PCI-modeemi vanhaan emolevyyn

Yritin asentaa pci-modeemia koneeseen. Tilttaa heti, kun yrittää käynnistää windowsia,jos modeemikortti paikoillaan. Onkohan viallinen modeemi vai voiko olla, että tämä ei tue PCI-modeemia? Aikaisemmin ollut ISA-modeemi.
287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

voi olla että modeemi on viallinen tai sitten sen irq osoite on sama kuin toisella laitteella. laita modeemi toiseen PCI paikkaan niin ongelma voi ratketa. Jos PCI modeemi on ns. softamodeemi ja kone on tosiaankin hidas, voi se sentakia kaataa koneen. voidaan tietenkin taas syyttää microsoftia

Äänestä

Tutki emon manuaalista miten korttipaikat jakavat resursseja. Itse asiassa, hanki ulkoinen modemi, paljon helpompaa sen kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P120 kirjoitti:

Yritin asentaa pci-modeemia koneeseen. Tilttaa heti, kun yrittää käynnistää windowsia,jos modeemikortti paikoillaan. Onkohan viallinen modeemi vai voiko olla, että tämä ei tue PCI-modeemia? Aikaisemmin ollut ISA-modeemi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu