... saako jomman kumman sukulainen olla todistajana avioehdolle?
Ehtohan joka tapauksessa rekisteröitävä maistraatissa.
Ehtohan joka tapauksessa rekisteröitävä maistraatissa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lähisukulainen ei kelpaa todistajaksi, koska todistajan tulee olla esteetön. Esim. naapuri tai pankkitoimihenkilö voivat toimia todistajina.
AL 66 § (26.4.1991/765)
"Lahjakirjan, kirjallisen suostumuksen, avioehtosopimuksen ja luettelon, joista puhutaan 35 §:n 2 momentissa sekä 38, 42 ja 60 §:ssä, tulee, jotta ne olisivat päteviä, olla päivättyjä, asianmukaisesti allekirjoitettuja ja kahden esteettömän henkilön oikeaksi todistamia."
Esteettömyydestä PK 10:4 ja OK 17:20
PK 10 luku 4 §
"Testamentin todistajaksi älköön otettako henkilöä, joka on viittätoista vuotta nuorempi tai joka sieluntoiminnan häiriön vuoksi on kykenemätön todistamaan, älköönkä testamentin tekijän puolisoa tai sitä, joka on testamentin tekijään suoraan takenevassa tahi etenevässä sukulaisuudessa taikka lankoudessa, eikä myöskään hänen veljeänsä tai sisartansa tahi näiden puolisoa taikka hänen ottovanhempaansa tai ottolastansa.
Älköön kukaan todistajana todistako määräystä, joka tehdään hänen, hänen puolisonsa tai jonkun hyväksi, joka on häneen sellaisessa suhteessa kuin 1 momentissa on sanottu. Sitä, joka on testamentissa määrätty sen toimeenpanijaksi, ei tämä määräys sinänsä estä olemasta todistajana."
OK 17 luku 20 § (29.7.1948/571)
"Todistaja ei saa kieltäytyä todistamasta. Vastoin tahtoansa älköön kuitenkaan todistamaan vaadittako:
1) sitä, joka on tai on ollut avioliitossa tahi on kihloissa jommankumman asianosaisen kanssa
2) sitä, joka on asianosaisen suoraan etenevässä tai takenevassa polvessa oleva sukulainen tahi joka on tai on ollut naimisissa asianosaiseen sanotunlaisessa sukulaisuussuhteessa olevan henkilön kanssa; eikä
3) asianosaisen sisaruksia tai näiden aviopuolisoita tahi asianosaisen ottovanhempia tai ottolapsia."
Rekisteröidessään avioehtosopimuksen maistraatti ei tutki sen pätevyyttä. Rekisteröiminen ei korjaa sopimuksen muotovirhettä.
Avioehtoon ei todistaksi sukulainen käy -- hyvä niin.
Millä perusteella / pykälällä sitten siviilivihkimisen todistajaksi vihittävien vanhemmat kelpaavat.
Avioehdon todistajaksi ei sukulainen käy - koska todistajalta edellytetään lain mukaan esteettömyyttä.
Vihkimisen todistajiksi vihittävien vanhemmat kelpaavat - koska vihkimisen todistajilta lain mukaan ei edellytetä esteettömyyttä.
"Vihkiminen
14 § (16.4.1987/411)
Vihkiminen toimitetaan sukulaisten tai muiden todistajien läsnäollessa joko kirkollisena tai siviilivihkimisenä."
Mikä tässä oli vaikeaa??? Avioliittolaista löytyvät selvät säännökset. Ehkäpä kannattaisi lukea laki kertaalleen läpi.
Avioehtosopimuksen voi todistuttaa maistraatissa samalla kun puolisoina menette rekisteröimään sen.
kiitos vastanneille :->