Millainen sairaus on reumaattinen sydänlihassairaus? Millaiset ovat oireet ja miten sitä hoidetaan?
reumaattinen
sydänlihassairaus
2373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei!
Minulla alkoi se viime vuonna kyhmyruusuna, CRP oli alussa 140 (normaali 1-5), kuume 38 astetta, VÄSYMYS! VÄSYMYS! En jaksanut nousta aamuisin, vaikka olinkin nukkunut yöllä 10 tuntia, päivälläkin otin päikkärit. Sydä pomppii luja, jos menin rappusista ylos jne. Olen nuori nainen (28v.), sit tk-ssa luultiin, että stressi..mutta toisin kävi.
Lääkitykseksi kortisonia (Mderol nimistä lääkettä), sydämelle kaaliumia ja muita vfitamiineja ja joku lääke (nime en muista).
Kannata levätä paljon (itse olin alussa viikon osastolla, koska rasitustestin tulos oli häyttävä ja EKG huono).
Miten sulla selvisi että kyseessä on muuta kuin stressiä? Kävitkö jollakin yksityisellä lääkärillä? Itselläni on ollut lapsena kyseinen sairaus, nyt aikuisena se ei enää vaivaa, mutta joskus kyllä on vastaavia oireita kuin mitä kuvailit. Kuumetta tosin ei ole. Ovatko sinulla lääkkeet ja hoidot auttaneet?