Vaatekassiini rikkoutui maitotölkki, enkä ehtinyt pestä/huuhdella vaatteita kosteana. Tietääkö kukaan konstia saada maidon kovettamat vaatteet puhtaiksi ja pehmeiksi? Mukana olivat mm. parhaat farkkuni ja muutama trikoopaita.
Kuivunut maito pois vaatteista
3
1859
Vastaukset
- ne pesukoneessa
tietenkin
- maitotyttö
pesin yhden paidoista normaalisti mutta se jäi karheaksi (siis aivan koppuraiseksi).
- LiotaLiota
maitotyttö kirjoitti:
pesin yhden paidoista normaalisti mutta se jäi karheaksi (siis aivan koppuraiseksi).
Peseppä toinenkin kerta. Voisi olla hyväksi jos liottaisit ko. vaatteita ihan vaan kylmässä vedessä yön yli ja pesisit vasta sitten. Maito sisältää eläinperäisiä proteiineja jotka imeytyvät hyvin kuituihin jos vielä lämmität kuituja jotenkin ne 'palavat' eli kypsyvät kiinni kuituihin ja niiden poissaaminen voi ollakin jo työläämpää.
Liottelu on oiva ja vaivaton lian lähdettäjä, parempi kuin kaikenmaailman myrkyt. Liotuksessa näet lika pehmii koska se imee itseensä vettä, tällainen pehmennyt lika peseytyykin sitten jo helpommin vaikka konepesussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074559Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1694344Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941710- 4031621
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311397Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531090Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51077- 67959
- 56934
- 86887