söin nyt tokan kierron teroja 15-24 kiertopäivinä 1 kpl,ja menkat ovat tulleet nyt kp32 ja kp36 ja haluaisin oikeesti päästä tuohon 25-28 kp vaiheille.viime kierrossa en löytänyt ovista laisinkaan ,mutta se saattoi ollakin myöhemmin koska kierto oli 36 eli ehkä lopetin tikuttamisen liian aikaisin koska oletin et menkat tulee jotain 30pv.
Elikkä kysymykseni kuuluu et kannattaisko soittaa gynelle ja kysästä josko lisättäis pillereitä 2 kpl/vrk.10-12 päivän ajan???
koska suurin osa täällä palstalla olijoista syö juuri kahta tablettia vrk:ssa...koska yhdestä ei ole ollut mihinkään.mulla ei ole löydetty ultralla mitään vikaa ainoastaan kierto heitteli 30-45 kp välillä eli mulla menkat kylläkin tulee mutta kierto edelleen liian pitkä ja hermo menee täs vauvahommassa kokonaan koska kuukaudet vaan vierivät.
nytkin oikeesti luulin et olin raskaana kun menkkoja ei kuulunutkaan ja selkää kivisti koko ajan,mut lankaan menin taas näihin oireisiin...:C
kiitän vastanneita
Elikkä kysymykseni kuuluu et kannattaisko soittaa gynelle ja kysästä josko lisättäis pillereitä 2 kpl/vrk.10-12 päivän ajan???
koska suurin osa täällä palstalla olijoista syö juuri kahta tablettia vrk:ssa...koska yhdestä ei ole ollut mihinkään.mulla ei ole löydetty ultralla mitään vikaa ainoastaan kierto heitteli 30-45 kp välillä eli mulla menkat kylläkin tulee mutta kierto edelleen liian pitkä ja hermo menee täs vauvahommassa kokonaan koska kuukaudet vaan vierivät.
nytkin oikeesti luulin et olin raskaana kun menkkoja ei kuulunutkaan ja selkää kivisti koko ajan,mut lankaan menin taas näihin oireisiin...:C
kiitän vastanneita
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kierto menee 35-> niin silloin ei kaiken todennäköisyyden mukaan ovuloi. Kuukautiset tulee mutta ovulointi jää, tähän ei terolutit auta vaan kannattaa pyytää clomeja.
Meillä clomit auttoi, ovuloin mutta raskaaksi en tullut, sen jälkeen on tehty inssejä kaksi, yksi IVF ja 1 PAS , eikä vieläkään toivottua tulosta. Ehkä joku päivä jos luoja suo:(
Minulla on aina ollut pitkä kierto 36-150 päivää, silti olen kolme lasta saanut "luomuna". Nyt nuorin on 6 vuotias ja kaksi keskenmenoa on ollut (viikoilla 7 ja 10)tässä välissä. Viimeisestä keskenmenosta on kaksi ja puoli vuotta aikaa. Kävin gynegologilla ja minulla on PCO (oireita: pitkä kierto, hirutismi, psm-oireita, ylipainoa 19 kg jne.). Luomu raskaaksi olen tullut yleensä laihdutuksen jälkeen, mutta nyt painoa on niin paljon liikaa ettei pudottaminen enää ole kovin helppoa (PCO:n takia). Tietenkin keskenmenotkin pelottavat ja ikää tulee lisää, vielä kuitenkin haluaisimme sen neljännen lapsen. Tietenkin tällä palstalla on suurin osa sellaisia jotka olisivat kiitollisia siitä yhdestäkin... mutta menetyksen ja riittämättömyyden tunnetta tässä aisassa ei poista se, että on jo kolme lasta. Jos nämä hoidot eivät nyt auta, antaa sitten olla. Sitten vain nautin siitä mitä minulla on ja alan odotella mummon päiviä. Vielä meidän perheeseen silti lasta toivottaisiin.
Tuosta ovulaatiosta vielä, minulla ainakin silloin kun lapset ovat luomuna saaneet alkunsa kierto on ollut 36-43 päivää ja ovulaatio on ollut vasta kierron 21-28 päivän välillä. Teroluuteilla saadun kierron pituus minulla on 25 päivää ja jotenkin sellaista luonnollista hyvää aikaa ei kerkiä tulla ennen kuin jo kierto alkaa alusta. Eli jää sellainen vaihe pois kierrosta että haluttaisi kauheasti nuo sänkypuuhat ja limakalvot olisivat luonnostaan kosteat, liukkaat ja tuntoaisit olisivat äärimmäisen herkäksi viritetty. Teroluteilla saadun kierron aikana kyllä puolessa välissä haluttaa enemmän, mutta se ei ole saman laista kuin luonnostaan. Enää ei ole kyllä kierto pelannut normaalisti itselläni vaan kierto on pitkittynyt, on välitiputtelua, kuukautiset on niukat ja limakalvo kohdussa ohut ja epäsäännöllisen paksu (alkion on siihen vaiea kiinnittyä). Ehkä nämä terolutit auttaa limakalvon paksuuteen ja clomifenit ovulaatioon. Nykyään minulla ei tietääkseni luonnostaan ole ollenkaan ovulaatioita. Ehkä aisia parantuisi itsestään kun saisi painoa pois 15-20kg. Se vain on niin vaikeaa.. olen kyllä yrittänyt ja aina aloitan maananataina uudestaan. Nytkin olen parhailaan painonvartioiden ohjeiden mukaan syönyt viikon verran, mutta painossa ei sitä kyllä huomaa. En tiedä kerääkö elimistö nestettä clomifeni hoidon aikana. Joku ovat niin kirjoittaneet tällä palstalla.