6*9 vai 6 1/2?

niin kummat hommaan?
3360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

6

Äänestä

Pienellä teholla(mankan teholla) soittaessa saat hyvistä "kuusyseistä" varmasti enemmän irti. Saatat hyvällä soittimella ja kajareilla saada matalampaa bassoakin jonkinverran.
Taas jos sulla on vahvistimet ja erilliset subbarit, kannattaa laittaa ehkä 6 1/2 tuumaiset. Niissä on jakoalue yleensä sellainen että ne jättää bassontoiston bassoille ja keskittyy enemmän keskiääneen ja diskanttiin..

Äänestä
  • 6 1/2 tuumasista ei varmasti lähe yhtä huvin midibassoa kuin 6x9:stä.

    Tavaratilassa olevasta subista ei kuulu taajuuksia kuin n.100 hertsiin asti (matkustamoon), mutta 6x9:t sijoutettuna pieniin koteloihin hattuhyllylle on oikea valinta jos haluaa myös yläbasson kuuluvan hyvin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelle hermanni kirjoitti:

niin kummat hommaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu