vetonievelen suojakumi rikki

Passat tdi -97 . Vetonivelen / suojakumin vaihtoon ohjeita jos joku antais niin olisin kiitollinen.
3806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ekana navan mutteri löysälle, pyörän mutterit löysälle, auto ylös, pyörä irti, Ylätukivarsien yhdyspultti irti(saattaa olla tiukassa). Iskari alapäästä irti. Sitte vetari lootan päästä irti 6:llä pultilla (tarkista pää etukäteen että on sopiva hylsy) ja lopuksi navan mutteri irti.
ABS anturi voisi olla myös hyvä löysätä (itse en löysänny).
Vanha kumi pois, kumautus vasaralla murrokseen - lähtee kohtuu helpolla vetarista irti. Uusi kumi paikalleen, murros kopautetaan takasi ja uudet lemmarit kiinni. Kasaus päin vastaisessa järjestyksessä.
Jos ylätukivarsien yhdyspultti irtoaa sovinnolla niin alle tunnin juttu. VAG:lla kumi vaihdettuna muistaakseni jotain 130e. Kyllä siinä tuntipalkoille tekijä pääsee.

Äänestä
  • Älä turhaan ota ylätukivarsia irti vaan takempi alatukivarsi. Jos vielä ottaa irti myös etummaisen alatukivarren, saa akselin varmasti irti pyörännavasta.
    Tämä ohje siksi, että alatukivarret lähtevät huomattavasti helpommin irti kuin nuo ylätukivarret ja akseli lähtee alakautta irti vetämällä pois.
    Välttämättä ei tarvitse ottaa irti koko vetoakselia, vaan nivel lähtee irti akselin ollessa paikoillaan laatikossa. Nivel irroitetaan napapulttia kiertämällä akselin päähän. Se työntää nivelen ulos.

    Äänestä

  • petrisa kirjoitti:

    Älä turhaan ota ylätukivarsia irti vaan takempi alatukivarsi. Jos vielä ottaa irti myös etummaisen alatukivarren, saa akselin varmasti irti pyörännavasta.
    Tämä ohje siksi, että alatukivarret lähtevät huomattavasti helpommin irti kuin nuo ylätukivarret ja akseli lähtee alakautta irti vetämällä pois.
    Välttämättä ei tarvitse ottaa irti koko vetoakselia, vaan nivel lähtee irti akselin ollessa paikoillaan laatikossa. Nivel irroitetaan napapulttia kiertämällä akselin päähän. Se työntää nivelen ulos.

    Aina laittanu siitä puikon sisään ja antanu sillä pienen iskun että saan aksilan irti. Mutta pitää kokeilla tota mutteri hommaa myös. nivelen kannattaa pestä hyvin niin ei mee myöhemmin rikki sen takia että sielä on hietaa tai jotan muuta paskaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttekaa kirjoitti:

Passat tdi -97 . Vetonivelen / suojakumin vaihtoon ohjeita jos joku antais niin olisin kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu