Minua on vuosia piinannut ongelma kovan liikunnan kanssa, eikä sen tarvitse niin kovaakaan olla, riittää viiden kilometrin reipas kävelylenkkikin tekemään minut kipeäksi. Olo on lenkin jälkeen epämiellyttävä, syke nousee korkeammaksi aivan kuin olisin koko ajan tullut vasta lenkiltä, rintäkehää ja vatsaa puristaa ja on ahdistava olo, kuin hengitysvaikeuksia melkein olisi. Vatsaakin voi turvottaa. Tätä kestää sitten monta tuntia. Jos on oikein rankka liikunta takanapäin, saatan tässä olotilassa valvoa jopa yöni, sen verran tukalaa se on. Lääkärit eivät letkauta korviaan, ekg:ssä olen ollut lukuisia kertoja ja kolesteroli on normaalin rajoissa. Mitä pitäisi tai mitä voisin tehdä, kun lääkärit eivät auta eikä minulla ole liikoja rahoja lähteä omin päin tutkituttamaan ongelmaa? Mitä voi asian eteen tehdä Tampereella, jos omalääkäri ei kerran ymmärrä, että tällaista kuntoilun ei pitäisi aiheuttaa?
taas tulin kipeäksi kävelylenkistä
mitä tämä on
3833
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun oireet ilmaantuvat mene ensiapuun ja valita isoon ääneen sydän-, hengitys- ja rintatuntemuksiasi!!!
Oikeasti - eivät voi käännyttää sinua pois ja samalla saat EKG:t, verikokeet ym!
Vatsatuntemuksistasi ym. voit sitten kertoa, kun sinut on "otettu" sisään.
Ehdota lääkärillesi että saat lähetteen Holter-tutkimukseen eli EKG:n pitkäaikaisrekisteröintiin jossa kannat ekg-nauhuria mukanasi vuorokauden. Mene sitten samalle lenkille ja tee niitä juttuja joissa oireet ilmenee. Ei sitä tavallisesta EKG:stä välttämättä mitään huomaa juuri sillä hetkellä. Älä usko yleislääkäreitä, eivät välttämättä tiedä yhtään mitään ja ovat liian ylpeitä ohjatakseen erikoislääkärille joten kokeilevat huvikseen kaiken maailman höpödiagnooseja.
ehdottomasti pitäisi hakeutua kardiologin vastaanotolle.
Holter on ok, mutta ultraäänitutkimuskin voisi olla tarpeen.
Onko omalääkärisi edes määrännyt Sinua verikokeisiin, jotta esim. sydänentsyymit voisi tarkistaa?
Tuo korkea pulssi ja vatsan turvotus ovat minulle tuttuja - sydämeni on mm. laajentunut...
Onko Sinulla muulloin vatsaongelmia?
Sieltäkin voi löytyä selitys pahalle olollesi...
En nyt halua pelotella, mutta ihan jo oman mielenterveytesikin takia Sinun kannattaa vaatia lähetettä tai mennä yksityiselle!
Stressi ei ainakaan helpota tilannetta.
Toivottavasti tilanteesi selviää parhain päin:)