Matkiva naapuri

Antaaka kunnon neuvo,jippo tai kepponen joka koskee kovasti jolla saan naapurin lopettamaan matkimisen.Ostin auton. Naapuri osti.Ostin vaimolle auton. Naapuri osti.Kaveri kävi muutaman kerran moottoripyörällä kylässä. Naapuri osti pyörän.Vaimo pesi ikkunat.Naapuri pesi iltapäivällä.Vaimoni istuttaa kauniita kukkia ja pensaita puutarhaan.Naapurin vaimo istuttaa samoja lajikkeita.Muistin eräänä päivänä että alumiinivanteet pitää kiristää.Naapuri muisti myös tunnin päästä että ne pitää kiristää.Pesin auton. Naapuri pesi myös.Laitoin nurmikolle lannotetta.Naapuri laittoi myös illan pimetessä.Lista on loputon.Vienkö lääkkeitä heille postilaatikkoon vai mitä teen?
275538
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Neuvoni: lakkaa kiinnittämästä huomiota siihen mitä naapurisi tekee, vaikka hän koko ajan tutkailee mitä sinä teet. Jos matkii niin matkikoon. Miksi se sinua haittaisi? Ostakoon millaisen auton haluaa ja istuttakoon mitä kukkia haluaa. Ei sinun autosi tai istutustesi arvo siitä vähene että naapuri hankkii samanlaiset. Anna hankkia. Ota koko juttu kohteliaisuutena, matkiminenhan on epäsuoraa ihailua.

Äänestä
  • Kumoan täysin oden neuvot! Asia saattaa riistäytyä täysin käsistä, ellet tee pian jotain asian hyväksi! 1.Uhkaa sitä esim. antamalla turpaan, se yleensä auttaa. 2.Mikäli se ei auta niin sano sille että teet rikosilmoituksen. 3.Huuda sille ja hauku sitä ja käy puhkasemassa yöllä auton renkaat. Mietitään sitte jatkotoimenpiteitä, mikäli nämä neuvot eivät tepsi!

    Äänestä

mun naapurini alkaa muistuttamaan mua päivä päivältä enemmän

Äänestä

Ota vielä kellolla aika paljonko tulee viivettä.....

Äänestä

olet selkeästi tiennäyttäjä.Kanna osasi kunnialla.

Äänestä

Ymmärrän sinua täysin, koska minullakin on matkijoita.
Se on mielestäni hirveää, kun mitään ei voi tehdä yksilöllisesti. Kaikki ideat ja teot kopioidaan. Teen itselleni kotia puutarhoineen ja kaikki monistuu.

Nyt olen tehnyt sellaisen jipon, että olen jättänyt yhden kaivuu-urakkani kesken useiksi viikoiksi ja naapurini ihmettelee sitä.
Ihmetelköön! Voi riittää ihmettelyä pitkäksikin aikaa, eikä ole tietoa, mitä on suunnitelmissani.

Todellisuudessa urakkani jäi kesken yllättävien kiireiden vuoksi ja viivästyy. Huomasin vain sattumalta, kuinka naapurini pällistelee keskeneräisiä hommiani aidan takana.

Kaikki fiksuimmat ideani toteutan silloin, kun naapurini ovat poissa. Ne ovat luonteeltaan puutarhan vakihoitotoimenpiteitä ja mottoni on
"Ei ilmaisia lounaita".

Jos naapureilla itsellään olisi vastaavasti edes jotakin annettavaa minulle, en olisi näin närkästynyt matkimisesta.

Antakaa lisää vinkkejä matkijoiden härnäämiseksi, please!

Äänestä

Naapuri seuraa. Ongelma ratkaistu.

Äänestä

Täällä kans ideat varastetaan naapuriin ! Mulla nousee aina verenpaine, kun huomaan , että naapuri matkii kesäkukkaruukuista ja jopa kivien sijoittelusta lähtien kaiken mitä teen. Ei tee enää mieli touhuta pihalla mitään jos tiedän , että naapuri on kotona. Pihat rupee näyttämää jo ihan kloonatuilta . Olen samaa mieltä , että joku keino pitäs keksiä ja saada toteuttaa rauhassa omia juttuja !!!!

Äänestä
  • Höh! Mitä se sinulle kuuluu mitä naapuri omalle pihalleen laittaa? Omapa on pihansa!!!! Sinun ei kuuluisi hänen pihasysteemeistään edes tietää, koska ei ole hyvää käytöstä kurkkia naapurin aidan yli. Ilmeisesti teet sitä, kun niin tarkkaan tiedät mitä siellä on. Muuten et tietäisi.

    Minulla ei ole aavistustakaan mitä minun naapurini on istuttanut pihalleen. On yks hailee onko siellä samanlaisia vai erilaisia kukka- ja kivisysteemejä kuin minulla. Ei voisi vähempää kiinnostaa.

    Äänestä

  • Mikä sinua estää toteuttamasta rauhassa omia juttujasi????? Onko joku kieltänyt? Sen kus toteutat,siitä vaan. Ja anna napurin tehdä samoin. Jos hänen "juttunsa" syystä tai toisesta muistuttavat sinun "juttujasi" , niin mitä vahinkoa siitä sinulle on???? Kuihtuvatko sinun kukkasi siksi että naapurin kukkapenkissä kasvaa samanlaisia?

    Äänestä

  • ne teidän pienet omat juttunne onkin ihan puutarhalehdistä tai ohjelmista kopioituja? Ehkä muutkin haluavat koristaa puutarhaansa samalla tavalla kuin sinä ja lukemattomat muut jotka ovat just katsoneet saman puutarhaohjelman vinkkeineen.

    Äänestä

  • ?.....? kirjoitti:

    ne teidän pienet omat juttunne onkin ihan puutarhalehdistä tai ohjelmista kopioituja? Ehkä muutkin haluavat koristaa puutarhaansa samalla tavalla kuin sinä ja lukemattomat muut jotka ovat just katsoneet saman puutarhaohjelman vinkkeineen.

    Me emme kopioi vaan korkeintaan sovellamme ideoita sopiviksi meidän ympyröihimme. Kun luet ranskalaisia ja englantilaisia lehtiä, ei sitä kauneutta voi yksinkertaisesti kopioida.
    Se täytyy työstäen soveltaa ja naapuri sitten vasta kopioi.

    Äänestä

  • ?.....? kirjoitti:

    ne teidän pienet omat juttunne onkin ihan puutarhalehdistä tai ohjelmista kopioituja? Ehkä muutkin haluavat koristaa puutarhaansa samalla tavalla kuin sinä ja lukemattomat muut jotka ovat just katsoneet saman puutarhaohjelman vinkkeineen.

    Jos noustan noin 50 pihalaatasta yhden laatan pois ja täytän aukon pyöreillä kivillä, niin eikö ole ihme, että naapurini nostaa identtiseltä pihaltaan juuri tuon samaisen laatan ja täyttää sen samoin kivillä.
    Miksi ei viereinen laatta käy vaan juuri tuo samainen laatta kiinnostaa vaihtaa myös häntä?

    Idea on toki aivan julkinen, mutta matkimista tuo on.

    Äänestä

  • ?.....? kirjoitti:

    ne teidän pienet omat juttunne onkin ihan puutarhalehdistä tai ohjelmista kopioituja? Ehkä muutkin haluavat koristaa puutarhaansa samalla tavalla kuin sinä ja lukemattomat muut jotka ovat just katsoneet saman puutarhaohjelman vinkkeineen.

    Sulle on nyt ihan pakko kertoo ,Mitä jos... otsikolla kirjoittanut,kuka sitte oletkin. Ideani eivät ole lehdistä kopioituja tai tv-ohjelmista . Työskentelen puutarha alalla ja teen puutarha suunnitelmia asiakkaille sopimuksen mukaan sekä kirjoitan artikkeleja aiheesta eräisiin lehtiin.Se mitä tarkoitan "omilla jutuilla" on omaksi ja perheeni iloksi toteutettuja pihapiirin parannuksia . Se miksi satun huomaamaan samat asiat tapahtuvan myös naapurin pihalla johtuu ainoastaan siitä ,että joudun kulkemaan kotiin naapurin talon ohi . Tämä aidan yli seuraaminen tapahtuu kyllä sieltä heidän puolelta. Ei ole todellakaan rentouttavaa touhuta pihatöiden parissa ,kun tunnen silmät selässä ,että MITÄ SE NYT SIELLÄ TEKEE.

    Äänestä

Mitä haittaa siitä lopultakaan on? Yksilöllisyys on aika väljä käsite kun kulkee katsomassa pihoja asuinalueilla.. tai kiinnittää huomiota jonkin alueen koirarotuihin. Kummasti ihmisillä on taipumusta yhdenmukaistua monin tavoin. Toisilla matkiminen on suorasukaisempaa eivätkä he huomaa ollenkaan peitellä kopiontiaan,toiset ottavat mallia parin talon päästä, mutta yhtä kaikki, aika samanlaisilta me aletaan näyttää kun aikamme asutaan samoilla alueilla. Saattaa olla mielenkiintoista arvioida omia tekojaan ja hankintojaan ja miettiä mistä ne ovat tulleet. Lopultakin olemme aikalailla alttiita elämän piilomainonnalle.

Äänestä
  • Kiitos asiallisista kommenteista.On totta että matkiminen on luonnollista ja kaikkihan sitä tekevät.Esim. muoti on yksi jonka perässä kuljetaan.
    Mutta! jos matkiminen tapahtuu puolen tunnin viiveellä tai viiden tunnin niin kyllä minusta se menee sairauden puolelle vai onko ihminen niin onneton että ei osaa tehdä mitään itse vaan kopioi sitä toiselta.Vai johtuuko kaikki huonosta itsetunnosta?

    Äänestä

  • Apina lauma kirjoitti:

    Kiitos asiallisista kommenteista.On totta että matkiminen on luonnollista ja kaikkihan sitä tekevät.Esim. muoti on yksi jonka perässä kuljetaan.
    Mutta! jos matkiminen tapahtuu puolen tunnin viiveellä tai viiden tunnin niin kyllä minusta se menee sairauden puolelle vai onko ihminen niin onneton että ei osaa tehdä mitään itse vaan kopioi sitä toiselta.Vai johtuuko kaikki huonosta itsetunnosta?

    ihmisiä joilla ei yksinkertaisesti vaan tule mitään omaan mieleen, vaan pitää kaikki matkia muilta. Itsekin olen joskus syyllistynyt moiseen apinointiin. Olen aina toivonut että itsekin OSAISIN tai KEKSISIN jotain. Mutta ei, minun päässäni liikkuu pelkästään tyhjää silloin kun pitäisi jotain nättiä saada aikaiseksi.
    Mutta eikö sinua imartele kuitenkin se että osaat laittaa jopa niinkin kaunista että joku sen haluaa itsellensäkin sen saman? Minua ainakin harmittaa juuri tuo kun en osaa laittaa edes mitään sellaista että joku haluaisi minua jollain tavalla matkia. Tasan eivät käy onnenlahjat tälläkään alueella ja jonkun aina pitää olla suunnan-näyttäjänä. Siellä teilläpäin se olet sitten sinä, koita nyt kestää tai ota toinen kanta asiaan. Minä ainakin olisin ikionnellinen moisesta kunniasta jossa minua arvostettaisiin niin paljon että minun mallini kelpaisi myöskin muille. Hyvää jatkoa vaan elämääsi, kuka oletkin.

    Äänestä

  • Apina lauma kirjoitti:

    Kiitos asiallisista kommenteista.On totta että matkiminen on luonnollista ja kaikkihan sitä tekevät.Esim. muoti on yksi jonka perässä kuljetaan.
    Mutta! jos matkiminen tapahtuu puolen tunnin viiveellä tai viiden tunnin niin kyllä minusta se menee sairauden puolelle vai onko ihminen niin onneton että ei osaa tehdä mitään itse vaan kopioi sitä toiselta.Vai johtuuko kaikki huonosta itsetunnosta?

    Puutarhapuolella minulla on se etu, että olen innostunut ja pitkäaikainen kasviharrastaja.
    Puutarhani pursuaa keräilyharvinaisuuksista.
    Esimerkiksi ruusuni eivät ole mitään Muhevaiselta tai Multasormesta hankittuja vaan lähinnä ruusuharrastajien kesken vaihdettuja.
    Matkijoille kerron heidän kysyessään vain ruusun tieteellisen nimen, eikä se jää mitenkään heidän mieleensä. Eikä he osaisi niitä edes hakeakaan.
    Olisihan se kenkkua, jos meillä kaikilla olisi samanlaiset ruusut. Näyttäisi lähinnä julkisen tilan puistoistutukselta.

    En hae mitään kilpailua vaan haluaisin ihailla (siis ihailla matkimatta) muiden ratkaisuja.
    Silmäni lepäävät kaikessa aidossa ja kauniissa, mutta ei jäljittelyssä.

    Äänestä

  • Matkittu kirjoitti:

    Puutarhapuolella minulla on se etu, että olen innostunut ja pitkäaikainen kasviharrastaja.
    Puutarhani pursuaa keräilyharvinaisuuksista.
    Esimerkiksi ruusuni eivät ole mitään Muhevaiselta tai Multasormesta hankittuja vaan lähinnä ruusuharrastajien kesken vaihdettuja.
    Matkijoille kerron heidän kysyessään vain ruusun tieteellisen nimen, eikä se jää mitenkään heidän mieleensä. Eikä he osaisi niitä edes hakeakaan.
    Olisihan se kenkkua, jos meillä kaikilla olisi samanlaiset ruusut. Näyttäisi lähinnä julkisen tilan puistoistutukselta.

    En hae mitään kilpailua vaan haluaisin ihailla (siis ihailla matkimatta) muiden ratkaisuja.
    Silmäni lepäävät kaikessa aidossa ja kauniissa, mutta ei jäljittelyssä.

    niin laittakaa hiukan isoksi kasvavia pensaita parhaille kyttäyspaikoille.

    Itse laition tuijia kun emme saaneet pihallamme oleilla lainkaan rauhassa.
    Naapurilla kun oli aina jotain niiiiin tärkeetä asiaa. Esim. tulomme ja ostoksiemme hinnat olivat heti saatava tietoonsa. Kerroimme aina tuplahinnan oli sitten kyseessä auto tai poreamme.

    Ihme miten ikkunasta ehtivät nähdä, että meille kannettiin poreamme;). Seuraavana päivänä taas tuli kutsu aidalle norkoilemaan ja selvittämään ostosten hintaa.

    Äänestä

  • ok-talosta kirjoitti:

    niin laittakaa hiukan isoksi kasvavia pensaita parhaille kyttäyspaikoille.

    Itse laition tuijia kun emme saaneet pihallamme oleilla lainkaan rauhassa.
    Naapurilla kun oli aina jotain niiiiin tärkeetä asiaa. Esim. tulomme ja ostoksiemme hinnat olivat heti saatava tietoonsa. Kerroimme aina tuplahinnan oli sitten kyseessä auto tai poreamme.

    Ihme miten ikkunasta ehtivät nähdä, että meille kannettiin poreamme;). Seuraavana päivänä taas tuli kutsu aidalle norkoilemaan ja selvittämään ostosten hintaa.

    " Ihme miten ikkunasta ehtivät nähdä, että meille kannettiin poreamme;). Seuraavana päivänä taas tuli kutsu aidalle norkoilemaan ja selvittämään ostosten hintaa. "

    Olisit ihan piruuttasi sanonut että eihän se mitään maksanut koska emme ostaneet sitä vaan varastimme sen, ja katsonut millainen ilme naapurin naamalle tulee. Tai kertonut että saitte sen mafialta palkaksi sille tekemistänne pikku palveluksista.

    Äänestä

  • ...kyttääjiltä! kirjoitti:

    " Ihme miten ikkunasta ehtivät nähdä, että meille kannettiin poreamme;). Seuraavana päivänä taas tuli kutsu aidalle norkoilemaan ja selvittämään ostosten hintaa. "

    Olisit ihan piruuttasi sanonut että eihän se mitään maksanut koska emme ostaneet sitä vaan varastimme sen, ja katsonut millainen ilme naapurin naamalle tulee. Tai kertonut että saitte sen mafialta palkaksi sille tekemistänne pikku palveluksista.

    tuntuukin, ettei juuri sillä hetkellä tule mieleen ne kaikkein mehevimmät ja pimeimmät jutut.

    Äänestä

  • Apina lauma kirjoitti:

    Kiitos asiallisista kommenteista.On totta että matkiminen on luonnollista ja kaikkihan sitä tekevät.Esim. muoti on yksi jonka perässä kuljetaan.
    Mutta! jos matkiminen tapahtuu puolen tunnin viiveellä tai viiden tunnin niin kyllä minusta se menee sairauden puolelle vai onko ihminen niin onneton että ei osaa tehdä mitään itse vaan kopioi sitä toiselta.Vai johtuuko kaikki huonosta itsetunnosta?

    Ehkä hyvinkin menee sairauden puolelle jos matkiminen tapahtuu tunnin sisällä. Entä sitten? Tuo on sentään ihan vaaratonta hulluutta, kukaan ei siitä vahingoitu.

    Kuullostaa myös siltä että olet naapurillesi hyvin tärkeä ihminen, kun hän koko ajan kyttää tekemisiäsi.

    Se että sinulla on aikaa katsoa ihan kellosta kuinka nopeasti naapuri matkii sinua, viittaa että naapurikin on sinulle erittäin tärkeä ihminen ja että sinulla on paljon vapaa-aikaa. Tunne on siis molemminpuolinen, mikä on ihan sööttiä sinänsä.

    Minä, jolle naapurit eivät ole tärkeitä ihmisiä -kohdistan herkimmät tunteeni ja huomioni ihan muihin ihmisiin - en todellakaan edes huomaa mitä nämä kulloinkin tekevät, saati että osaisin raportoida siitä tunnin tarkkuudella.

    Äänestä

  • Matkittu kirjoitti:

    Puutarhapuolella minulla on se etu, että olen innostunut ja pitkäaikainen kasviharrastaja.
    Puutarhani pursuaa keräilyharvinaisuuksista.
    Esimerkiksi ruusuni eivät ole mitään Muhevaiselta tai Multasormesta hankittuja vaan lähinnä ruusuharrastajien kesken vaihdettuja.
    Matkijoille kerron heidän kysyessään vain ruusun tieteellisen nimen, eikä se jää mitenkään heidän mieleensä. Eikä he osaisi niitä edes hakeakaan.
    Olisihan se kenkkua, jos meillä kaikilla olisi samanlaiset ruusut. Näyttäisi lähinnä julkisen tilan puistoistutukselta.

    En hae mitään kilpailua vaan haluaisin ihailla (siis ihailla matkimatta) muiden ratkaisuja.
    Silmäni lepäävät kaikessa aidossa ja kauniissa, mutta ei jäljittelyssä.

    Olisin iki-iloinen, jos naapurini matkisi tyylikkäitä pihaistutuksiani. Toisaalta he ovat mukavia naapureita, joten yritän ymmärtää, että joku laittaa siniseen taloon oranssit verhot ja sen eteen punaisia, keltaisia ja violetteja kukkia. Opettelen siis suvaitsevaisuutta. Opettelen.

    P.S. Ilonaihe: pihatontut puuttuvat toistaiseksi!

    Äänestä

Nyt ei ole kyse naapurista vaan anopista.

Alkaa pikkuhiljaa ahdistamaan kun anopin huushollissa on samanlaista tavaraa kun kotona.
Hommattiin uusi aterinsarja ja eikä aikaakaan kun anopilla oli täsmälleen samanlainen.
Asensin eteiseen puolipaneelia ja värjäsin sen värimaailmaan sopivaksi.
Pian oli anoppi tehnyt samoin (tosin makkariin) ja käyttänyt samaa väriäkin vaikka se ei edes sopinut siihen värimaailmaan.
Tapetoin työhuoneen ja pian oli anopilla olkkarin seinällä täsmälleen samaa tapettia. Tosin anopin tapetointitaidot eivät yltäneet aivan identtiseen tulokseen :)
Anopin kaapista löytyy samanlaisia kahvimukeja.
Hommattiin pölypussiton imuri ja niin teki pian myös anoppi.
Käytiin vaimon kanssa katselemassa uutta autoa ja kun vaimo tuli sen kertoneeksi anopille, oli se jo seuraavana päivänä katselemassa samanlaista.

Lisäksi on lukuisia pikkuasioita pienistä päivittäistavaroista sisustukseen.

Todella rasittavaa!

Äänestä
  • Tuon ei pitäisi olla niin rasittavaa, kun perittävä matkii.
    Kiva kun voitte myöhemmin hyödyntää esim. astiastoa yhdistellen omat ja anopin tavarat. Helpottaa myös, kun pesän tavara on hyvällä maulla valittu.

    Äänestä

Ahdistelijasi on kateellinen kyttääjä. Niille piruille ei auta muu ku turpaan veto.

Äänestä

Kylvä pihamaallesi muutama säkillinen suolaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apina lauma kirjoitti:

Antaaka kunnon neuvo,jippo tai kepponen joka koskee kovasti jolla saan naapurin lopettamaan matkimisen.Ostin auton. Naapuri osti.Ostin vaimolle auton. Naapuri osti.Kaveri kävi muutaman kerran moottoripyörällä kylässä. Naapuri osti pyörän.Vaimo pesi ikkunat.Naapuri pesi iltapäivällä.Vaimoni istuttaa kauniita kukkia ja pensaita puutarhaan.Naapurin vaimo istuttaa samoja lajikkeita.Muistin eräänä päivänä että alumiinivanteet pitää kiristää.Naapuri muisti myös tunnin päästä että ne pitää kiristää.Pesin auton. Naapuri pesi myös.Laitoin nurmikolle lannotetta.Naapuri laittoi myös illan pimetessä.Lista on loputon.Vienkö lääkkeitä heille postilaatikkoon vai mitä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu