Miten on onko kellään kokemuksia? Riittääkö 75 mm viemäriputkesta tehty ilmaputki tuuletukseen.Ajattelin tehdä tuuletusputken ensin
n.0.5 metriä vaakasuoran ja 90 asteen mutka kohtisuoraan ylös (n 2m) räystään yläpuolelle?.
Tarvitseeko "hatun´" tai jotain muuta yläpäähän.
Kertokaahan kokemuksia .
n.0.5 metriä vaakasuoran ja 90 asteen mutka kohtisuoraan ylös (n 2m) räystään yläpuolelle?.
Tarvitseeko "hatun´" tai jotain muuta yläpäähän.
Kertokaahan kokemuksia .
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noissa valmisjutuissa tuota vaakasuoraa karsastetaan kovasti. Muuta en tiedä
Jos on jokin pytty, johon tavara putoaa, niin se oasto ilmavaksi. 20 senttiä ilmarakoa seinien alle, vähintään. Muuten haisee.
pitää olla suoraan ylös ja pytyssä, ei siinä muuten yhtään ilma kulje ilman moottoria.
Tosin onhan tuhansia huuseja ilman mitään putkia ettei siinä paljon menetä vaikka samalla laittaisi sen tukkoonkin hatulla.
Neljän tuuman muoviputki suoraan ylös ilman hattua. Alapää istumatason alapinnan tasolla, yläpää puoli metriä katon yläpuolella. Istuinreijän alla oli n. 70 cm pitkä, sinkkipellistä tehty alaspäin suippeneva putki. Lähelle sen yläpäätä oli hitsattu ristikko 4-5 mm teräksestä, ettei mitään isompaa päässyt menemään alas. Hyyskä oli melkein hajuton.
ja muovipöntöstä 100mm putki 2m ylöspäin 300mm vaakavedolla eikä paska haise huussissa, 10 vuoden kokemus, imu varastokopista ja saadaan samalla hyvä ilmanvaihto.(Ziehl 37w Puhallin)
Hajuttomuuden kannalta on tärkeää pitää itse pöntön sisältö kosteudeltaan sopivana - lilluvan liejun hajuja ei pidä poissa mikään. Jos massan saa ilmastoitua sopivaksi ja käyttää hyvää kariketta, niin hajut pysyvät tosi vähäisinä. Itse kokeilin hyvin tuloksin moista: astiaksi rikkinäinen iso muovisaavi, pohjalle noin 5 cm koksia joka on suodatusaine ja laskee nesteet läpi vettymättä. Astian alle laitoin vanhan loisteputken muoviastian (100 cm x 30 cm x 5 cm) täyteen koksia. Ja käytön jälkeen aina kariketta normaalisti pönttöön. Hyvin toimi, pöntön sisältö pysyi sopivassa kosteudessa ja alkoi kompostoitua jo siinä. Tyhjennettäessä sisältö täysin hajutonta ja maatuneen oloista. Ylimääräinen neste valui tuohon loisteputkiastiaan josta haihtui koksin läpi - koksi esti myös kaikkien ötököiden pääsyn nesteeseen.
Koksia löytyy mm. www.savantum.com/kotteria/kiintpa.html
Tv Pentti