pakkasen puristuksessa

Olemme saaneet tänne Suomeen kunnollisen talven. Puheet ja arviot kasvihuoneilmiöstä eivät ole vailla perusteita.Tämä talvi osoittaa että elämme kuitenkin varsin arktisella leveysasteella. Lasken itse kylmän talven opetukseksi asenteiden tasolla sen, että moni varmaan miettii arkielämän pikkuasioita huomioon ottamalla sen, että KYLMÄ ei ole rasite, vaan jäsentää ajatuksia lähemmäksi elämän tarpeellisia arvoja. Tämä kaikki on niin kaunista, annetaan sille kuuluva arvo.
5251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän se niin on, kun tätä vielä jatkuisi kevääseen asti. Eihän meillä kahta samanlaista talvea koskaan ole ollut, aina jotain uutta tulee.
Totuttautumalla kylmään siitä voi jopa nauttia. Jos tämä talvi tulee olemaan kylmempi kuin 1985..tai 1987 talvet, niin vaikeuksia on tiedossa. On ollut liian monta ylileutoa talven välillä.
Pitkästä aikaa, saadaanko jo lapsuuden talvet takaisin;)

Äänestä
  • Juuri tällaista talevlla pitääkin olla. Ja kuten edellinen kirjoittaja sanoi: tulee lapsuuden talvet mieleen. Kuten viime kesästä lapsuuden kesät. Ei tässä mitään erikoista loppujen lopuksi ole. Onneksi lauhtui -25°C:een niin voipi köpsytellä enemmänkin ulkosalla. Ja sekin tässä talvessa on ollut hyvää, että järvet jäätyivät oikeaan aikaan ja pääsi taas hyvissä ajoin kelkkailemaan luonnon helmaan. Menkääpäs kaikki muutkin, joilla kelkka on, nyt järville ja metsiin; luonto on upeimmillaan. Kunnon ajohaalareissa ei tule kylmä -35:ssäkään.

    Äänestä

  • Nautiskelija kirjoitti:

    Juuri tällaista talevlla pitääkin olla. Ja kuten edellinen kirjoittaja sanoi: tulee lapsuuden talvet mieleen. Kuten viime kesästä lapsuuden kesät. Ei tässä mitään erikoista loppujen lopuksi ole. Onneksi lauhtui -25°C:een niin voipi köpsytellä enemmänkin ulkosalla. Ja sekin tässä talvessa on ollut hyvää, että järvet jäätyivät oikeaan aikaan ja pääsi taas hyvissä ajoin kelkkailemaan luonnon helmaan. Menkääpäs kaikki muutkin, joilla kelkka on, nyt järville ja metsiin; luonto on upeimmillaan. Kunnon ajohaalareissa ei tule kylmä -35:ssäkään.

    Kiitos ei.Kyllähän paremmin nauttii luonnosta ja rauhasta esim.hiihtämällä.

    Äänestä

On se kylmää,en ole samalla lailla ulkoillut,vaikkakin alan jo tottua tähän jos ei tuule!

Vaan tänään heitin kaikki vuodevaatteet pihalle pakkaseen,ja sain ne juuri kannettua sisälle lämpiämään yöksi.Koko koti tuoksuu niin hyvälle ulkoilmalle että.
Huolestuttaa vaan tuo sähkön kulutus,varsinkin tiistaina kun teollisuus taas lähtee käyntiin tosissaan!Pikkulinnutkaan ei liiku juuri ollenkaan
osa varmaan kuolee pois.
Vaan kevättä kohti mennään sittenkin.Heippa ja Hyvää Uutta Vuotta kaikille!

Äänestä
  • Juu kylmää on mutta kyllä pikkulinnut liikkuu jos vain ei lopeta aloitettua ruokintaa. Meillä oli välillä hiljaistakin mutta nyt käy laudalla sini- ja talitiaisia, viherpeippoja, urpiaisia, punatulkkuja, muutama pulu ja parina päivänä piipahti mustarastaskin. (luulisin) Näytti hieman jalkavaivaiselta.

    Tähän päivään asti oli pihlajanmarjatkin puussa mutta tilhiparvi kävi vihdoin vieraisilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mehiläinen kirjoitti:

Olemme saaneet tänne Suomeen kunnollisen talven. Puheet ja arviot kasvihuoneilmiöstä eivät ole vailla perusteita.Tämä talvi osoittaa että elämme kuitenkin varsin arktisella leveysasteella. Lasken itse kylmän talven opetukseksi asenteiden tasolla sen, että moni varmaan miettii arkielämän pikkuasioita huomioon ottamalla sen, että KYLMÄ ei ole rasite, vaan jäsentää ajatuksia lähemmäksi elämän tarpeellisia arvoja. Tämä kaikki on niin kaunista, annetaan sille kuuluva arvo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu