saatiin vihkiaika melko aikaisin.. Nyt sitten tuli mieleen että kuinkas kauan siihen meikkiin ja kampaukseen pitää varata aikaa? Neljä tuntia?? Eli pitääkö siis nousta kukonlaulun aikaan silmät ristissä meikkiin ja kampaajalle jotta ehtii sitten vielä valokuvattavaksi ennen kirkkoa??
kuinkas kauan hääkampaukseen
9
3103
Vastaukset
- ...
Tähän ei varmaan absoluuttista vastausta ole, mutta itse istuin meikissä ja kampauksessa nelisen tuntia. Riippuu ihan sun tukasta ja kampauksesta, minkälaisen olette kampaajasi kanssa päättäneet tehdä ja miten nopea hän on käsistään.
Mene siis kampaajasi tai sen kampaajan, joka hääkampauksesi tekee, luokse ja jutelkaa asiasta. Sama sen meikkausasian kanssa.
Ajoissa ajan varaaminen on myös enemmän kuin suositeltavaa!- maija_myöhäinen
Ei kai sitten auta kuin raahautua viimeistäänaamukahdeksaksi meikkiin ja kampaajalle! :) Etenkin jos valokuvatkin pitäis saada ennen kirkkoa! Ja asiaahan ei mitenkään tietenkään helpota se että häihin on enää kutakuinkin tarkalleen 5 kk aikaa... :O
- ize
kysymykseen:kauanko vie aikaa morsiusmeikki ja kampaus...
riippuu hiustosta...mitä pidemmät,paksummat,vie kauemmin kuin lyhyet!
-pohjatyö...jos pestään kastellaan,rullataan,,vie aikaa
--meikin osuus ajasta n. 15min.-1,20min. riippuen,tuleeko imeytettäviä ambulleja tms.
------Suosittelen AINA käymään koemeikissä sekä koekampauksessa,jotta mieluisa ehostus/kampaus on H-hetkenä tiedossa:)
keskiverto ajankäyttö n.2h./2,5h. ja kyllä
aamuaikojakin on vrmasti tarjolla...ainakin yleensä nk. òma kampaaja`joustanee. - tss
Keskustele kampaajan kanssa millaisen kampauksen haluat ja kauanko siihen menisi aikaa. Leikkaukset ja värit kannattaa laittaa tietenkin jo aiemmin samalla viikolla.
Varaa aika ajoissa, monet kampaajat eivät tee töitä lauantiaisin kuin erikoistapauksissa, muuttenkin voitte puhua esim hiusten kasvattamisesta ja ottaa huomioon edelisissä leikkauksissa hääkampauksen vaatiman pituuden/mallin ja mahdollisen irtolisäkkeen tarpeen.
Minulla kampaus meikki pesuineen, kuivatuksineen, rullineen ja nutturan laittoineen kesti noin pari tuntia.
Meikki minulla tehtiin samassa paikassa, osittain kampauksen välissä, kun rullat olivat päässä. - nyttennii
ei liity tähän asiaan, mutta kun olen ennenkin pähkäillyt samaa asiaa, niin tuosta kuvissa käynnistä ennen kirkkoa, en ole sitä voinut oikein ikinään sulattaa, kun silloinhan ne on vaan sellaisia feikkimäisiä kuvia, kun eihän sitä vielä naimisissa silloin olla. Ymmärän kyllä ajankäyttö ongelmat, mutta kuitenkin.
- Nimetön
Niin ajatus siitä että minä ajattaisin vieraani juhlapaikalle klo 15, jolloin vihkiminen siellä alkaa, ja lähtisin vasta sen jälkeen kuvauttamaan itseäni on aika absurdi. meiltä ajaa yli tunnin valokuvaamoon, siis lähimpään eli toisin sanoen vieraat palloilisivat 3h YKSINÄÄN kun me haluttaisiin ns. oikeat kuvat :) ei kiitos. Etkö tääsäkään tapauksessa sulattaisi???
- Nimetön
Nimetön kirjoitti:
Niin ajatus siitä että minä ajattaisin vieraani juhlapaikalle klo 15, jolloin vihkiminen siellä alkaa, ja lähtisin vasta sen jälkeen kuvauttamaan itseäni on aika absurdi. meiltä ajaa yli tunnin valokuvaamoon, siis lähimpään eli toisin sanoen vieraat palloilisivat 3h YKSINÄÄN kun me haluttaisiin ns. oikeat kuvat :) ei kiitos. Etkö tääsäkään tapauksessa sulattaisi???
ja tosiaan oltaisin takaisin siinä klo 18.30... siinähän se hääpäivä menikin valokuvatessa.
- ihmettelevä
Nimetön kirjoitti:
ja tosiaan oltaisin takaisin siinä klo 18.30... siinähän se hääpäivä menikin valokuvatessa.
Niinpä, minun mielestäni on myös todella epäkohteliasta antaa vieraiden odotella edes tuntia (joissakin häissä melkein tuntitolkulla), sitä että hääpari 'piipahtaa' jossain kuvauksessa. Käytännöllistä käydä kuvauksessa ennen häitä, jos sinne kuvaukseen on ylipäätään pakko mennä.
- Annaliini
ihmettelevä kirjoitti:
Niinpä, minun mielestäni on myös todella epäkohteliasta antaa vieraiden odotella edes tuntia (joissakin häissä melkein tuntitolkulla), sitä että hääpari 'piipahtaa' jossain kuvauksessa. Käytännöllistä käydä kuvauksessa ennen häitä, jos sinne kuvaukseen on ylipäätään pakko mennä.
Meillä häät vasta 2008 mutta on jo nyt selvää että hääkuvaus järjestetään paikan päällä juhlapaikalla kuten veljelläni oli myös. Siellä voi kuvata niin lehtikuvan kuin muutkin kuvat kiitoskortteihin jne. En minä ainakaan lähde vielä jonnekkiin kuvaukseen ennen tai jälkeen kirkon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5476946Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3212599Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872015- 1271216
- 301158
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41138- 85975
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel99951Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60925- 41812