Tiedoksi

Viesti koskien SaPKo-Hokki ottelua on siirretty Mestispalstalle.

Nythän on niin, että tällä palstalla puhutaan Savonlinnasta ja Savonlinnaan liittyvistä asioista. Seriffille(moi vaan suomi24saimaa :-)) ja kaikille huomatuksena että SaPKo kuuluu Savonlinnaan enemmän kuin moni muu täällä aloitettu aivan turhanpäiväinen keskustelu.

Toki Mestispalstalla puhutaan myös SaPKosta kuten kuuluukin mutta kyllä SaPKo kuuluu myös Savonlinnapalstalle puheenaiheena. Se ei tarkoita sitä että jos on erillinen Mestispalsta että sinne kuuluu kaikki Mestisjääkiekkoon liittyvä.

Tämän ymmärtänee jokainen vertauskuvana vaikka se että jos ostan kaupasta pizzan niin ohjataanko minut väärässä paikassa olleena suoraan Saarioisten tehtaalle? :-D

Otsikko Savonlinnanpalstan alla sanoo"Savonlinnasta Suomen viihdekeskus? Keskustele alueen asioista"

Sitä viihdettähän SaPKo juuri tarjoaa jääkiekon muodossa ja kyllähän se nyt liittyy alueen asioihin vaikka kuinka siitä joku yrittää kateellisena vitsaa vääntää!


Tänään pässipaidat aloittavat Mestisurakkansa ja toivottavaa olisi että mahdollisimman moni menee kannustamaan oman kylän poikia.

Kaudesta tulee vaikea mutta yleisön ja savonlinnalaisten avulla SaPKo yltää varmasti hyviin suorituksiin. Toivotaan että saadaan samanlainen tunnelma Talvisaloon kuin oli 70-luvun lopulla ja 80-luvulla unohtamatta SM-liigakarsintoja 90-luvulla Ilvestä vastaan.

Lätkä on sentään lätkää ja tänään se alkaa!

19

1720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veerti

      Oletkos tietoinen kuinka moni SapKolainen onkaan todellisuudessa "oman kylän poika"??? Taitaa löytyä peräti viis...

      • STT:n uutiset

        Älähän sinä poika jupise kun et osaa edes SaPKoa oikein kirjoittaa.


    • eivät osaa

      noinkin hyvästä aiheesta jutustella kun OMAN kaupungin lätkäporukan pelien kuulumisista?

      Heti pitää joidenkin alkaa vittuilla ja kohdistaa asia YHTEEN henkilöön,
      vaikka meitä lätkää seuraavia porukoita on täällä Savonlinnassa melkonen määrä MUITAKIN!

      Varmaan sais jutut jäädä palstalle, mutta pikkulusmut räkii siihen malliin,
      ettei OMALLA sivulla saa olla OMAN lätkäjengin juttuja???

      • Tästähän on tullut parin yskänpastillia napsivan kestohäirikön temmellyskenttä.

        Meitä SaPKoa kannustavia kaupungissa riittää(Onneksi!) ja kyllä saisivat nuo yskänpastillipojat mennä muualle häiriköimään.

        Loistava peli eilen SaPKolta, tästä on todella hyvä jatkaa.


      • BadMyntton
        SavoRULES kirjoitti:

        Tästähän on tullut parin yskänpastillia napsivan kestohäirikön temmellyskenttä.

        Meitä SaPKoa kannustavia kaupungissa riittää(Onneksi!) ja kyllä saisivat nuo yskänpastillipojat mennä muualle häiriköimään.

        Loistava peli eilen SaPKolta, tästä on todella hyvä jatkaa.

        kyllähän teitä riittää. sinä ja sinun 167854225 sivupersoonaasi! Pakota mut menee, pakota!!!


    • BeerHof

      ,mutta miksi Savonlinna palstalla ei saa puhua/kirjoittaa SaPKosta? Olen ihan kysymysmerkkinä.

      EIkös SaPKo jos mikä ole kova juttu Savonlinnassa juuri tällä hetkellä?

      • viestiketjut

        jauhamalla paskaa sekaan, niin että SIKS EI JUTUT PYSY!
        Mynttoni yksinään riehuu joka paikassa.........


    • tiedottajapas.a

      riidankylväjä ja rähinöitsijä

    • Sm-liigaa...

      taas tulee kuokkaan! Heh heh! Rulle kyykkyssä taas!
      Kiekosta et tiedä poju mitään!

      • Jänismies"

        mitäs jos ei tulekaan kuokkaan eikä haravaan?


    • Jeremies

      Nyt eletään 2000 lukua, siinä ei paljon 1970 ja 1980 lukujen muistelot auta.
      Jääkiekko on kehittynyt vuosien varrella, onko nykySaPKo kehittynyt myös vai leijuuko
      se edelleen -70 ja -80 luvun kultavuosissa.

      • Ei kannata vetää mitään suuria johtopäätöksiä siitä että SaPKo hävisi Heinolassa 1-6

        Tosiasia on että SaPKolla on aina ollut Heinolassa kummia ongelmia ja ykkösketjun tehonikkari Huilla oli vielä jossain muualla kuin Heinolassa.

        Sarja on pitkä ja näitä tappioita tulee varsinkin vieraissa. Pääasia on se että hoidetaan kotipelit kunnialla ja napsitaan edes joskus muutama piste vieraissa.


      • vie.
        SavoRULES kirjoitti:

        Ei kannata vetää mitään suuria johtopäätöksiä siitä että SaPKo hävisi Heinolassa 1-6

        Tosiasia on että SaPKolla on aina ollut Heinolassa kummia ongelmia ja ykkösketjun tehonikkari Huilla oli vielä jossain muualla kuin Heinolassa.

        Sarja on pitkä ja näitä tappioita tulee varsinkin vieraissa. Pääasia on se että hoidetaan kotipelit kunnialla ja napsitaan edes joskus muutama piste vieraissa.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000241&posting=22000000017286997#22000000017286997

        Savorulesin satuilut HeKin harjoittelusta naurattavat. Tottakai Sapkolla on vaikeuksia HeKiä eli parempaansa vastaan.


      • Heinolassa jyrää

      • joku ne
        Heinolassa jyrää kirjoitti:

        Vieläkö joku ottaa SavoLOSERin todesta? Ei kai!
        Kälynen luuseri koko poika!

        ottanut sen todesta.


    • Jääkiekko.

      Tottakai paikkakunnan jääkiekkoasiat saavat olla kaupunkipalstalla.
      Jälleen kerran tuli todistetuksi, että palstan sheriffi on aivoton orava.

      • Hjuumoria

        Mikahän sefusta kuuluisi tälle palstalle? Ei varmaan esim. urheilu vaikka olisi Savonlinnalaista. Outoa!


      • perseessä
        Hjuumoria kirjoitti:

        Mikahän sefusta kuuluisi tälle palstalle? Ei varmaan esim. urheilu vaikka olisi Savonlinnalaista. Outoa!

        tuossahan tuo rullen alottama ketju vielakin on?
        Kirjota kusipää kiekosta ja urheilusta, jos osaat!


      • kuin sinulla
        perseessä kirjoitti:

        tuossahan tuo rullen alottama ketju vielakin on?
        Kirjota kusipää kiekosta ja urheilusta, jos osaat!

        Minulla ne on päässä ja mitä urheiluun tulee niin sinä olet vasta poikanen niissäkin tiedoissa.


    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      22
      5881
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4638
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3625
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3139
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1827
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      30
      1555
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      279
      1482
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      182
      1344
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      79
      1315
    Aihe