa

      ettei tämä viesti nyt ainakaan ole kirjoitettu Australiassa? Kaikkea sitä näkee...

      • bubba

        haha. kaikenlaiset sitä jaksaa tänne kirjottaa. lyödään vaan vetoa:D tarkoitat varmaan kun äät ja ööt näkyy, mutta aina on olemassa suomesta tuodut kannéttavat, kultaseni xD


    • Ripley

      Hei!

      Vastailen sulle, vaikka en ihan tuohon sun kysymykseen: kerron mitä Cairnsin YLÄpuolella nähtiin.

      Elikkä, me oltiin nyt kesäkuussa Cairnsistä pohjoiseen (n.60km) Port Douglasin kylässä. Oltiin siis ihan kesälomamatkalla melkein kolme viikkoa siellä. Port Douglas on ihan ältsin upea kylä, missä on kivenheiton päässä uskomattoman kaunis Four Mile Beach. Ei mikään "turistirysä" ranta, vaan mistä löytyi rauhallisia auringonotto paikkoja.

      Jeepillä tehtiin retki Daintreen sademetsään, jossa päästiin katteleen krokoja ihan luonnossa, ja käärmeitäkin nähtiin.

      Low Islesin saarella käytiin (n.15km:n päässä Port Douglasista) sukellusretkellä ja siellä nähtiin upeita koralleja ja kaloja.
      Ekaa kertaa kävästiin Ausseissa, ja täytyy sanoa, että upean vaikutuksen teki maa!! Ehdottomasti tuolla Queenslandissa suosittelen nähdä suuren valliriutan ja se luonto sademetsässä on mahtava!

      Täytyy alkaa säästään rahaa, jos sitä lähtis jossain vaiheessa katteleen Sydneytä, Ulurua tai muuta... sydän jäi Ausseihin!!

      Hyvää matkaa Queenslandiin!

      • done it

        Ei posrt douglasissa ole mitään nähtävää.. On keski-ikäsiten rikkaiden loma-paikka jossa nuorisolle ei ole yhtään mitään. Jos cairnsista alaspäin olet tulossa niin käyppä snorklailemassa barrier reefillä, purjehtimassa whitsundaysilla ja maastoautosafarilla fraserilla.. siinä mielestäni top 3


      • Ripley
        done it kirjoitti:

        Ei posrt douglasissa ole mitään nähtävää.. On keski-ikäsiten rikkaiden loma-paikka jossa nuorisolle ei ole yhtään mitään. Jos cairnsista alaspäin olet tulossa niin käyppä snorklailemassa barrier reefillä, purjehtimassa whitsundaysilla ja maastoautosafarilla fraserilla.. siinä mielestäni top 3

        Moro,

        mun oli ihan pakko sulle vastailla, sillä en nyt ihan ole sun kanssas samaa mieltä.

        Toki jos haluaa vain bailaamaan ja ryyppäämään lähteä, niin silloin Cairns saattaa olla paras vaihtoehto!!! Mutta noihin sun mainitsemiin "retkiin" pääsee myös hyvin (tai paremmin, ainakin riutalle) PD:sta.
        Kävästiin muuten Cairnsissa yhtenä päivänä, ja meidän mielestä siellä oli liikaa hälyä ja oltiin onnessaan siitä että otettiin tukipaikaksi PD!

        Hmmm, mekään ei olla vielä keski-ikäisiä, vaan about kolmekymppisiä...niin kyllä siellä Port Douglasissa oli meiänkin ikäsiä ja nuorempiakin. Ja tavallisia duunareitakin ollaan..

        Nooo, mutta jokainen saa olla sitä mieltä mitä haluaa. Toinen haluu lomaltaan rellestystä ja juhlimista, toiset ehkä vähän rauhallisempaa juttua...... niinhän se on!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      228
      2909
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1637
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      4
      1329
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1196
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1087
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe