Piispanristi?

Onko millaista aluetta? Kannattaako muuttaa sinne? Onko jotain ulkoilualueita/ pururatoja, onko rauhallinen alue ym.?
64131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rauhallista täällä on. Paljon lapsiperheitä. Kauppa ja bensa-asema on lähellä ja pururatoja löytyy (kiertelee Lausteella), talvella latuja. Lisäksi luontopolkukin Vaarniemessä ja siellä voi laavullakin yöpyä. Lintutornikin on suh lähellä. Jos Kairiskulmalle muutat, niin täällä on oma autopesuhalli ja uimahalli-takkahuone =)

Suosittelen!

Äänestä

pitkä matka joka suuntaan, öisin ei muu kulje kun taksi jos olet näitä ravintoloissa kävijöitä. Tietenkin jos tykkää pimeässä vaeltaa öisin pääsee kyllä jalankin, mutta kestää kauan tulla sieltä kaukaa kotia. Rauhallista aluetta noin yleensä ja toivottavasti myöskin sellaisena pysyy, etteivät kaikki hörhöt tunge itseään tänne. Tuossa talonrakentamis hommassa kun on aika kovat volyymit päivisin, niin toivoisi että illat ja yöt eivät sisältäisi ihmisten aiheuttamaa melusaastetta enää. Tuota rakentamista kun on jo kestänyt täällä muutaman vuoden, niin alkaa kyllä olla mitta täynnä sitä meluvolyymia.

Äänestä
  • asunut kaarinassa n. 20v. voin sanoa mahtavaa. asuin ennen turuus. täältä kaikialle lyhyt matka eli siis esim. turkuun jos tarvitsee käydä siellä, kun olin juoppo, eli vanhaa elämääni niin ei tarvinnut käydä seitsemään vuoteen turussa, mitä nyt parikertaa putkassa mutta sehän oli ilmais kuljetus ja taksilla takas.

    Äänestä

Vanhaa ja kivaa aluetta..

Äänestä
  • Mites bussit sitten mistä ne kulkee esim. turkuun terv.huolto-oppilaitoseen jos menisi tai miten kaarinaan päin?

    Äänestä

  • kyselijä kirjoitti:

    Mites bussit sitten mistä ne kulkee esim. turkuun terv.huolto-oppilaitoseen jos menisi tai miten kaarinaan päin?

    Mun tietääkseni piispanristiltä, jostain pääsi Turkuun kaupungin taksoilla, eli tällähetkellä 2€. Tietääkseni yhteydet Turkuun on tosi hyvät piispanristiltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LaCw kirjoitti:

Onko millaista aluetta? Kannattaako muuttaa sinne? Onko jotain ulkoilualueita/ pururatoja, onko rauhallinen alue ym.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu