Appiukkoni kuoli ja jätti jälkeensä omakotitalon.Perillisiä on kaksi,veli ja sisko.Perukirjat on tehty ja kaikki meni puoliksi.Talo myytiin ja kiinteistövälittäjä laitatti talorahat yhteiselle tilille,josta nostettaessa rahaa pitää molempien sisarusten olla paikalla.Nyt on niin että sisar ei ole tulossa pankkiin ja emme saa meidän osuuttamme ulos sieltä.Tästä on taloudellisia seuraamuksia meille. Ja jos/kun sisko suostuisi tulemaan pankkiin voiko hän määrätä kuinka paljon sieltä nostetaan?Mitä voimme tehdä että saamme oman osuutemme?
talorahojen jako
hirmuli
41191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Perukirja on lähinnä perintöveroilmoitus, eikä sillä jaeta perinnöntöä.
Appiukkosi kuolinpesä on yhteishallinnossa ja näin ollen kuolinpesän myymästä talosta saadut rahat ovat myös jakamattomina yhteishallinnossa.
Rahan nostamiseen, summasta sopimiseen ja jakoon tarvitaan molempien osakkaiden suostumus.
Ellei kuolinpesällä ole talorahojen lisäksi myös muuta varallisuutta, niin rahojen jako kerralla ratkaisee sisarusten yhtäaikaisten pankissa käyntien riesan. Sovintojako edellyttää tietysti molempien hyväksyntää, mutta osakkaista kumpi tahansa voi yksin käynnistää virkajaon hakemalla käräjäoikeudelta pesänjakajan. Sovintojakoa vastustavaa osakasta voi valistaa tiedolla, että pesänjakajan työn maksaa pesä, eli molempien perintö pienenee vastustelun takia melkoisesti.
Tehkää kirjallinen perinnönjakosopimus, jossa sovitte, että pankkitilillä olevat rahat jaetaan tasan. Allekirjoitukset ja kaksi todistajaa.
Toinen vaihtoehto: sisko allekirjoittaa yksilöidyn valtakirjan, jossa valtuuttaa teidät nostamaan kuolinpesän tililtä omat rahanne.
Miksei sisko muuten pankkiin suostu tulemaan?
Sisko haluaa vain vaikeuttaa toisten elämää ja viedä siitä niin paljon rahaa kuin vain keksii.Yritti myös saada isänsä holhouksen alle mutta ei onnistunut.Asuu ulkomailla ja rahaa riittää itsellä,mitä muista väliä.Meillä ei ole edes mitään asiaa hakea tavaroita kuolinpesästä(omia tavaroitamme).Siskon kanssa ei voi keskustella asioista rupeaa huutamaan kuin hyeena.
Laaditte perinnönjakosopimuksen tai hankitte pesänjakajan.