Lasik-leikkaus edessä ja mietityttää sen jälkeen että kuinka kauan on mennyt teillä ketkä leikkauksessa olleet että voi alkaa elämään ns. normaalia elämää. Siis miten töissä ootte pärjänny? paljonko oli saikkua? pitikö töissä kokoajan miettiä ja varoa silmiä? Milloin uskalsitte taasen meikata? Silmiin ei saisi mennä vettä,hikeä tms viikkoon, miten hiustenpesu/suihkussakäynti/naamanpesu onnistuu parhaiten? mitä jos vettä vahingossa meneekin silmään?
Voiko lähteä "rellestämään" ns turvallisin mielin esim. viikon päästä leikkauksesta vai kannattaako jäädä kotii tiputtelemaan tippoja silmiin vaan?
olen kyllä sanut ohjeistukset joissa on suositellut ajat milloin mitäkin asioita saisi tehdä mutta miten nämä ovat käytännössä teillä lasikin käyneillä menneet?
Voiko lähteä "rellestämään" ns turvallisin mielin esim. viikon päästä leikkauksesta vai kannattaako jäädä kotii tiputtelemaan tippoja silmiin vaan?
olen kyllä sanut ohjeistukset joissa on suositellut ajat milloin mitäkin asioita saisi tehdä mutta miten nämä ovat käytännössä teillä lasikin käyneillä menneet?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.kaypahoito.fi/kh/kaypahoito?suositus=hoi37050&versio=pdf#search="tavoite lasik"
Olennainen ja objektiivinen dokumentti.
Huomaa myös, että sen julkaisuvuosi on 2002 eli suositus on laadittu hyvinkin viitisen vuotta sitten..
kasvojen pesu sujuu oikein hyvin, kunhan ei hinkkaamalla pese, niinkuin meikkiä pestessä pitää tehdä.
Ripsiväriä laitoin 5pv leikkauksesta. Kanebon 38asteisella vedellä pestävää, riitti runsas vesi, suurella hellyydellä.
Bailaaminenkin sujui normaalisti (en riehunut, kohtuullinen humala)5pv leikkauksesta.
2pv saikkua, riittävästi oli.
Peseytyminen suihku ja hiukset sujuu kunhan on hiukan normaalia rauhallisempi.
6pv leikkauksesta ajelin jo 600km, enkä kostutellut koska se hajottaa terävänäköä jonkinverran.
Nyt näkee jokapäivä paremmin ja paremmin.
Kissankarvojen kanssa on ollut vaikeuksia etteivät mene silmiin.
Helppoa elämää nämä alle kaksiviikkoa ovat olleet, oikeesti.
Ja mikä parasta minä NÄEN
oi kiitos positiivisesta tarinoinnistasi.
nyt jännittää ehkä pikkusen vähemmän :)