En saa -99 520i bemarin tankkia kuin mittarin mukaan 30l. Tankatessa pistooli napsuttelee kuin tankki ois täynnä. Asentojen vaihto ja kallistelu yms ei auta. Myöskin kävin myöhemmin yrittämässä, mutta ei sinne tankkiin menny enempää.
Eli onko siellä joku ilmatasku vai onko mittari rikki. Mittari toimii normaalisti ja ajotietokone laskee kilometrit lähes nollaan. ( En ole ajanut tankkia kuivaksi)
Eli onko siellä joku ilmatasku vai onko mittari rikki. Mittari toimii normaalisti ja ajotietokone laskee kilometrit lähes nollaan. ( En ole ajanut tankkia kuivaksi)
Vastaukset 7
Vanhimmat
sillä korjaantuu
Itsellä samaa vaivaa -02 525D:ssä...
Ilmiö vaikuttaa samalta tyyppivialta, joka autossani esiintyy. Ongelmaan ei tietääkseni ole muuta ratkaisua kuin se että pistoolin asento pitää olla juuri oikea. Minulla auttoi kun vedaä pistoolia hieman ulos kun ensin työntää sen niin pitkälle kuin menee. Sitten joutuu hieman kääntelemään pistoolia mutta kyllä se asento lopulta löytyy ja sen jälkeen jatkossa homma hoituu rutiinilla.
Kun nostaa vasemman jalan hieman oikean jalan polven alapuolelle samalla työtäen oikean käden keskisormen vasempaan korvaan viheltäen koko ajan porilaisten marssia 6 sekunnin pätkissä pitäen taukoa 2 sekunttia. Näillä eväillä voi saada polttoainetta jopa 9 litraa kerralla tankkiin
Ei muuta kuin auto pajalle, oma pösö teki samaa aikoinaan ja korjaus oli niinkin simppeli kuin uusi tankki autoon...
Jokin elektroninen koho tms. sieltä oli mennyt, 20 litraa kun oli tankannut niin elektroniikka luuli tankkia täydeksi ja ei antanut tankkaa enempää.
Kannattaa aluksi kokeilla jotakin muuta tankkauspaikkaa. Tankkauspistooleissakin joskus vikaa.
On ollut sellainenkin vika että p-a mittari ei näytä täyttä tankkia vaikka se todellisuudessa on ihan täysi. Mittarin mukaan jotain 3/4 vaikka piripintaan täytetty.
Vika ei ole jatkuva, ilmenee useammin pakkasella. Antureissa kuulemma vika, ja niitä vaihdettiin jos asiakas vaati. Omaan (330Ci -02) ei vaihdettu, mutta vika hävisi eikä tullut takaisin.