Olen aloittamassa rakennusprojektia keväällä. Talotoimittajani on arvioinut maankaivantojen, täyttöjen ja poisvientien osuudeksi n. 5000e ja perustuksille n. 15500e. Talo on kaksikerroksinen ja pohjan ala on n. 120m2.
Mielestäni hinta vaikuttaa korkealta - lähes 10% koko hankkeen kustannuksista. Onko kellään laskelmia siitä, mitä perustukset ja maatyöt maksavat tällaiseen rakennukseen? Kyseessä on ihan normaalit pohjat, suhteellisen helpot olosuhteet (entistä metsää) ja ei tuulettuva alapohja vaan ihan normaali antura.
Mielestäni hinta vaikuttaa korkealta - lähes 10% koko hankkeen kustannuksista. Onko kellään laskelmia siitä, mitä perustukset ja maatyöt maksavat tällaiseen rakennukseen? Kyseessä on ihan normaalit pohjat, suhteellisen helpot olosuhteet (entistä metsää) ja ei tuulettuva alapohja vaan ihan normaali antura.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jollen väärin muista niin Talo-80 antaa perustuksen osuudeksi n. 7-8 % kokonaiskustannuksista. Viime vuonna kilpailutin yhden kohteen jossa toimin myös vastavana mestarina, niin kokonaisurakkahinnaksi kaivuun, täytön, anturan sekä sokkelin, routaeristyksen, salaojien sekä sadevesiputkistojen osalta tuli yhteensä 75 000 mk (työ ja materiaali). Pohjan ala oli 122 m2 ja perustuksena matalaperustus maanvaraisella betonilaatalla.
Viidellä tonnilla saat kaivurin ja kuorma-auton viikoksi (n.50€/h]. Pelkkä kuorma-autolasti kantoja kaatopaikalle maksaa jo paritonnia (€).
Perustusten hinta riippuu paljon siitä mitä niihin lasketaan kuuluvaksi (antura, muurattu sokkeli, täytöt, salaojat, viemärit, laatta, erinnäiset alapohjan putkitukset, työt ym.?)
Muistaaksen putkiliikeestä tulevat tarvikkeet, joita tarvittiin pohjatöitä tehdessä maksoivat yli 20.000mk.
kaivuri&kuorma-autoko 5000€ vai mk?
Koneen tuntihinta on noin 40€ alv eli paheimmillaan lähes 50€/h. Meillä kaivuri oli tontilla 4 viikkoa, mutta hommaan sisältyi 400 kuutiota kallion louhintaa ja pohjan tasoitukset anturan valukuntoon, sekä viemärin että vesijohdon asennukset. Maansiirtotyöt sepeleineen ja viemäreiden ja alimpien salaojien asennusten kanssa 70tmk, louhinta 30tmk sekä tarvikkeet 20tmk. Sen jälkeen päästiin tekemään perustuksia.
ok