Voisiko joku asiasta tietävä valaista asiaa? Monet ovat ihmetelleet lämmittimen heikkoa tehoa. Onko todella niin, että kyseessä on ns. säteilylämmitin? Onko sen teho samaa luokkaa, kun perinteisen vedenlämmittimen, n. 500 wattia? Tästä ei ainakaan autoa hankittaessa, ja lisävarusteita tilattaessa myyjä mitään maininnut; tiesikökään asiasta mitään? Joku tietää. Kerro meillekin. Kiitos.
VVT-i lohkossa
Lämmitin
81247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sen verran tiedän asiasta sivusta seuranneena kun vaimon työkaverin 1/2 vuotta vanha corolla ei oikein tahdo lämmitä näillä keleillä lohkolla...merkkikorjaamolta oli sanottu että se on malli vika ja et kyl sitä johdon päässä kannattaa pitää vaikkei siitä paljon apua ookkaan. Et ei taida tehot riittää alkuunkaan...
Itse ihmettelin tuota samaa tossa joku aika sitten (varmaankin olet keskustelun läpi lukenut).
Lämmittimen teho on kuulemma (myyjän mukaan) sama kuin perinteisen nestettä suoraan lämmittävän vastuksen (500-600 W ?). Tämä ilmeisesti lämmityspistokkeiden takia (eivät vissii kaikissa paikoissa kestä suurempia tehoja).
Mullekii myyjä ostovaiheessa kehui vain kuinka hiljaisia nää uudet lämmittimet ovat (ihan kuin lämmittimestä lähtevällä äänellä olisi jotain merkitystä..?). Unohti kuitenkin mainita, että lämmitusteho on kuin kynttilää koneen alla polttaisi. Se, että lämmitin onkin lohkon pinnasta lämmittävä säteilijä, selvisi vasta ensihuollossa, kun asiasta valittelin. Lämmittimen toiminta tarkistettiin ensihuollossa ja todettiin toimivaksi.
Totta puhuen nyt kovilla pakkasilla, kyllä lämmityksestä taitaa hyötyä olla, lähtee kivuttomasti auto käyntiin -30 asteestakin, kun on tolpassa. Ilman tolppaa en kylläkään ole raaskinut kokeilla.
Asian tekniseen puoleen en ole hirveästi paneutunut, kunhan vain kokemuksiani kirjottelin.
Kyllä se on just sellainen säteilymalli - minullekaan ei myyjä maininnut asiasta mitään, mutta sain onneksi riittävän ajoissa tiedon asiasta tehdessäni selvityksiä muutaman autoalalla vaikuttavan ystäväni kautta ja ehdin poistamaan koko "lohkolämmittimen" auton tilauksesta pois - ja ihan hyvin on käynnistynyt näillä etelän -27 pakkasillakin. Ja autona on siis -02 Corolla 1.4.
muistaakseni CALIX valmistaa alavesiletkuun tulevaa moottorin lämmitintä VVTi moottoreihin.
Ja toinen seikka käynnistyvyyteen liityen on tulpat, itse Toyotan merkkihuollossa vaikuttavana ja uudella Avensiksella ajavana tiedän ,ettei BOSCHin tulpat toimi TOYOTAssa, vaihdattakaa ne DENSOn tulppiin (BOSCH sai "kenkää" alihankkijana)
... Defan ja Calixin nettisivuilla ja todellakin, Calix valmistaa alavesiletkuun asennettavaa mallia ja Defa moottorin kylkeen asennettavaa (moottorin kylkeä lämmittävää) mallia.
Kumpikaan ei varmaan ole yhtä tehokkaita, kuin perinteiset "lohkolämmittimet", mutta tällaisilla pakkasilla on vaan tärkeintä, että jotenkin lämmittää moottoria ennen käynnistystä. Lienevät nuo paljonkin tyhjää parempia.
Surkea on säteilylämmitin, yllättäin kaupanteko hetkellä puhuttiin
lohkolämmittimestä mikä on aivan eri asia kuin tämä.Eikä Avensis muutenkaan
ole mikään talviauto, huollossa vaan toteavat ettei lämpö voikkaan riittää kun on
tuollainen laihaseos/bensapihi moottori. No onneksi täällä etelässä nämä yli -20 asteen
pakkaset on harvinaisia.
Toyotan asiakaspalvelusta kerrottiin että ko. silitysraudan teho on 400W. Kai tuostakin puolet katoaa harakoille mutta on se toki tyhjää parempi. Vanhat nyrkkisäännöt lämmitysajasta voinee unohtaa. Kovemmilla pakkasilla filttiä konepellin päälle..kyllä se siitä.
Itsellä on toi lohkonkyljessä oleva säteilijä.
ja oon huomaanu kans ettei sillä saa lähellekkään yhtä nopeesti moottoria lämpimäksi. mutta se auttaa ku tuplaa lämmitysajan mitä tarttis normaalilämppäri. ku joku 4h lämmittää niin sen jo huomaa hyvinki -10 asteen pakkasessa konepelti on sulanut ja moottori on kohtuu lämminki