Olen seurannut tätä palstaa jo pidempään ja yleisin ongelma näyttää olevan kissojen pissailu ja kakkailu sisätiloissa. Mutta, mikä on kissan luontaista lajille kuuluvaa käytöstä ja mikä taas vinksahtaneen eläimen mielenosoitusta? Kissahan on luontokappale, jonka ihminen tahtoo sulkea sisätiloihin vastoin kissan sisintä luontoa. Kissa on aito kissa vain silloin, kun se saa elää ulkona ja sisällä oman halunsa mukaan, käydä metsästämässä öisin ja levätä lämpimässä päivisin. Kun tämä upea eläin suljetaan elämään pienissä huoneissa vailla mahdollisuutta elää lajitovereidensa kanssa ja vailla mahdollisuutta purkaa aggressionsa ja patoumansa tulevat vaikeudet. Mikähän mahtaa olla sitten oikein, turvallisuuden korostaminen ja sisälle sulkeminen vaiko vapaus ja lyhyt elämä? Rakkauden nimissä on moni eläin suljettu sisätiloihin masentumaan ja turhautumaan ja lopputuloksena ovat tuhannet lihavat torkkuen elämäänsä kuluttavat kissat, joiden ainoa tapahtuma päivän mittaan on ruokailu.
Pyydän, kommentoikaa!
Pyydän, kommentoikaa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onkohan tämä nyt provo.
Minulla ainakin on onnellisia,hyväkuntoisia,virkeitä sisäkissoja .
Kylpyhuoneessa on viimeyönä loukutettu huonokutnoinen "ulkokissa" joka menee tänään löytöeläintalolle .
Myös ne kissat jotka joutuvat ulkoilemaan merkkailevat ja pissivät sopimattomiin paikkoihin.
Minun kantani on etten hyväksy ulkoilevia kissoja ja jokaisen meidänpihaan eksyvän kyllä loukutan .
Lakiin en lähde vetoamaan muuta kuin sen verran että jos on kerran oikeus päästää kissa vapaasti ulkoilemaan on minulla oikeus omalta pihaltani se loukuttaa .
no jos oot todellakin seuraillut palstaa jo pidempään ni luulis sun jo huomanneen että ei se väärään paikkaan kuseskelu ja paskominen siitä sisällä olosta johdu. ;/ öh.
Omalla kohdallani voin sanoa että parempi lyhyt ja onnellinen kuin pitkä ja ankea elämä. Meillä on sekä sisä että ulkokissoja, ja voi että niiden kissojen onnea jotka saavat mennä ulos kirmaamaan kun tahtovat. Yhdelle tuli kohtalo "lyhyt ja onnellinen" kun maaseudulla ei nainen katsonut tiellä eteensä jossa kyllä näkee jos pienikin eläin juoksee eteen. Tämän kissan kohtalo surettaa suuresti, ihanampaa otusta saa etsiä, mutten tiedä olisinko tahtonut katsoa sitä kaapin oven kulmia päin juoksentelua ja ulos epätoivoisena mouruamista jota se elämä oli ennenkuin pääsi ulos.
Ensinnäkin kissan väärään paikkaan " kuseskelu" ei johdu siitä missä kissa asuu. Mulla on kaksi sisäkissaa, jotka eivät koskaan ole tehneet tarpeitaan väärään paikkaan. Aina omaan hiekkalaatikkoon. Kuinka suuren hiekkalaatikon luulet kissan tarvitsevan, siksi ei kissaan tarvitse vapaaksi ulos laskea. Kissojen naapuriin vapaana ollessa tekemät tarpeet, ovat juuri kasvattaneet kissavihaajat! Tämä on harmillista, koska on myös tunnollisia kissaihmisiä, jotka leimataan näiden välinpitämättömien kissanpitäjien takia.
Kissa oppii emoltaan paljon myös käytöstavat siksi niitä ei saa vieroittaa liian aikaisin, 12 vko on oikea aika. Hiekkalaatikko on oltava puhdas tai kissa ei suostu tekemään siihen siistinä eläimenä! Stressi on myös syy jolloin kissa saattaa merkkailla agressiivisesti kuten ulosteella. Hyvä linkki käytöshäiriöistä on http://www.clinivet.fi/artikkelit/kissa_artikkelit/artikkeli_19.html
Eikö ihmiset voi ymmärtää, että KISSA ei kuulu Suomen luontoon!! Kettu, susi, karhu, ahma... mutta ei KISSA! On jo niin moneen kertaan osoitettu, mitä tuhoja kissa luonnossa saakaan aikaiseksi, en jaksaisi enää toistaa.. Mutta kissaa on monta vaaraa vastassa ulkona vapaana, itse se ei osaa niihin aina varautua. Eikö tämä olisi omistajan tehtävä, suojella kissaansa niiltä vaaroilta? Ainakin se on jokaisen vastuutuntoisen omistajan tehtävä.
Eipä sitä kissaa luononvaraiseksi eläimeksi olla päästämässäkään. Vapaasti ulkoilevasta lemmikistähän tässä on kyse.
isäni kissat on aina ollut ulkokissoja, monet on jääny auton alle, ja yhen on kissoja vihaava naapuri ampunut. samaa kohtaloa en omille kissoilleni haluaisi, siksi onnellisia sisäkissoja!