Olen vasta tutustunut aiheeseen, eikä minulla ole vielä käytännön kokemusta vaippa showsta. Vaipan käyttäjä syntyy vasta joulukuussa. Tarvitsen siis käytännön vinkkejä.
Olen ajatellut kokeilla kestovaippoja. Mitä tarkoittaa kuivasäilytys, josta tuolla aiemmin on puhuttu? Entä tämä liuotus? En haluaisi hajuhaittoja kotiini, vaikka kakka taitaa haista vaipasta riippumatta.
Antakaa minulle hyviä vinkkejä miten säilytän likaisia sideharsoja.
Kiitos
Olen ajatellut kokeilla kestovaippoja. Mitä tarkoittaa kuivasäilytys, josta tuolla aiemmin on puhuttu? Entä tämä liuotus? En haluaisi hajuhaittoja kotiini, vaikka kakka taitaa haista vaipasta riippumatta.
Antakaa minulle hyviä vinkkejä miten säilytän likaisia sideharsoja.
Kiitos
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä iso kannellinen sanko, johon laitetaan vettä ja sinne vain vaipat (käytämme lähinnä sideharsoja, mutta toimii ihan yhtä hyvin muillakin vaippamalleilla). Hajua on neuvottu lieventämään laittamalla muutaman tipan teepuuöljyä taikka väkiviinaetikkaa. Kun kansi on kiinni niin ei se haju leviä. Sanko kannattaa pestä tai ainakin huuhtoa aina kun sen tyhjentää koska siihen tarttuu pissanhaju.
Olen käyttänyt reissussakin kestoja, mulla on aina mukana muovipussi, johon käärin käytetyt vaipat. Kotona sitten tyhjennän pussin samaiseen sankoon. Tämä systeemi on toiminut hyvin pitemmälläkin reissulla (esim. yön yli mökillä). En laita pussiin edes vettä ja silti kakkavaipoista on aina tullut valkoisen puhtaita kun ne on pessyt.
eli vaipoille on matala pitkä pyykkikori jonka reunalle nakkaan pissavaipan kuivumaan, kakkavaipan huuhtaisen ja sitten vaan reunalle kuivumaan. Kun vaipat ovat kuivuneet tyrkkään vain samaiseen koriin. Vielä eivät ole haisseet, helppoa ja nopeaa, yhtä pieni vaiva kuin heittää kertis roskiin.
Meillä on toimitu samoin jo 9kk eikä vielä ole hajuhaittoja ollut. Pesen vaipat joka toinen päivä.
kakat huuhtasen pois ja heitän tavalliseen pyykkikoriin muiden vaatteiden sekaan.Tahroihin olen hieronut sappisaippuaa jo valmiiksi,vaikka näin ei suositellakkaan.pissavaipat ilman huuhteluita pyykkikoriin.pyykkiä pestään lähes päivittäin,joten mitään isoja hajuhaittoja ei ole ollut.
Alkuun meilläkin oli kannellinen ämäri, jossa etikkaa ja vettä. Vaikka huuhtelin vaipat, haju oli sellainen, ettei tehnyt mieli avata ämpäriä... :P
Kuivasäilytys, jossa pissaiset vaipat heittää sellaisenaan verkkopyykkikorin reunalle ja kakkavaipat huuhtaistuna, on parempi! (Ja siis kuivat sitten pohjalle.) Siinä vaipat pääsevät tuulettumaan ja kuivumaan yleensä niin hyvin, että bakteerit eivät turhaan villiinny ja haju pysyy pienenä. (Ainakin verrattuna likaisiin kertiksiin, yök. Mikähän nekin saa haisemaan niin pahalle.) Meillä imut on olleet parvekkeen pyykkikorissa, ja kuoret taskut sisällä ovinurkan ämpärissä. Syksyllä/kostealla ilmalla pesuväli on siksi lyhyempi. Oikein lämpöisellä, kun vaipat kuivuvat, tai pakkasella, jolloin pöpöt eivät elä, pesuväliä voi kasvattaa. Helppoa on!
Kuivasäilytyksessäkin voi tiputtaa teepuuöljyä muutaman tipan korin sekaan, niin mahdolliset hajut vähenevät ainakin puolella. Kannattaa kokeilla!