Miksi paino pysähtyy?

Olen vuosia sitten lihonut suht. nopeasti satakiloiseksi. Ja siinä painoni on pysynyt, 100 näyttää vaaka aina. Onko jokin selitys olemassa, miksi en nyt paina jo esim. 150 kg? Onkohan tuo 100 "kattopainoni", josta se ei enää nouse? Kuinka jotkut ihmiset lihovat jopa 500-kiloisiksi?
2341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Energiansaantisi ja -kulutuksesi ovat saavuttaneet tasapainon, ts. kulutat sen minkä syöt. Rasvaa ei siis varastoidu lisää tai jo syntyneet varastosi eivät kulu.

Äänestä
  • ja seuraava askel on siirtyminen nirvanaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bondus kirjoitti:

Olen vuosia sitten lihonut suht. nopeasti satakiloiseksi. Ja siinä painoni on pysynyt, 100 näyttää vaaka aina. Onko jokin selitys olemassa, miksi en nyt paina jo esim. 150 kg? Onkohan tuo 100 "kattopainoni", josta se ei enää nouse? Kuinka jotkut ihmiset lihovat jopa 500-kiloisiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu