Luin hyvin huvittuneena "Kainuun Antiksi" itseään tituleeraavan henkilön mainoslehteä. Ihmeellistä että itse päättävissä elimissä istuva ihminen lietsoo herravihaa ja valittaa ettei päättäjät tee mitään. Miksei än itse tee asioille jotain. Mielipidekirjoituksissaan kertoo asioihin tarkemmin perehtymättä omia mielipiteitään ja jälleen kaikki on "herrojen vikaa". Eiköhän tällainen olisi voinut jäädä 60-luvulle? Mainoslehteäänkään ei ollut raskinut näköjään teettää ammattilaisella vaan sekin oli kuin jonkun tietokonekurssilaisen word-harjoitus clipart kuvineen ja wordarteineen...huh huh
Kainuun Antti ?
mikä mies
694432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Kylläpä herra aatelismies vetäs herneen nenään, kun joku uskalsi arvostella takakabinettien klikkejä ja hyväveli verkostojen toimintaa. Kansa päättää ketä se äänestää ja arvostella saa kaikkiin suuntiin, se kuuluu demokratiaan. Herra aatelismiehellekin tekisi hyvää käydä katsomassa tavallisten ihmisten elämää muuallakin kuin golfkentillä ja Kajaani-klubilla.
veteen paskantaa, yhtä on Antin räksytys. Miehellä ei ole oikein mittasuhteet kohdallaan.
Maamiehen Tietolaari: "Saako toisen tontille rakentaa, vai menikö kehikon kasaaminen hukkaan?" kyselee epätietoinen Kainuusta.
En ole aatelinen eikä pankkitilit pullota. Antti antaa ymmärtää että on vain hän vastaan muut. Ihan tavallinen tallaaja olen. Samalla tavallahan saarnasi Irwin aikanaan, tosin paremmalla menestyksellä ja eri keinoin. Sanoin vain että on väärä taktiikka jos meinaa vaikuttaa asioihin. Jos Antti syyttää herroja kaikesta, syyttää samalla koko kansaa joka on nämä "herrat" valinnut päättämään meidän asioista.
...ei se Antti tarkoita et kaikki "herrat" ovat väärässä vaan kaiken tarkoitus on tehdä mullistuksia nykyiseen politiikan kiemuroihin(koska kyllähän se jo tiedetään miten täällä nykyisin menee ihmisillä,huonosti!)
Asiat pitäisi saada sellaselle tasolle,et kaikilla on tasa-arvo ja ihmisoikeudet niin ettei ne vaan ole sanan helinää(Nykyisin on).
...sopia ja tehdä kompromisseja.Mutta "vaarallinen"ihmisen tekemisiin pitää puuttua järein asein,niin järein,jotta sivullista alkaa jo naurattaan.
Oliskos sama motiivi Antin tekosista mölöäminen kun oli lauantaina Helsingissä tuo järjestyksenkin valvonta........Ylimitotettu.
Onpa "mikä mies" -kirjoittajalla henkiset eväät vähissä (pankkitilit varmaan pullottavat), kun ei kykene osoittamaan edes yhtä asiavirhettä Kainuun ANTTI -lehdessä, vaan puuttuu lehden taiteellisiin epäkohtiin. Kuulehan sie kirjoottaja, myö kainuulaiset ku ei talssita siun pillis mukkaan, vaan sellasten tosimiesten ku ANTTI.
Sehän juuri oli epäkohta että mies lietsoo herravihaa ja on itse päättävissä elimissä! Siis tekisi jotain muuta kun räksyttäisi !
.......pöydälle!
Hyvä homma,en ollutkaan luulosairas.
Onneksi tuli tää lehti meidänkin postiluukkuun,ompahan nyt todella intoa lähteä äänestään.
pidempää väliä, kun kehut omaa kirjoitustasi. Tuolla tahdilla paljastut liian helposti.
Joo tämä kyseinen herrahan paisteli lettuja ja pystytteli rakennuksia ilman lupaa. Sama mies hommaa näitä marjanpoimijoita tänne kainuuseen ja asuttaa niitä jossain vanhassa rämässä, johon ei tule edes sähköä, ja rahaa ottaa siitä. Pyörittää myös henkilöstön vuokrafirmaa. Työntekijät ovat venäläisiä. Miksiköhän? Olisko halvempia???
Kyllähän se osaa itseään kehua, mutta kukapa ei osaisi. Nyt mummot menee äänestämään tätä herraa, kun osasi omassa mainoksessa olla niin täydellinen. Ja taas sataa paskaa niskaan, jos eduskuntaan pääsee, mitään ei tapahdu. No toisaalta voihan se olla kajaanin pelastus, jos lähtee täältä pois....
Niin ja mitä uutta ja hienoa hän on saanut täällä kajaanissa aikaan? Aivan, ei mitään! Mitä hän saisi aikaan eduskunnassa? Aivan, ei mitään muuta, kuin reilun 5000€ kuukausipalkan....
Montako miljoonaa meni taivaan tuuliin miehen touhutessa 80-luvulla Paltamossa hotelli ja golfprojekteissa- siellä on teidänkin veromarkat
hevonkuusessa. niin taitava mies herra on!
Onko palstanvalvoja jotenkin sidoksissa herra anttiin kun kaikki tositapahtumat poistetaan? teidän on oltava puolueeton tai olette kykenemätön hommaanne. te ette tee vaalityötä, muistakaa se. järki hoi
On tainnut käsky käyvä viskaaleilta ja muilta kaunaisilta, että nytpä käynnistetään mollauskampanja, kun kansa näyttää ymmärtävän ja kannattavan Antin ajatuksia. Se älähtää johon kalikka kalahtaa vaikka sitten välikäsien kautta. Hävetkää jos osaatte.
Sinulla vapaasanan-sankari taitaa suora yhteys isokenkäisiin ja valtaeliittiin. Muuhun johtopäätökseen ei voi tulla, kun katsoo touhuilujasi. Koetahan rauhoittua ja ota vaikka kalja, jospa se viilentäisi oloasi. Niin me köyhät teemme.
Taitaa kateus näissä joissakin asioissa paistaa läpi ja melko selvästi!
Antti on toiminnan mies johon ei muut pysty, sanoo mitä uskaltaa ja tekee mitä uskaltaa ja joista ne toiset vain haaveilee tekevänsä.
Elekää te Anttia morkatko, katsokaa jokainen itse peiliinne. Siinä on mies josta vielä kuullaan!!!
Antista kuultiin jo 80 luvulla saa nähdä paneeko 2000 luvulla vielä paremmaksi. Vai sanoo se Antti mitä uskaltaa, ja vielä tekeekin mitä uskaltaa. No niinhän me kaikki. Toivottavasti kuullaan Antista positiivista ja eikä tulisi ne jutut meille kovin kalliiksi.
Näköjään meijän antti on menossa eduskuntaan. Onko Kajaanista muita parempia kskustalaisia ehdokkaita?
Kova on näköjään tahti pojalla.
jos päästettäisiin. Nämä eivät kuitenkaan ole pelkät maakuntavaltuustonvaalit, joten eiköhän Antille totuus valkene, kun huomaa suhteellisuuden tajun pettäneen.
Eiköhän riitä, kun keskitytään varman päälle valitsemaan ministerimme uudelleen. Turha on lähteä huuhailemaan.
Antilla on riittävästi kannatusta yli puoluerajojen. Läpimeno lähellä.
Taitaa mennä Annen äänillä ainakin täältä Kajaanista.
Nyt tarvitaan ihmisen puolustajaa ja näiden alueiden tuntijaa.
Ainakin se on ottanut asiakseen TEHDÄ jotain ainaisen ruikuttamisen sijaan. Pisteitä ropisee heti siitä! Ette vaan saatanan paviaanit tajua että se ajaa teidänkin asioitanne, ilman tuollaisia tyyppejä hukkuisitte omaan paskaanne.
jäsenäänestyksessä.Tähän esikarsintaan voivat vaikuttaa VAIN puolueemme, Suomen Keskusta rpn, jäsenmaksunsa maksaneet jäsenet.Odotellaan ensin jäsenvaalin tulosta.Meillä on muitakin hyviä ehdokkaita ulkomaankauppaministerin lisäksi.
Siinä onkin Antilla kova paikka, Kainuusta pääsee ehdolle vain neljä ehdokasta varsinaiseen eduskuntavaaliin. Noista paikoista yksi on Lehtomäen ja yksi nuorten ehdokkaalle korvamerkitty. Ja kun lähdetään Anttia vertaamaan esimerkiksi Sotkamon suunnan miehiin, niin uskonpa, jotta jäsenkirjan omaavat valitsevat ehdokkaansa jostain muualta kuin Antin Apajilta.
Se tosin on Antille plussaa, jotta Kajaanistakin pitäisi keskustalainen ehdokas olla vaaleissa. Ja tänä vuonna muut kajaanilaiset ehdokkaat ovat kyllä ihan takarivintainoja ja -taaveja. Intoa tuntuu olevan porukalla, mutta kyvyt ovat punnitsematta.
Noin sitä pitää: "saatanan paviaanit". Antin tyyliin Antin kannattajat! Perin juurin asiallinen tapa tehdä "vaalityötä".
täällä Kajaanissa suomussalmelaisena pellenä, joten on aivan turhaa odottaa kajaanilaisten tukea jäsenvaalissa. Kyllähän se on jumaliskyläläisten käsissä, mihin riittää Antin rahkeet.
Luulisi tällä palstalla olevan parempaakin puhuttavaa!
Nämä keskusteluthan nostaa miestä ylös kuin pöökikorkkia.
vuosien saatossa muutkin tärvelleet kuin tämä antti ja ei välttämättä omia rahojaan ...vai
Yksinkertaiset ihmiset äänestävät kepun ehdokkaita. PUOLUE JOLLA EI OLE MUUTA
Kunniaa kuin jakaa kansallisomaisuutta
SDP:n kanssa sulle mulle periaatteella.
Moraalisesti kyvykäs ihminen kiertää
kaukaa tällaiset ehdokkaat ja puolueet.
Herätkää Pahvit!
Minä kun en ole saanut tuollaista mainoslehteä, niin käväisin tällaisella nettisivustolla:
http://www.anttikela.com/vaalit.html
Hyvät naurut sain, vaikka se ei ehkä julkaisijan päällimmäinen tarkoitus ollutkaan...
No, vapaa maahan tämä on, saa täällä toki värkkäillä. Ja äänioikeuskin täällä on kaikilla. Mutta jos TUOLLAISIA heppuja nostetaan asioistamme päättämään, niin ei sen jälkeen totisesti pidä valittaa!
Näkee jo kirjoitustyylistä, että "ITSEKIN" nimimerkin takana on etelästä muuttanut narsistinen besserwisser, jonka maailma pyörii oman navan ympärillä, eikä empatiaa riitä muille kuin Sedu Koskisen paikkojen baari- ja ovimikoille. Tällaiseksi on maailma muuttunut. Muuta kuomaseni takaisin sinne kehä III:n sisäpuolelle, niin ilma raikastuu täällä Kainuussa.
Antti ei ole laittanut kuvagalleriaansa "Rakennustyömaat" sitä rakennelmaa, jonka hän rustasi ilman viranomaisten lupaa Kajaanin "sippitorille".
kuulu, mutta älä nyt Antti leikistä suutu. Saattaa olla kaveri vaikka "potenttiaalinen" äänestäjäsi.
Ei ole Antti sen parempi kuin muutkaan Suomussalmelaiset, paitsi yhdessä asiassa. Antista on tulossa kirja. Harvasta tosin edes kannattaa kirjaa kirjoittaa.
Perhana! On niin rehellinen mies, että muutama vääräuskoinen vapisee jo valmiiksi välillä Hossa-Kontinjoki.
Se vaan on niin, että ei se Antin elämä kuulu sen enempää täällä kirjoittaville elämäntapahöpöttäjille kuin niille Antin vihamienille tai tulisille tykkääjillekään. Sekin on aivan sama, onko jäänyt yksi rakennuslupa hankkimatta, niin kuin tämä viimeksi kirjoittanut humalapäissään taisi muistaa. Oleellisinta kai lienee se, mitä ihminen on elämänsä aikana oppinut. Ja jos jollakin on ollut niitä oppikokemuksia, niin Antilla.
Niistä se on Kelan Antin kirja tehty. Seiska on kevyttä kamaa. Uskokaa pois, sanon minä, joka olen tässä ihan Antin lähellä Kontinjoen kulmilla. Kuulin huhuja nimittäin, että jos joku on viekkaudella Antin kanssa pelaillut, nyt on kuumat paikat. Kirjakaupassa tavataan!
kirjakaupassa tavataan - siinä huomaa herran sivistyksentason. onhan siellä kontinjoen kuopissa muitakin muovikassipäämiehiä - teille ja
teidän tasoisille anttinne on liiakin sopiva. pitäkää se hökelö vain siellä sotkemassa asiat.
tyhmyydelle ette mitään voi mutta onko sitä pakko muille julistaa.
Kun annan ääneni kepulle.
Onhan kepu vuosikymmeniä harrastanut sullemulle
politiikkaansa täällä kainuussa tulokset näkyvät
PAIMENET LIHOO JA LAMPAAT LAIHTUU.
Semminkin kun keskustalaisuus ei ole ideologia
vaan AMMATTI.
Kirja on antin itsensä kustantama ja kaverin kirjoittama. Silloinhan siinä on vain hänen oma näkemyksensä.
Ainakin tällä palstalla näkyy olevan puolustajat ja vastustajat.
Tätä lisää...
Hyvin kirvottaa keskustelua ja lisää löylyä kiukaalle...
Antti luulee, että kaikki totuuden puhujat ovat humalapäissään. Voin ilmoittaa faktatietona, että olen viimeksi ollut "humalapäissäni" vuonna 1998, joten ei osunu, eikä uponnu.
Muuteen vaan meinaan, että kyllä sinä Antti katselet kepun jäsenvaalissa liian monen kantapäitä. Hukkaan menee uhot ja lehden toimittaminen.
eheii... Antti se pötkii pitkälle näissä vaaleissa. Jäsenvaalit on hoidossa jo... siis ostettu. Sellaistahan politiikka on. Ja pitää ollakin.
On se sääli uhrata hyvä mies eduskuntaan!
Ihmetyttää mistä on saatu rahat näihin kamppanijoihin? Miten hän on päässyt politiikassa näinkin pitkälle? Konkurssin mukanahan varallisuuden olisi pitänyt hävitä. Nyt mies senkun porskuttaa... Ottakaa oppia
Käväisehän mustamaalari kirjastossa ja opiskele vaikka lakikirjasta, mitä eroa on yrityksen konkurssilla ja henkilökohtaisella konkurssilla. Antti ei ole koskaan ollut henkilökohtaisessa konkurssissa, joten lopeta löpinät ja väärien tietojen levittely. Häneltä meni aikoinaan yrityksen mukana 15 vuotta sitten kaikki, mutta kovalla työllä hän nousi taas jaloilleen.
joka tapauksessa.
Tämä Kela. Normaalistihan mies saadaan vaiennettua politiikassa alta vuoden. Kumma kyllä tähän mieheen ei ole vielä näköjään löytynyt lääkkeitä.
Kyllä se mies vielä vaikenee.
Ei Anttia uhkailulla hiljaiseksi saa, saati sitten muilla koiruuksilla tai viekkauksilla. Te arvostelijat ootte vähän ulalla, kun ette vieläkään tajua, että Antin takana seisoo iso joukko tavallisia kansalaisia, jotka tuntevat ja tietävät hänestä kaiken.
Jospa se kansa ei tunne olevansa vielä tarpeeksi kusetettu.
Minäkin haluan tehdä hirsimökin Raatihuoneentorille! Jos kerran Antin mielestä näin saa tehdä ilman lupia niin silloin pitää muidenkin kansalaisten saada, eihän herrat saa olla yhtään sen etuoikeutetumpia! Eli Antti valtaan niin päästään rakentelemaan omia hökkeleitä yleisille alueille!
osa kansaa, enkä seiso Antin takana, en missään mielessä. Kyllä te olette eläneet pienissä ympyröissä, jos moisen "suurmiehen" kelkkaan lähdette. Vähän samaa tasoa, kuin Jussi Parviaisen parodi "maailman parhaasta juoksijasta, Kuhmon Kivan Keijo Pulkkisesta. Aina se voitti, kun rantaan juostiin kilpaa"
Jos ei ole Jumaliskylää kauempana käynyt, ei voi mahdottomia odottaa!
siitä kaikkea tiedätte kun takana vielä seisotte
voi sinultakaan paljon odottaa.Kun kirjoittelet meidän kans,tääl netis.
ei varmasti seiso kukaan, paitsi kohta poliisi.
Tämän palstan kiinnostavin ja kantaaottavin juttu tällä viikolla
Joka toinen viesti kertoo totuuden ja joka toinen valheen. Siitähän se ketju muodostuu. Oma aktiivisuus palkitaan...
Kepulaiset ovat lypsäneet Kainuuta kuin omaa
lehmää. Nyt on aika ottaa lypsykoneen töpseli
pois seinästä. Moraalistahan luulisi politiikassakin olevan viimeksi kyse.
Pitäähän olla vastapainoksi muitakin kuin teikäläisiä VAIN MULLE porukkaa.
Opiskelisit "sokeripala" vähän miten toimii vastuullinen ja tasapainoinen yhteiskunta !
Vastuullinen ja tasapainoinen yhteiskunta toimii
juuri niin kuin AHNEIMMAT OVAT SÄÄTÄNEET.
Se säätää lait jotta herrat voisivat VARASTAA.
Tasapainoinen on se joka ON VASTUUSSSA GLOBAALISTA ILMASTONMUUTOKSESTA.
Moraalinen kannanottoni on että tämä aika vaatii
VALLANKUMOUSTA JA SE ON LOKALISAATIO.
Voihan rääpäles! Puhu poika Suomea. Noin hienot sanat ja Kainuu eivät oikein rimmaa yhteen. Jos ovat kepulaiset "iliman pilluuttanneet", niin ovat sen tehneet muutkin laiset. Eikä nyt voi ainakaan Anttia syyttää japanilaisten ilmansaasteista. Jos pierasee Hossassa, niin tuskin se Tokioon asti haisee... ei edes Antilla. Vaikka sanovat, että Kelan suvussa on kahdenlaisia: toiset ovat kovia pieremään, toisista ei kannata mainita mitään.
Sanon sulle yhden asian: tasapainoinen on se, joka kunnon hirvikeiton keittää ja käypi paskalla ulkohuussissa. Lukee siellä 30 vuotta vanhoja lehtiä ja taivastelee, että on se vaan tämä nykyaika kummallista. Siellä ne yhteiskunnan ahneet ovat: syövät ja naivat, että ryske kuuluu. Olisit onnellinen sinäkin, sorkaattes, mutta ei sinua sinne oteta.
poika rukka naivi ja lapsellinen. Kerro meille esim. miten se, hän, teollisuus, joka on vastuussa globaalista ilmastonmuutoksesta, voi olla tasapainoinen???
On se hyvä, että värikkäästä Antista riittää jutun aihetta. Frank Sinatrastakin kirjoitettiin aikoinaan paljon p..kaa. Kerran eräs naistoimittaja kysyi Frankilta, että miten hän suhtautuu p..kanjauhantajuttuihin. Frankie-poika räväytti tähtitoimittajalle hurmaavimman hymynsä ja totesi rauhallisesti: "Rakas, muulla ei väliä, kunhan kirjoitat nimeni oikein." Että sillä lailla.
Joko sieltä Tikkurilan mustamaalustehtaalta loppuivat tarveaineet, kun Antin nälvintä on hiljentynyt? Nälvintäkampanjan käynnistäneet sylttytehtailijat ovat tainneet todeta, että nyt taisi kalikka kalahtaa omaan nilkkaan, synty nimittäin vastareaktio Antin puolesta, sellasia tuntoja kentältä kuuluu.
Huomenna sitten kuullaan jatkuuko Antin nousukiito, kun kepun jäsenvaalitulokset julkistetaan, ja mikä peli sitten alkaa? Siinäpä sitä viitta- ja tikarimiehillä onkin Rubikin kuutiota kerrakseen iltojen iloksi.
noussut aikasin sunnuntai aamuna.
VIHREÄSTÄ TUULESTA TUHREA VIILI.
tyhmin kommentti pitkään aikaan.
Näinkö vähällä päästiin tästä Antin sönkötyksestä? Huomenna siis selviää, että ei Jumaliskylän äänet riittäneet jatkoon.
NO NYTHÄN MÄ HOKASIN kenestä on KYMYSYS!
Ai, eihän siihen mennytkään kuin 11 vuotta.
VOIHANKIN VIHREÄ!leikatakin tukkansakin? jospa sieltä naavanaltakin löytyisikin JÄRKEEKIN...?
MOI MOI! montavuotta siivellä ! sainko jo lentäjän paperit?
Käyttää välillä nimeä Justin Case.