Tein kotitestin joka näytti positiivista, soitin terveyskeskukseen josta sanoivat ettei hoida ollenkaan näitä juttuja ja antoivat neuvolan puh.numeron... sieltä sain ajan vasta kolmen viikon kuluttua ja olisin siten 10 4, eka raskaus joten tuntuu oudolta että saa odottaa niin pitkään ja oudolta mennä keskutelemaan tunniksi neuvolaan jos ei siellä masussa ketään olekkaan.
Onko
Normaalia?
8796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juu on ihan normaalia, koska ottavat neuvolaan aina n.8-11 raskausviikolla.
Epätietoisuus on kaikille tuttua ja yllättää varsinkin esikoisen odottajat kun pitääkin odottaa
Kyllä ne testit aikata luotettavia on ja raskausoireet tulee aika nopeasti.
Toki voit käydä ykstyisllä ultrassa jossa selviää onko sikiö elossa.
Minulla olisi tähän asiaan myös suuri sana sanottavana. Mietinkin tätä neuvola asiaa juuri äskettäin. Itse olen hirveän vihainen siitä että naiset joutuu odottamaan niin suhteettomia aikoja päästäkseen neuvolaan. Saatat olla viikolla 4, ja saat ajan viikolle 10!!! Miltä tuntuu sellaisesta ihmisestä joka saattaa olla ensimmäistä kertaa raskaana, ei tiedä mitä tehdä, miten olla tai miltä pitäisi tuntua! Mitä saa syödä ja mitä ei saa tehdä! Ja siinä tilanteessa vaan jätetään odottelemaan, jospa sieltä kuitenkin tulisi se keskenmeno! Hirveetä!! Minun mielestäni, kun raskaus tulee ilmi, pitäisi päästä välittömästi asiasta juttelemaan, ja saada ohjeita kuinka toimia. On niin väärin odottaa viikkotolkulla!!!
en ole neuvolaa edes vielä tilannut. Tänään rv8 6. Tietoa esim.vältettävistä ruoka-aineista olen imenyt itseeni esim.täältä netistä ja ystäviltä kyselemällä. Niin ja Odotus ja Vauva lehtiä on tullut melkoisesti luettua myös.
..neuvola-ajan saa kun toisetkin menkat on myöhässä, tämä ihan sen takia että ne alkuraskauden keskenmenot on niin yleisiä ja olisi ikävä koettelemus äidille jos ensin pääsee neuvolaan ja annetaan ymmärtää että raskaus tulee jatkumaan normaalisti ja saa kauheasti tietoa ja luottamusta, ja sitten tuleekin keskenmeno ja matto vedetään jalkojen alta.. Se voi olla vielä ikävämpi koettelemus kuin se, että joutuu odottamaan neuvolaa. Voihan siinä odotellessa itse etsiä tietoa netistä ja tehdä vaikkapa viikon kuluttua uuden testin joka näyttää onko siellä ketään vai ei. Ja jos haluaa heti selvyyden masun sisältöön niin yksityiselle vaan. Kunnallinen terveydenhuolto perustuu siihen että kaikkien PERUStarpeet täytetään, joka kunnalla ei ole resursseja ultrata ja tutkia varhaisraskauksia kun niistä liian moni päätyy keskenmenoon... Ja kun odottava äiti ihan hyvin pärjää sinne kymppiviikolle ilman tutkimuksia ja neuvolaa, jos ei suurempia murheita ole, ja jos jotain ongelmia ilmaantuu niin sittenhän sitä pääsee sairaalaan tai yksityiselle aikaisemmin.
Mä varasin neuvolaan ajan, kun olin viikolla seitsemän. Ja se aika on viikolla 10 muistaakseni. No, puolentoista viikon päästä kuitenkin.
Oli tosi mukava se täti, jolta sen ajan varasin, ja sanoi, että tulee mitä tahansa kysyttävää niin voi soittaa. Se ainakin mua helpotti vähän, vaikken olekaan sinne soitellut. Eka raskaus mullakin ja pieni pelko, että olisi tuulimuna tai öhkiksellä (vauvalla) ei kaikki kunnossa.
kirjoitit:) Sen verran lisäisin kuitenkin,että pääseehän sitä terveyskeskukseen ihan normaalille lääkärille/työterveyshuoltoon jos jotain erikoista olossa tulee ennen neuvolaa. Mutta jos omaa uteliaisuuttaan tai mielenrauhaansa haluaa tyydyttää,niin sitten kannattaa yksityiselle ennen neuvolaaa,juuri esim.ultraan.
ja sain tietää raskaudestani rv 6 3 muistaakseni..ja nyt minulla on eka aika neuvolaan (keskiviikkona) eli rv 8 3 ei se nyt hirveen mahdottomalta tunnu odottaa antaa vaan ajan mennä niin se menee nopeiten=)
Itseä eniten hirvittää odottaa sitä ultra aikaa..se on mulla rv 14 muistaakseni,et sitä saa kyl oottaa=(
Oikeen mukavaa oottelua!!
Mulla eka neuvola vasta viikolla 11 4 eli sain ajan vasta reilun kuukauden päähän kun tilasin.
Oikeastan mua ei se haittaa, että vasta noin myöhään, vaikka ensimmäistä odotankin. Olen pähkäillyt, että jos kaikki ei ole hyvin, en voi sille mitään. Ja jos menisi kesken, niin luonto hoitaa tehtäväänsä.
Yritän nauttia myös tästä alkuraskaudesta. Uskallan haaveilla tulevasta ja suunnitellakin tulevaa..Ajattelen niin, että mulla täytyy olla onnellinen hyväolo, koska se on varmasti parempi elimistölleni ja sitä kautta tulevalle lapselleni, kuin se, että pelkäisin ja jännittäisin koko ajan pahinta....
Olen tyytyväinen, että elimistöni muistuttaa jokapäivä raskausoireilla raskaudestani...