Onko kokemuksia/ehdotuksia millainen tai minkä merkkinen jolla kannattaa hankkia moottoriveneen (7,5m 20hv uppoamarunkoinen)perään. Matkavauhti on n. 6 solmua. Rannat on matalia ja karikkoisia Vaasan seudulla ja haluaisin vähän laajentaa rantautumismahdollisuuksia. Kuinka paljon jolla vaikuttaa vauhtiin ja kulutukseen?
millainen jolla veneen perään
jja
2603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sama pulma.Vene 7,5 m,kone 20 hv Yanmar.Ui n. metrissä ja Merikarvian kulman vedet kivisiä.
Hinailen sinireunaista buster boosteria,tätä vanhaa.Koneena 30 hv trimmikone.Sopii poiketa puristelemaan tyrniä ulkosaariin ja makkaranpaistoon kivirannoillekin.Pelti ei tylppäkeulaisena souda lyhyellä narullakaan hinattaessa puolelta toiselle,kestää keliä eikä vaikuta vauhtiin oikeastaan mitään.Dieselissä tosin on se kaikista hitain välitys.
Busterin kone on ylimitalla mutta sillä ehtii muonanhakuun sen paremmin.
Toisinpuolinkin on hinailtu.Räpsähti vanhasta rouvasta ohjausvaijerit poikki.Toin sen ihan kohtuullisessa aallokossa 3,85 m peltilootalla hinaten rantaan n. 9 km päästä mereltä.
Joskus ankkurit ei nouse kivipohjilta peränarustakaan tai koneella ajaen.Minulla on puolentoista metrin ketjunpätkä kahden narun välissä,uitan ketjun ankkuriin,vedän pikkupaatilla narut ulos ja "nyppään".Ei ole tarvinnut sukellella.
Sellainen jolla liikkuessasi voit turvallisesti kohtuullisessa kelissä liikkua. Oikeanmittaisella hinausköydellä se tulee hinauksessa vaivatomasti melko kovassakin kelissä. Tavarat peräveneessä hyvin kiinni( kaikki ) ja tietenkin seuranta myös mitä jollalle/peräveneelle kuuluu. Melko nopeasti opit sen oiean hianuspituuden, joka usein on toisen peräaallon päälllä tai sen takamäessä. (sinulla ei taida sitä peräaaltoa syntyä ja voikin olla että jo ensimmäisen "aallon päällä on ok".