Enäähän ei siis välttämättä anneta calmette-rokotusta vauvalle, mut oliko joku toinen piikki, mikä annetaan kaikille vauvoille sairaalassa pian synnytyksen jälkeen? K-vitamiinipiikki kenties? Vai muistelenko ihan omiani..?
Vauvalle piikki?
miten on
1474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
K-vitamiinipiikki annetaan vauvalle heti syntymän jälkeen, usein jo ennen rinnalle nostamista. K-vitamiini parantaa veren hyytymistä, eli sen tarkoitus on estää verenvuotoa, jos vauvalle olisi tullut esim. jotain vaurioita synnytyksessä.
Siinä sairaalassa, missä synnytin, K-vitamiinipistokseen kysyttiin lupa, mutta jossain se ehkä on rutiinijuttu, eikä lupia kysellä. Keskustelua on ollut myös mahdollisuudesta antaa K-vitamiini suun kautta, mutta sitä mahdollisuutta ei taida monissakaan sairaaloissa olla, ellei itse ole aktiivinen asian suhteen.
Meidän vauvalle pistettiin K-vitamiini, enkä nähnyt mitään syytä jättää sitä antamatta tai vaatia sen antamista suun kautta.