Ajoin kolarin, jossa polvilumpio meni mäsäksi. Kuinkahan kauan kestää parantua, että pääsen pelaamaan futista? Lääkärit sanoi, että 6kk, mutta meneekö vähemmän vai kauemmin ? Onko kipuja kovin paljon? Kuinka pitkään?
onko kokemuksia polvilumpion murskavammasta?
1
766
Vastaukset
- floorukka
En ole lääkäri, mutta mulla murtui polvilumpio myös. Kuulemma se vaikuttaa asiaan, onko se pysty vai vaakasuoraan murtunut. Joka tapauksessa, kipsin sain pois reilussa kolmessa viikossa, sen jälkeen muutama päivä, ja pystyi aika normaalisti käyttämään. Eikä edes joka päivä kesällä tuntuu juuri missään, kuin että polven päälle istuminen sattuu. Kuntoutusohjeet ihan hyvin tepsi, vaikka tuntuikin, ettei paljon auta. Kolarista aikaa reilu 3 kk. Ilmojen kylmenemisen myötä alkanut särkeä enemmän, mutta huomasin, että lihasvoimisteluja jos tekee aamulla, jalassa ei tunnu juuri mitään.
Mutta jalkapallon suhteen en osaa sanoa, jos siinä on vaara pallon mennä päin polvea tai joutuu menemään polven varaan maahan tai jos kaatuu..ainakin vielä varman sattuisi, mutta tuskin olisi kovin vaarallista. Kun polvi on luutunut, niin se on luutunut ja ainut haittatekijä todennäkköisesti sattuminen..sen käsityksen sain lääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1045490
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai904791Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394742Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672169- 1031917
- 1041738
- 2561547
- 3701298
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591131- 2031054