Olen menossa allergiakokeisiin ja teen parastaikaa PAF-mittausta, spirometriat edessä. Pahin oireeni on hengenahdistus, johon sain lääkäriltä ensiavuksi Ventoline diskus -kiekon 1-4 x päivässä tarvittaessa.
Voiko samana päivänä nauttia viiniä tai siideriä kun on ottanut Ventolinea? Ohjeessa ei ainakaan ole mitään varoitusta.
Ventoline diskus
7
17495
Vastaukset
- suzyanne
Hei! Ymmärtääkseni siitä ei ole haittaa, vaikka ottaisitkin hiukan viiniä tai siideriä, kun otat Ventolinea. Se tietty voi muodostaa poikkeuksen, että jos Sä saat viinistä / siideristä allergisia oireita (hengenahdistus, päänsärky). Tarkkailes niitä, mutta muuten ei tietääkseni ole estettä.
Mulla on käytössä Seretide, jossa on avaava & hoitava lääke samassa ja lääkärinkin sallimuksella otan tilkan konjakkia päivittäin eikä ole mitään haittoja ollut.
Eli mun ymmärtääkseni ei ole haittaa, kohtuudella nautittuna.
Hyvää syksyä & vointia, terveisin Suzyanne- ha.
Näin arvelinkin, mutta ajattelin saada vähän varmistusta "kentältä". Ja kyllähän lääkkeessä varoitukset on, jos jotain vaaraa olisi. Kun sitä ei viitsisi elää niin, että kieltää itseltään kaikki pienet nautinnot.
Hyvää syksyä Suzyanne! - Anonyymi
Ventoline diskus - https://htm109.com/track.php?c=cmlkPTcxMzExNiZhaWQ9MjQ1ODMyNTI Hyvä tuote. Toimii nopeasti ja tehokkaasti.
- Kokemusta on
Haeppa googlesta tietoa keuhkolamydiasta.
Ilman loppuminen viittaa siihen.
Hoidetaan sopivilla penisiineillä, limaa irrottavalla lääkkeellä, yskänlääkkeellä, ensiapuna Ventolinea.
Maassamme vain valitettavasti kovin harva lääkäri on perehtynyt tai edes tuntee niin yleistä virustautia.Asiaan vihkiytyneille lääkäreille tavallinen sydänfilmi antaa jo paljon tietoa.
Sama tauti mihin taannoin niitä nuoria kovakuntoisia Norjalaisia suunnistajia kuoli.
Maassammekin kovin yleinen vaikka lääkärikunta sen yleisesti kieltääkin ja oma lääkärisi voi sen kuitata maininnalla, jotta höpö höpöä.Omakohtainen kokemus auttaa asiaa ymmärtämään. - astmakokemusta
Joopa joo - älä anna pelolle valtaaa vaikka sinua säikytelläänkin muilla sairauksilla kuten keuhkoklamydialla (ei keuhkolamydia) nyt kun sinulla on menossa astmatutkimus. Siitä selviää onko astmaa tai ei.
Monilla sairauksilla on tietenkin samankaltaisia oireita. - aks anssi
ventoline diskus on hyvä lääke hengen ahdistuukseen varsinkin jos polttaa tupakkaa
- Anonyymi
Minulla taustalla Astma ja COPD. En käytä Ventolinea "peruslääkkeenä" mutta se on ainoa joka auttaa voimakkaassa hengenahdistustilanteessa. => Life saver
Nyt "korona-ahdistuus" on tyhjentänyt apteekin hyllyt ? Taidan olla hieman pulassa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2715940Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453882Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353254Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603129Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1692992Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava492826Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932777Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin822470Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962082Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068