Alkoholistien neulahoidoista?

aluen

-Osaako joku kertoa mikä juttu se on se alkoholisteille annettava neulahoito?
-Pitäisikö sen hillitä viinanhimoa? Annetaanko sitä vieroitusoireisiin? Onko mieltä aloittaa neulahoito 4kk:n kuluttua viimeisestä ryypystä?
Kysymysteni pointti on että voiko neulahoidoista olla haittaa potilaalle jos kysymyksessä ei olekaan alkoholismi, vaan pitkään jatkunut ahdistuneisuushäiriö?

3

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eve 38

      Aika onnenkantamoista on, jos tällaselta tavis-keskustelupalstalta juuri asman kohtalon omaavan löydät ja joka on akua saanut.

      Sun tarttis kysyä tätä jostain katkaisuhoitolaitoksesta tai alan asiantuntijalta. Kaverini sai huumevieroitukseen akua joskus männävuosina Järvenpään sosiaalisairaalassa, mutta ei oikein itekkään tiennyt mihin vaivaan sitä sai.

      Täältä myös löydät akua käyttäviä lekureita:

      http://www.finnacu.fi/index.htm

      http://www.akupunktio.net/

      • Auttaa joillekkin

        Akupunktiosta on apua toisille,toisille ei. Lienet yleisin päihdeongelmaisten hoidossa ns. 5 pisteenhoito, siis käytetään 5 neulaa. Parhaimmillaan siitä on apua;levottomuuteen, uniongelmiin,aineenvaihduntaan. Hoito 4 kk:n jälkeen ei ole myöhäistä,suotavaa on, että hoidolla on riittävän pitkä jatkumo,ainakin kerran vko:ssa hoitoa pitäisi ottaa. Its epäihdetyötä tekevänä olen nähnyt hyviä tuloksiakin, mutta kaikille se ei sovi. Suosittelen läpmimästi kokeilemaan.


    • eräs piikitetty

      Olen itse saanut akupunktiohoitoa holismiin. Yleensä olo rauhoittui ja rentoutui, ei tosin joka kerralla, joka tapauksessa plussan puolelle jäi.
      Ei siitä ainakaan mitään haittaa ole ja luulen että nimenomaan ahdistuneisuuteen siitä on hyötyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      149
      4503
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      75
      3472
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2453
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      34
      2411
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      236
      1727
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      26
      1376
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      234
      1296
    8. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      172
      1233
    9. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      69
      1156
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      63
      907
    Aihe