Kuka muu on Muumi-fani?
Minusta näissä Toven muumien ja muiden hahmojen suihin panemissa jutskissa on paljon järkeä... ;-D
Ja sitten ne viettävät turmioelämää, Juksu sanoi. - Turmioelämää? minä sanoin kiinnostuneena. - Millä tavalla? - En oikein tiedä, sanoi Juksu. - Ehkä ne turmelevat toisten keittiöpuutarhat ja juovat olutta. - Juksu Muumipapalle hattivateista
(Tove Jansson-Muumipapan urotyöt)
Siis Nyyti riisui kenkänsä ja huokasi: hohoi, on kaikki hyvin, miksi iloinen en olla voi? Vaan kuka lohduttaisi Nyytiä ja sanois: yksinään ei kukaan nauti edes näkinkengästään. (Kuka lohduttaisi nyytiä-Tove Jansson)
Mikä hahmo osuu itseesi olen useamman kerran kuullut olevani ilmetty pikku Myy mutta toisaalta myös Nuuskamuikkunen tälläisiä he ovat ja allekirjoitan luonnehdintojen osuvan itseenikin!
Pikku Myy
Pikku Myy asuu Muumiperheen luona. Hän on niin pieni, että hän mahtuu istumaan perheen maitokannussa. Hänestä saa sen vaikutelman, että hän on hyvin ärhäkkä. Hän halveksuu kaikkea ja voi olla todella hyökkäävä, mutta suhtautuu silti elämään erittäin myönteisesti. Hän saattaa jopa osoittaa jonkinlaista rentoa ystävällisyyttä – silloin kun se hänelle sopii. Hän on Mymmelin lapsikatraan nuorin. (sakulin huom; myös minä olen oman perheeni nuorin lapsi hih hih...)
Nuuskamuikkunen
Nuuskamuikkunen on Muumilaakson suuri seikkailija, jolla on paljon elämänviisautta. Hän viettää paljon aikaansa kalastellen ja huuliharppuaan soitellen. Muikkunen on seurallinen erakko, joka on kaikkien kaveri. Talveksi hän vaeltaa etelään.
(sakulin huomautus; jep erakko olen mutta etelässä asun..heh..)
Jotain hauskaa ja jotain miettimistä :-D
14
920
Vastaukset
on muumit tuttuja,tykkään myös siitä piirros sarjasta,vaikka se on lapsille niin teksti on välillä lähinnä aikuisille ja tarinat mukavia =)Joten kai olen muumi fani?Alkuperäisiä muumikirjoja olen kanssa lukenut ja lasten kanssa metsällä käytetään muumien erä-opasta.
- koiramaista
näissä jutuissa on? löytynee näillekin oikea palsta?
-känkkäränkkä-Koiramaiset pulinat
Päästä koira hetkeksi irti ja keskustele muiden koiraihmisten kanssa maailman menosta ja vaikka ihmissuhteista.
fanja84 on tämän palstan sheriffi.
- majorica1961
minä olen muumifani nr:1. minua kutsutaankin joskus pikku Myyksi.
yksi kissoista on Trullet My. poikani on joku kerta piirtänyt Myyn kuvia minulle synttärilahjaksi ja yhden Myy- mukinkin olen saanut.
jap. siis rakastan muumeja. aion muuttaa sinne muumilaaksoon kun tulen isoksi.aion mennä naimisiin Nuuskamuikkusen kanssa. - Roppila
Olisin ehkä se Tuu-Tikki tai Hemuli :D
Tunnustaudun kyllä Nalle-Puh faniksi ennemminkin...
Nasu tuli takaa Puhin luo.
"Puh" kuiskasi hän.
"No mitä?"
"Ei mitään" sanoi Nasu "tarkistin vain,että olet siinä" - exsakuli
On ihan pakko laittaa muutaman vakinikin kohdalle oma näkemykseni että ketä hahmoa muistuttavat eniten;
Sikra on ihan ilmetty Niiskuneiti tietyin varauksin;
Niiskuneiti
Niiskuneiti on hyvin romanttinen ja naisellinen, siksi hänellä on kultainen nilkkarengas vasemmassa jalassaan. Hän on Pikku Myyn hyvä ystävä, vaikka he ovatkin luonteiltaan kovin erilaisia. Niiskuneiti unelmoi palavasti unelmiensa prinssistä.
Uma on Muumipeikko
Muumipeikko on lasten suuri suosikki! Hän asustelee Muumitalon ylimmässä kerroksessa, josta hän on rakentanut köysitikkaat alas pihalle. Muumipeikko ihailee Nuuskamuikkusta ja istuu mielellään hänen kanssaan kalassa. Muumipeikko on ihastunut Niiskuneitiin ja välillä vähän mustasukkainenkin. sori uma...
Haukullinen on Vilijonkka
Vilijonkka ei usko Muumien vapaisiin kasvatusmenetelmiin. Omilta lapsiltaan hän edellyttää tiukkaakin tiukempaa kuria – esimerkiksi hauskanpito on ehdottomasti kielletty. Vilijonkka pitää säännöistä ja siisteydestä.
Issu56 on Haisuli
Haisuli on Muumilaakson pahis, jota ei kutsuta mukaan leikkimään. Haisuli tulee silti usein kutsumattakin, sillä hän kadehtii toisten ilonpitoa. Haisulin harrastuksia ovat salakuuntelu, tihutyöt ja Poliisin jujuttaminen. sori issu...
Dava ja Fau ovat Tiuhti ja Viuhti
Tiuhti ja Viuhti ovat pieniä ja arkoja vipeltäjiä, jotka puhuvat hieman kummallisesti. Muumiperheen kanssa he tulevat kuitenkin mainiosti juttuun ja ovatkin Muumitaloon aina tervetulleita vieraita.
Roppila on ehdottomasti Noita
Noita näyttää aika pelottavalta, mutta on loppujen lopuksi harmiton eukko. Läpeensä kilttien Muumien kanssa Noita ei silti vapaaehtoisesti veljeile, vaan asustelee yksin mökissään metsän siimeksessä. Hän yrittää kouluttaa myös veljentytärtään Aliisaa kunnialliseksi noidaksi.
ja tämä kumma tiettyjen rekkaantuneiden perässä kulkeva sakki joka mielistelee ja toimii oudosti on ehdottomasti Hattivatteja
Hattivatit esiintyvät aina suurissa laumoissa. Kukaan ei oikein tiedä mistä ne ovat tulossa ja mihin menossa, mutta niiden läsnäolon voi aistia sähkönä ilmassa. Ukkosella Hattivatit hehkuvat salaperäistä valoa.Miksi ei sallittaisi... ;)) minä ainakin,
näin on ihan mukava aloittaa päivä ja viikko.
Tämä Niiskuneiti on kyllä sen unelmien prinnssinsä jo löytänyt,
mutta haaveilee palavasti uudesta haukusta ;))Näinhän se menee. Vanhempi pojistani on juuri kuin minä luonteeltaan (poika parka). Hänelle olen ostanut juuri muumeja. Ensimmäinen ostos oli muki jossa muumipeikko tarkastelee jäätä tai peilaa siitä kuvaansa. Nuorempi pojistani on ilmiselvä haisuli.
- FAU
Vai että Tiuhti ja Viuhti :)))
Jos jätetään pois se pieni ja arka, (hirnuu katketakseen) niin mikäpä siinä voin ollakin jompikumpi ;))
Mikäs siinä muumit on hauskoja otuksia, varsinkin pikku Myy on ihan ehdoton epeli. - Roppila
Heh, heh. Kieltämättä aika pelottavalta eukolta näytänkin ja metsän siimeksessä asustelenkin :D :D
Osui ihan nappiin kyllä!!
Ajattelin eilen vaan sitä Tuu-Tikkia,
mutta kyllä Noita on ehdottomasti osuvampi.
Kiitos, ankean harmaan päivän piristyksestä :D - muumimamma.
'' Uma on Muumipeikko
Muumipeikko on lasten suuri suosikki!''
Suosikkipa hyvinnii, pelottelee hampaattomalla koiralla lasta pyörövajassa :-)))))))))))))))))
- myymyymyy
:=DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot553550Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe322959- 282614
- 762554
- 182241
- 522232
- 561901
- 581716
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111613- 131525