Alkoholistien neulahoidoista?

aluen

-Osaako joku kertoa mikä juttu se on se alkoholisteille annettava neulahoito?
-Pitäisikö sen hillitä viinanhimoa? Annetaanko sitä vieroitusoireisiin? Onko mieltä aloittaa neulahoito 4kk:n kuluttua viimeisestä ryypystä?
Kysymysteni pointti on että voiko neulahoidoista olla haittaa potilaalle jos kysymyksessä ei olekaan alkoholismi, vaan pitkään jatkunut ahdistuneisuushäiriö?

3

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eve 38

      Aika onnenkantamoista on, jos tällaselta tavis-keskustelupalstalta juuri asman kohtalon omaavan löydät ja joka on akua saanut.

      Sun tarttis kysyä tätä jostain katkaisuhoitolaitoksesta tai alan asiantuntijalta. Kaverini sai huumevieroitukseen akua joskus männävuosina Järvenpään sosiaalisairaalassa, mutta ei oikein itekkään tiennyt mihin vaivaan sitä sai.

      Täältä myös löydät akua käyttäviä lekureita:

      http://www.finnacu.fi/index.htm

      http://www.akupunktio.net/

      • Auttaa joillekkin

        Akupunktiosta on apua toisille,toisille ei. Lienet yleisin päihdeongelmaisten hoidossa ns. 5 pisteenhoito, siis käytetään 5 neulaa. Parhaimmillaan siitä on apua;levottomuuteen, uniongelmiin,aineenvaihduntaan. Hoito 4 kk:n jälkeen ei ole myöhäistä,suotavaa on, että hoidolla on riittävän pitkä jatkumo,ainakin kerran vko:ssa hoitoa pitäisi ottaa. Its epäihdetyötä tekevänä olen nähnyt hyviä tuloksiakin, mutta kaikille se ei sovi. Suosittelen läpmimästi kokeilemaan.


    • eräs piikitetty

      Olen itse saanut akupunktiohoitoa holismiin. Yleensä olo rauhoittui ja rentoutui, ei tosin joka kerralla, joka tapauksessa plussan puolelle jäi.
      Ei siitä ainakaan mitään haittaa ole ja luulen että nimenomaan ahdistuneisuuteen siitä on hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2888
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2721
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      41
      2254
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2017
    5. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      40
      2012
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1985
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      975
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      113
      904
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      869
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      844
    Aihe