Opetatko lapsesi epärehelliseksi

Olipa lapsikullille tehty ihana iso maja. Oikein kaksi kerrosta, peltikatot ja kaikki. Maja oli tehty neljän suuren männyn varaan oikein tukevasti naulaamalla. Alla olevaan kiikkuun oli pitänyt nitoa pehmusteet, ettei pikku pyllyt vahingoitu kiikkuessa. Maja oli tehty rannassa olevan mökin viereen, joten se lienee mökin omistajan tekosia. Tarkastitko mökkiä ostaessa tontin rajoja ollenkaan, vai kenen luvalla rakennat toisen maille ja tuhoat toisen metsää?
7966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jokamiehen oikeutta.

Äänestä
  • toisen omaisuutta.
    Kun ostit palstasi, kaipa ne rajar paalutettiin?
    Sinne sisäpuolelle naulaile mitä haluat, toisten puihin et.

    Äänestä

  • Entä jos omalle ranta- tai omakotitalotontillesi on pystytetään hökkelikylä ja naulataan pihapuusi hengiltä?

    Äänestä

...että tämä kyseinen majanrakentaja rupeaa asiaa puimaan tällä palstalla kanssasi? Käy sano päin naamaa mitä mieltä olet äläkä mutkien kautta yritä saada asiaasi hoidettua, raukkis!!!

Äänestä
  • En aio ruveta riitelemään, vaan teen rikosilmoituksen, jos hökkeli ei pikapuoliin häviä eikä mökkiläinen itse ota yhteyttä korvatakseen aiheuttamansa rahallisen vahingon.

    Äänestä

  • Uolevi Ö kirjoitti:

    En aio ruveta riitelemään, vaan teen rikosilmoituksen, jos hökkeli ei pikapuoliin häviä eikä mökkiläinen itse ota yhteyttä korvatakseen aiheuttamansa rahallisen vahingon.

    mei ajattelin siirtää siihen sun mehtääs 20 000 brasilian slummilaista tekemään majoja sun kiusaksi.

    Eiköhän tuo tosi mies käy keskustelemassa kuin mies miehelle lasten isän kanssa eikä mene ekana itkemään helsingin herrojen rengeille.

    Akkoja on näköjään miehet nykyään

    Äänestä

Opetatko lapsesi? Ja miten opetat?
Minulle on vanhempana täti ihmisenä pistänyt silmään miten nykyisin eivät osaa lapset tervehtiä enää. Naapurin ja tuttujen tenavia tulee vastaan päivittäin. Sanon huomenta, päivää, iltaa, moi... Todella harva vastaa takaisin. Ja mikä eniten harmittaa, mukana saattaa olla äiti tai isä joka ei edes ohjaa ja vaadi jälkikasvuaan sanomaan mitään. Ymmärrän kyllä että jossain murrosiän paikkeilla tämä "kuuluu" asiaan, mutta kyllä sitä nuoremmat pitäisi tähän hyvään vanhaan tapaan opettaa.
Osaavatkohan nämä lapset pyytää anteeksi tai kiittää???? Luulen että eivät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uolevi Öylätti kirjoitti:

Olipa lapsikullille tehty ihana iso maja. Oikein kaksi kerrosta, peltikatot ja kaikki. Maja oli tehty neljän suuren männyn varaan oikein tukevasti naulaamalla. Alla olevaan kiikkuun oli pitänyt nitoa pehmusteet, ettei pikku pyllyt vahingoitu kiikkuessa. Maja oli tehty rannassa olevan mökin viereen, joten se lienee mökin omistajan tekosia. Tarkastitko mökkiä ostaessa tontin rajoja ollenkaan, vai kenen luvalla rakennat toisen maille ja tuhoat toisen metsää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu