talorahojen jako

Appiukkoni kuoli ja jätti jälkeensä omakotitalon.Perillisiä on kaksi,veli ja sisko.Perukirjat on tehty ja kaikki meni puoliksi.Talo myytiin ja kiinteistövälittäjä laitatti talorahat yhteiselle tilille,josta nostettaessa rahaa pitää molempien sisarusten olla paikalla.Nyt on niin että sisar ei ole tulossa pankkiin ja emme saa meidän osuuttamme ulos sieltä.Tästä on taloudellisia seuraamuksia meille. Ja jos/kun sisko suostuisi tulemaan pankkiin voiko hän määrätä kuinka paljon sieltä nostetaan?Mitä voimme tehdä että saamme oman osuutemme?
41191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Perukirja on lähinnä perintöveroilmoitus, eikä sillä jaeta perinnöntöä.
Appiukkosi kuolinpesä on yhteishallinnossa ja näin ollen kuolinpesän myymästä talosta saadut rahat ovat myös jakamattomina yhteishallinnossa.
Rahan nostamiseen, summasta sopimiseen ja jakoon tarvitaan molempien osakkaiden suostumus.
Ellei kuolinpesällä ole talorahojen lisäksi myös muuta varallisuutta, niin rahojen jako kerralla ratkaisee sisarusten yhtäaikaisten pankissa käyntien riesan. Sovintojako edellyttää tietysti molempien hyväksyntää, mutta osakkaista kumpi tahansa voi yksin käynnistää virkajaon hakemalla käräjäoikeudelta pesänjakajan. Sovintojakoa vastustavaa osakasta voi valistaa tiedolla, että pesänjakajan työn maksaa pesä, eli molempien perintö pienenee vastustelun takia melkoisesti.

Äänestä

Tehkää kirjallinen perinnönjakosopimus, jossa sovitte, että pankkitilillä olevat rahat jaetaan tasan. Allekirjoitukset ja kaksi todistajaa.

Toinen vaihtoehto: sisko allekirjoittaa yksilöidyn valtakirjan, jossa valtuuttaa teidät nostamaan kuolinpesän tililtä omat rahanne.

Miksei sisko muuten pankkiin suostu tulemaan?

Äänestä
  • Sisko haluaa vain vaikeuttaa toisten elämää ja viedä siitä niin paljon rahaa kuin vain keksii.Yritti myös saada isänsä holhouksen alle mutta ei onnistunut.Asuu ulkomailla ja rahaa riittää itsellä,mitä muista väliä.Meillä ei ole edes mitään asiaa hakea tavaroita kuolinpesästä(omia tavaroitamme).Siskon kanssa ei voi keskustella asioista rupeaa huutamaan kuin hyeena.

    Äänestä

  • hirmuli kirjoitti:

    Sisko haluaa vain vaikeuttaa toisten elämää ja viedä siitä niin paljon rahaa kuin vain keksii.Yritti myös saada isänsä holhouksen alle mutta ei onnistunut.Asuu ulkomailla ja rahaa riittää itsellä,mitä muista väliä.Meillä ei ole edes mitään asiaa hakea tavaroita kuolinpesästä(omia tavaroitamme).Siskon kanssa ei voi keskustella asioista rupeaa huutamaan kuin hyeena.

    Laaditte perinnönjakosopimuksen tai hankitte pesänjakajan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirmuli kirjoitti:

Appiukkoni kuoli ja jätti jälkeensä omakotitalon.Perillisiä on kaksi,veli ja sisko.Perukirjat on tehty ja kaikki meni puoliksi.Talo myytiin ja kiinteistövälittäjä laitatti talorahat yhteiselle tilille,josta nostettaessa rahaa pitää molempien sisarusten olla paikalla.Nyt on niin että sisar ei ole tulossa pankkiin ja emme saa meidän osuuttamme ulos sieltä.Tästä on taloudellisia seuraamuksia meille. Ja jos/kun sisko suostuisi tulemaan pankkiin voiko hän määrätä kuinka paljon sieltä nostetaan?Mitä voimme tehdä että saamme oman osuutemme?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu