Itselläni oli Renault 19 1.8. Viime talvena kun oli kovat pakkaset meni huohottimen letku jäähän ja tästä aiheutui että stefa antoi periksi vaihelaatikon ja lohkon välistä. Ei ollut muuta mahdollisuuta kuin nostaa kone pois jotta stefan sai vaihdettua. Laittakaa lisälämmöneriste huohottimen letkun ympärille tai sulkekaa maski niin estätte ongelman.
Varoitus Renault 19 omistajille !
Tapahtunut
81788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikäs letku se sellainen on ? Mistäs löydän sen ?
Auttakaas ettei relluni jää tien varteen...
edestä katsottuna moottorin edestä oikealta. Lohkon kyljessä mustamötikkä josta lähtee noin 20mm paksu letku joka kiertää moottorin ruiskujärjestelmän imupuolelle (oikean kautta). Näin muistaakseni. Laita lisäeriste myös mustan mötikän ympärille käytä esim LVI liikkeistä saatavaa putken ympärille laitettavaa solukumiputkea (eristettä) jossa sauma tai halkaise ja sulje esim ilmastointiteipillä. Vie eriste niin pitkälle kuin mahdollista.
onko tietoa, kokemusta tai kuultua voiko
lagunassa käydä samoin vai onko huohotinletkussa
jotain lämmityssysteemiä?
vaihelaatikon ja lohkon välissä stefa?? missä siellä? mitä se huohottimen letku tekee vaihdelaatikossa??
Niin, se stefa pitää öljyt laatikossa, kuten stefan tehtävä yleensä on - tiivistää!-)
Ja huohotinputken jäätyminen aiheuttaa kovan paineen esim. kampikammioon, ja jotain kauttahan se purkautuu, pösöt työtää venakopan tiivisteen 3 litraa öljyä pihalle, rellu purkaa paineita muualta. Ei taida tekniikka olla tuttua??? Vai että huohotin laatikossa, aika hilpeä heitto...;o)
..voi myös mennä sylinterien kautta pakoputkeen, sillä
Citikka-osiossa eräs kertoi autonsa (1,9 TD) puhaltaneen
-40 asteen kelissä nokka suojaamattomana peräti 8 litraa
öljyä / 400 km. Oli kuulemma ollut paksu savuverho perässä.
sieltä laatikostakin huohotin.
sama kriittinen huohotinputki. Olenko väärässä, mutta eikös 1.8 ja 1.4 ole teknisesti erilaisia koneita (mmutenkin kuin kuutiotilavuus)