Itsemurha

Jos tekisit itsemurhan, (miksi), milloin ja miten? Mikä on mielestäsi hyväksyttävä syy tehdä itsemurha?
12908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Lähde hautausmaalle siitä huhuilemaan. Todelliset asiantuntijat lepäävät siellä.

Äänestä

Ei siihen mitään syytä tarvita, oma on henki sillä saa tehdä mitä ikinä haluaa vaikka toiset väittävät muuta itsekyyttänsä.
Onhan se toki karmeaa omaisille ja läheisille toisen kuolema, vieläpä itsemurha ei sen häpeällisyyden vuoksi, jos jokus sitä tuntee ei se kuolema satuttanu vaan itsekyys mitähän muut nyt ajattelavat luulevat pian että olen huono vanhempa, säälittäviä ajatuksia, kyllä kuoleman pitäisi satuttaa enemmän kuin minäkuvan muiden silmissä mahdollinen huonontuminen. miten hän voi tehdä minulle näin.

Onhan se itsekästä mutta itsekästä on myös toisesta kiinnipitäminen kynsin hampain.

Kannattaa miettiä kuitenkin vielä kerran enne itsemurhan tekoa. Montakertaa ahdistus ja masennus etc. estävät näkemästä maailmassa mitän hyvää, kaikki tuntuu vaan hirvittävältä painajaiselta. Kuitenkin aina siitä on poispääsy, älä mieti liikaa elä ja nauti ja rentoudu, ole rohkeasti oma itsesi niin voit paljon paremmin.

Tee jokin muu muutos ja ratkaisu kuin itsemurha ole rohkea.

Äänestä

Oon miettiny aika palojn itsemurhaa, nyt viimeaikoina sen miettiminen on vähentyny.

Jos nyt itteni tappaisin, varmaan yliannostus tai suoraan aivot seinälle.

Läheisille ym. itsemurhat on raskaita. Jos vaikka joku kaveri itsensa tappaa ja on vaan vierestä avuttomana kattonu eikä oo ollu mahdollisuutta auttaa ja vaikka ois ollukki tai ei oo auttanu, niin kyllä se sattuu. Ihan saatanasti. Tiedän sen..

Äänestä
  • Yliannostus mitä? Ja mistä aseen saisit?

    Äänestä

  • emma* kirjoitti:

    Yliannostus mitä? Ja mistä aseen saisit?

    eiköhän toi nisti oo nisti. eli yliannostus huumeilla, luulisin.

    ite en tekis itsaria, mutta ymmärrän ihmisiä jotka ovat kokeneet kauheuksia eivätkä pääse asioista yli.kuolema saattaa olla ainut tapa päästä eroon kipeistä asioista jotka pyörivät päässä ja joiden kanssa ei voi elää.

    itse pakenin pahaa oloani päihteisiin.sillon olin niin pohjalla että halusin pois.en halunnut elää mutten uskaltanut kuolla.

    itse olen syvältä pohjamudista rämpinyt ylös.älkää tekään luovuttako!!

    Äänestä

  • sammakko kirjoitti:

    eiköhän toi nisti oo nisti. eli yliannostus huumeilla, luulisin.

    ite en tekis itsaria, mutta ymmärrän ihmisiä jotka ovat kokeneet kauheuksia eivätkä pääse asioista yli.kuolema saattaa olla ainut tapa päästä eroon kipeistä asioista jotka pyörivät päässä ja joiden kanssa ei voi elää.

    itse pakenin pahaa oloani päihteisiin.sillon olin niin pohjalla että halusin pois.en halunnut elää mutten uskaltanut kuolla.

    itse olen syvältä pohjamudista rämpinyt ylös.älkää tekään luovuttako!!

    Näin aivan juuri oikein meni.

    Äänestä

Ei kai siihen mitään syytä tarvitse erikseen alkaa kertomaan. Jos etsii jotain eritisiä hyväksyttäviä syitä itsariin, silloin sitä ei halua tehdä. Kenellä haluaisit hyväksyttää sen syyn? Vaimolla/aviomiehellä, isällä, äidillä vaiko peräti papilla?
Kyllä, olen olen käynyt todella lähellä kuolemaa häkämyrkytyksen takia, ja omasta tahdostani.

Kaikki syyt ovat oman pään sisällä. Ja jos itse olet sitä mieltä, että mikään muu ei enää auta, niin sitten olet löytänyt syyn, jonka itse hyväksyt. Jokainen kuka harkitsee itsemurhaa, on löytänyt syyn sen toteuttamiseen, mutta juju piilee siinä, uskaltaako sen tehdä. Voin sanoa kokemuksesta, että se kynnys on helvetin korkea, ainakin minulle. Mutta, se kynnys on ylitetty, parikin kertaa, ja kolmas kerta kun tulee, niin sitten ei enää jätetä jossiteltavaa. Ja se kolmas kerta ei ole kovinkaan monen kkukauden/viikon/päivän päässä...

Mutta joka tapauksessa, kaikkea hyvää kaikille tasapuolisesti.

Äänestä

Tiedä sitten lieneekö sairautta sellainen kun ihminen elää kuin tyhjiössä mikään ei tunnu miltään. Mikään ei kiinnosta. Tässä tilassa ihminen on jo puoli kuollut muutenkin. Pitäisin tälläistä tilaa riittävänä syynä itsemurhaan. Minulla on ollut vuosikausia tälläinen tila. Tämän sairauden muutkin ihmiset näkee silmistä. Hän katsoo toista ihmistä kuten jotain esinettä, kuten ns normaalit katsoo vaikkapa hammas harjaa silmissä on välinpitämätön harmaa katse. Tälläiselle ihmiselle on se ja sama vaikka lähin omainen äiti kuolisi, niin hän ei tunne mitään ei surua ei kaipausta ei mitään, hän on kuin robotti. Hän on jo valmiiksi elävä kuollut.

Äänestä

Johtuu huumaavista aineista. Vieroitus ainoa mahdollisuus. Sitten , kun olet saanut tarpeeksesi. Et taida edes muistaa, kuinka voi iloita selvinpäin yksinkertaisista jutuista

Äänestä

Itsemurhalle ei tarvitse hyväksyttäviä syitä sen enempää kuin hengittämisellekään, se on jokaisen ihmisen luovuttamaton oikeus. Jos se itsestä tuntuu hyvältä ratkaisulta niin muita syitä ei tarvita.

Äänestä

En tekisi itsemurhaa, koska olen kristitty. Jos tappaa itse itsensä, löytää itsensä helvetistä. Mielestäni itsemurha ei ole itsekästä, koska jokaisella on valinnan mahdollisuus. Jokainen saa vapaasti valita, mitä elämällään tekee, haluaako lopettaa sen vai jatkaa eteenpäin. Syitähän on tunnetusti biljoona ja vieläkin enemmän. Mitä väliä jollain hyväksyttävällä syyllä?

Ajankohdalla tuskin on väliä, on sitten kesähelteet tai talven tulipalopakkaset. Joku menestynyt bisnesmies tekee itsemurhan elämänsä huipulla, näyttelijä elämänsä aallonpohjassa, naapurin nainen vaikkapa sukujuhlissa wc-tiloissa, joku vetäytyy yksin Lapin erämaahan erakkomökkiin, paikka jonne ei ihan heti tulla. Milloin? Ehkä 6.6.2016 olis cool ajankohta. Sellainen päivä joka muistetaan. Miten? Ihan miten vaan, tapoja on tunnetusti monia. Joku haluaa naamioida tilanteen silkaksi onnettomuudeksi kotona tai liikenteessä. Joku toinen on dramaattinen ja huomionhaluinen tai jopa psykoottinen ja haluaa lähteä mahtipontisesti julkisella paikalla kunnon ohjelmanumeron kera, mahdollisimman paljon silminnäkijöitä. Suosittelen käyttämään mielikuvitusta! Kannattaa keksiä älykäs tapa lähteä. Joku yllyttää valmiiksi vinksahtaneen taparikollisen ampumaan aseella kuoliaaksi. Joku antaa huippumyrkyllisen käärmeen vahingossa purra.

Mielestäni itsemurhaviestin jättäminen läheisille ja omaisille on silkkaa huomionhakuista ruikuttamista. Ei omia tekoja tarvitse muille selitellä, varsinkaan kun kuolema kyseessä. Läheiset jää sitten ylitulkitsemaan sen paperikirjeen/sähköpostin/Youtube-videon/Faceviestin/minkä ikinä sisältöä loppuiäkseen. Itsemurhaviesti ei koskaan selitä heille todellista syytä joka on vain ja ainoastaan päässäsi ja vainoaa heitä ikuisuuden. Kannattaa siis lähteä tästä maailmasta kunnolla ilman mitään vihjailua, viestiä, perustelua tai taideteosta. Kuolema koittaa jokaiselle, aiemmin tai vähän myöhemmin, ei sillä iällä ole mitään väliä.

Äänestä

Miksi?

Olen niin ahdistunut ja epätoivoinen, etten enää kestä tätä vuosia jatkunutta oloa. Pelkään nykyään mennä nukkumaan ja herätä aamulla, mutta ennen kaikkea pelkään itseäni niin jumalattomasti. Pelkään ihan kaikkea, kovia ääniä, elämää, tulevaisuutta, toisen ihmisen kosketusta, ihan kaikkea. Minulla on ollut lapsuudessa/nuoruudessa sellaisia traumoja, joista en ole päässyt yli. Koulukiusaamista, papan kuolema sekä parhaan ystävän kuolema. Näitä jotkut läheiseni pitävät hyvinä tekosyinä ja kehuvat laiskaksi... Nämä kommentit olivat viimeinen niitti tähän arkkuun eli enää odotan sopivaa tilaisuutta kannen kiinni kolahtamiselle.

Milloin?

Teen itsemurhan pian, mutta viimeistään ennen vuotta 2016. En halua nähdä enää ensi vuotta.

Miten?

Minulla on tarkka suunnitelma/mielikuva itsemurhasta. Haluan, että paikalla on mahdollismman vähän sivullisia.

Ajan maantietä lujaa. Vastaan tulee rekka. Tiellä pitää olla vain rekka ja minä sekä tietysti rekkakuski. Ja sitten se on menoa. Toivottavasti kuolen.

Sen olen päättänyt, että olen rohkea loppuun asti. Minulle se tarkoittaa, että teen itsemurhan silmät auki.

Hyväksyttävä syy tehdä itsemurha?

Vihaan sellaisia ihmisiä, jotka sanovat itsemurhaa suunnittelevaa/itsemurhan tehnyttä itsekkääksi. ITSEKKÄÄKSI! Vitut, sanon minä. Itsekkäitä ovat ne ihmiset, jotka käskevät toista pysymään hengissä heidän takiaan. Jumalauta, aina kun ex-terapeuttini väitti minua itsekkääksi ja syyllisti minua, halusin vain kuolla mahdollisimman nopeasti.

Ihmisellä on oikeus päättää omasta elämästään ja tässä tapauksessa kuolemasta. Ja helvettiin nämä jumalasta lässyttävät. Jumala ei minua ainankaan ole auttanut, kaatanut vaan lisää paskaa niskaan ja hihitellyt pilven päällä: "Taas tuo tyttö saa kärsiä, mitäköhän vielä keksisin." Ja sitten minä huhuilen paskan keskeltä apua, mutta kukaan tai mikään ei auta.

Ja nyt ahdistaa taas niin hemmetisti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emma* kirjoitti:

Jos tekisit itsemurhan, (miksi), milloin ja miten? Mikä on mielestäsi hyväksyttävä syy tehdä itsemurha?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu