Mitä odottaa kendolta?

haijaahuhuu

Olen aloittamassa kendon peruskurssin. Lähdin mukaan ihan ex tempore, enkä tiedä mitä odottaa kendolta? Millainen laji se on, tiedän kyllä perusidean, mutta kertokaa lisää. Mitä täytyy osata jotta se sujuisi parhaiten? Täytyykö esimerkiksi olla vahva, notkea tms.? Muutaman kuukauden päästä on joku koe, jos sen läpäisee voinko jatkaa jollakin jatkokurssilla? Kertokaa kaikki oleellinen kendosta, kiitos!

3

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Siinä pitää oppia ne perusliikkeet sillä bokkenilla (bokken=puumiekka). Ei ole pakko olla notkea tai mitään, kunhan oppii ne perusliikkeet.

      Ja kaikissa lajeissa, jos alkeiskurssin läpäisee niin voi jatkaa lajin harrastusta.

      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        taisin sekoittaa sen aikidon puumiekkaan. Kendon bambumiekka on nimeltään Shinai, eikä bokken. Sori. :D


    • kendoka

      ... on aika "tall order" näin yhdessä viestissä kerrottavaksi.

      Kendo on yksi japanilainen moderni miekkailulaji, joissa aseena käytetään nimenomaan ja ainoastaan miekkaa. Lisäksi on muita lajeja, joissa hyödynnetään muunlaisia aseita, esim. naginata (pertuska/keihäs-miekka) tai ju-kendo (pistin). Perinteinen japanilainen miekkailu modernissa muodossaan on jakaantunut periaatteessa kahteen lajiin. Lisäksi on edelleen olemassa perinteisiä kobudo-koulukuntia, joiden opit ovat vuosisatojen takaa.

      Moderneista japanilaisista miekkailulajeista iaido tutkiskelee aidon terän käyttöä ja jota tehdään yksin, kuvitteellista vastustajaa vastaan. Kendo tutkii liikettä ja itse lyöntiä ja siinä otetaan oikeasti täyskontaktia vastustajaan. Tästä syystä myös ase, shinai on tehty bambusta ja harrastajat käyttävät ns. "haarniskaa" eli bougua, jolla lyönnit voi ottaa perille asti vastaan.

      Kendossa käytetään myös bokkenia eli puista miekkaa, mutta ainoastaan kata-harjoittelussa (ts. ennalta sovituissa liikesarjoissa, joissa harjoitellaan tekniikoita - kendossa peruskatoja on 10).

      Itse harjoittelu on melko fyysistä, joidenkin mielestä jopa urheilullista. Harjoitteluun kuuluvat lämmittely/lämmittelylyönnit, kata, erilaiset perusharjoitukset (joissa harjoitellaan mm. jalkatyöskentelyä ja eri lyöntejä) sekä vapaaottelu, joka sananmukaisesti on vapaa kaksintaistelu, jossa joko lasketaan tai ei lasketa tehtyjä "pisteitä", ipponeita. Lisäksi kilpailu eli shiai on aika suuri osa modernia kendoa. Shiaita pelataan yksilöissä ja joukkueissa aina MM-tasolla asti ja sille on olemassa oma, kansainvälinen säännöstönsä.

      Jotta voisit menestyä kendossa parhaiten, tarvitset ennen kaikkea pitkäjänteisyyttä. Edistyminen vaatii oikeasti aikaa ja paljon harjoitusta. Liika lihasvoima/-massa on melkeinpä pahasta (hidastaa ihmistä ja tekee lyönneistä liian jäykkiä), kun taas notkeus ja kestävyys ovat vain eduksi.

      Tosiaan, alkeiskurssin päättää 6.kyu:n vyökoe, eli graduointi kaikkialla Suomessa. Siellä katsotaan lähinnä, että kurssilaiset ovat sisäistäneet perusasiat eli jalkatyön ja vartalon sekä kätten liikkeiden periaatteet, salietiketin ja perusharjoitusten rakenteen ja pystyvät siten harjoittelemaan yleisissä harjoituksissa edistyneempien kanssa.

      Varsinaisia tasokursseja ei kendossa alkeiskurssin jälkeen ole. Kaikki harjoittelevat kaikkien kanssa. Tämä on yksi lajin ideaali ja yksi osa sen viehätystä: 70-vuotias setä voi ihan hyvin päihittää 20-vuotiaan klopin.

      Lisätietoja löytyy mm. Suomen Kendoseurojen Keskusliiton sivuilta: www.kendoliitto.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3483
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2084
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1440
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1132
    Aihe