liljojen istutus

tumpelo

Ostin postimyynnistä oriental aktiva liljan sipuleita sen enenmpää miettimättä istutusajankohtaa, mutta nyt tuli mieleen sääntö että keväällä kukkivat istutetaan syksyllä ja syksyllä kukkivat keväällä. Näiden pitäisi kukkia elo-syyskuussa. Mitä teen niille? Voinko laittaa maahan vai voiko niitä jossain säilyttää ensi kevääseen? Ja miksi ihmeessä niitä edes myydään tähän aikaan vuodesta jos ei voi enää istuttaa..

2

590

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blommar

      Normaalistihan liljat istutetaan keväällä. Mutta liljathan on monivuotisia (eikö totta?) niin mikseivät ne sitten lähtisi syysistutuksenkin jälkeen kukkimaan??

      Tietystihän varminta olisi istuttaan ne vasta keväällä, niin kukkisivatpahan ainakin silloin eka kesänä, liljalajien talvenkestävyydessä kun on eroja. Näin olen itse asian miettinyt. Entäs muut?

      • ellit

        Kyllä ne voi istuttaa syksyllä,ovat kestäviä. Itse olen aina laittanut syksyllä maahan,jotain liljoja laitan myös keväällä, kun myydään alessa ja nekin ehtii kukkimaan vielä samana kesänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      146
      2303
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      957
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      940
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      913
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      889
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      725
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe