Mikä olisi parhaimman/kohtuullisimman lys luvun omaava vene. Tekee mieli kilparadoille ja puuttuu vain vene jolla kisata.
Millä aloittelijan olisi helpointa pärjätä tasoituskisoissa?
Urheiluveneet ei taida olla kauhean helppoja purjehtia nopeasti?
Millä aloittelijan olisi helpointa pärjätä tasoituskisoissa?
Urheiluveneet ei taida olla kauhean helppoja purjehtia nopeasti?
Vastaukset 50
Vanhimmat
Hoolla pärjää aika hyvin, jos osaa purjehtia
Rahaa vene saisi maksaa 20-40 teur, mieluusti kuitenkin alle 30 teur. Asuintilat on plussaa.
http://www.nettivene.com/253313
Myyjällä on myös pirun pitkä asuntovaunu kaupan tilaa haluavalle.
Onhan tätä kysymystä täällä aika ajoin ruodittu, mutta yksittäistä tyyppiä en viitsisi mennä suosittelemaan. Helpoiten kuitenkin tulee hyviä sijoituksia, jos ottaa jonkun "hitaana" pidetyn tyypin, jolla kukaan ei ole tosissaan kisaillut ja LYS-luku sen vuoksi alakantissa. Kun sellaiseen veneeseen hankkii hyvät purjeet ja parantelee heloitusta säännön sallimissa puitteissa niin, ettei LYS-lukuun tule korjauksia ja sitten vielä harjoittelee miehistön kanssa, ei epäonnistuminen ole juuri mahdollista. Siispä katselemaan luettelosta venettä, jolla on kokoluokassaan muita pienempi mittaluku.
Seuran kisoissa on huomattu että korkean tasoituksen veneillä on perhemiehistön aika vaikea pärjätä kisoissa, vaikka suoraan ajan mukaan olisi ylivoimainen.
ja työväen pursiseuran tiistaiskaboihin.
Kopun tiistaikisoissa taitaa olaa aika kova taso. Joten tuloksista päätellen Expressillä näyttää pärjäävän aika hyvin ja h-veneillä myös. Luulen, että toi kärkikymmenikkö olis ihan kärjessä useimmissa pienemmissä kisoissa.
Ehdotukseni on siis, että hankit veneen, joita on suht paljon ja jollaisilla pärjätään. Eli voit kysellä muilta kisaajilta vinkkejä. Ei tarvi opetella itse kaikkea kantapään kautta - se voi kestää pitkään. Tai sitten et koskaan opi saamaan veneestä kaikkea irti, jolloin mahdollinen "LYS-etu" tulee monin verroin syötyä.
Vielä parempi, jos ko. Veneyksilölläkin on pärjätty aiemmin. Ei voi selitellä itselleen, että tää yksilö ei vaan kulje ;-)
http://www.koivusaarenpursiseura.fi/kilpailut/tiistaikisat/tulokset/index.shtml
Bavaria 30. On helppo purjehtia ja kulkee skandiveneisiin nähden lujaa. Plussana järjettömän isot sisätilat.
Periaatteessa tämä toimisi niinkuin Antsu ylempänä ehdotti. Ongelma on kuitenkin siinä, että tietääkseni kilpailusuorituksia ei tyypille ole kertynyt (mistäköhän syystä?) niin, että sille olisi annettu LYS-lukua. Toinen pikku juttu keskustelun aloittajan kannalta on se hinta. Se kun menee moninkertaisesti yli annetun raamin.
Mistäköhän muuten se käsitys nopeudesta on tullut? Kesän nähdyt tapaukset eivät vakuuta. No, tämähän olikin vain näitä pakollisia B-heittoja edelliseltä.
Venetyypillä ei ole suurta väliä näissä lys-kisoissa. Suomen lys-kisoissa voi pärjätä millä veneellä tahansa, taso näissä on kovin heikko.
Paras resepti voittoon. Hanki yksityyppivene jolla opettelet purjehtimaan ja yrität saada miehistön kasaan. Sitten treenaatte venevauhdin ja manööverit kuntoon.
Katso esim. kopun viimeisen tiistaikisan tuloksia 1. ja viimeinen on sama venetyyppi (urheiluvene) ja näiden välissä on 47 venettä.
Miksi yksityyppivene? (en siis väitä vastaan, kaipaan vain perusteluja).
Yksityyppiluokka on ehdoton jos olet aloitteleva kilpailija. Kun muut menevät samanlaisella veneellä paljon kovempaa, tiedät, että vika löytyy katsomalla peiliin. Kuten edellä mainittiin, voit kysellä paremmilta neuvoja ja trimmiohjeita ym. informaatiota löytyy netistä.
Voit myös osallistua yksityyppikisoihin, siellä oppii. Kun pärjäät yksityyppikisoissa, pärjäät myös tasoituskisoissa. Hyvä esimerkki on Peto jr, (Beneteau 25, Platu), pari vuotta sitten kaverit olivat LYSsissä peräjoukoissa, parin vuoden yksityyppikisaamisen (Euroopassa...) jälkeen voittoja on alkanut tulla, alussa mahdoton tasoitusluku on nyt ihan ok.
Hyviä veneitä yksityyppikisaamiseen ovat esim. Albin Express ja H. Express on asuttavampi ja H:ssa on kovempi kansallinen taso.
jos olet jo kova kisaaja, niin aika moni vene käy, mutta ei ole kovin haastavaa voittaa edullisella LYS-luvulla...
jester
Yksityyppivene vs. IMS/LYS
Manööverit & kilpasäännöt
Yksityyppiveneille on enemmän ratakisoja, ratakisoissa oppii manööverit ja säännöt tehokkaammin (monta lähtöä päivässä). Ensimmäinen maalissa oleva voittaa. Toki IMS kisatkin ovat osittain ratakisoja, mutta hyvin erilaisia veneitä vastaaan.
Venevauhti
toisia huippuunsa viritettyjä yksityyppiveneitä vastaan venetyypin optimi venevauhti löytyy helpommin. Purjeneulomoilla/luokkaliitoilla on valmiita trimmivinkkejä.
Toinen vaihtoehto on aloittaa tasoituspurjehduksesta IMS/LYS. Esim. IMS kisoihin osallistuu hyvin erityyppisiä veneitä ja niitäkin vain pari kpl/kisa. Kisat voivat olla sellaisia että muita veneitä ei kisan aikana näe kuin lähdössä. Tämän jälkeen tulokset lasketaan jälkikäteen jossain kabineteissa, viimeinen maalissa oleva vene luultavasti voittaa. Juuri se vene jota et lähdön jälkeen ehkä nähnytkään.
esimerkiksi Bella 700? Mikä olisi mielestänne prempi?
Pistetään veneet satamaan pipo silmien yli ja katotaan kuka on kunnon skönäri ja yrjöö viimeisenä. Vikana laatannut on voittaja. Hangossa pitää olla 1.5 promillea ennenku pääsee kisaamaan. Avomeri yrjöys skabat on sitten tosi miehille niistä sitten erikseen.
Näin se on. Bavaria 30 on uusi, kasvava yksityyppiluokka. Kunhan noita saadaan tarpeeksi kasaan, niin päästään dominoimaan myös avoimia kisoja. Vapise Alfa Romeo.
kerro nyt ihmeessä, että miksi OD-luokassa oppisi manööverit paremmin kuin tasoitusluokissa? Mitä ihmeen periaatteellista eroa asiassa on?
Totuus on se, että manööverit oppii purjehtimalla jollaluokkia. Niistä saa myös hyviä ideoita köliveneiden heloittamiseen. Köliveneissä yritetään usein tehdä asiat liian monimutkaisiksi suurempien voimien takia. Todellisuudessa voimat ovat suurempia juuri monimutkaisten järjestelmien takia. Erityisesti spinnujärjestelmät ovat tällaisia.
Venevauhti sen sijaan kehittyy nopeammin OD-luokassa. Tai siis oman venetyypin venevauhti kehittyy - samat ideat eivät välttämättä päde kaikissa veneissä. Ja yleiset perusperiaatteet oppii jälleen nopeimmin purjehtimalla jollia.
IMS on hanurista ja pellet jotka sitä puolustaa on samaa sarjaa.
http://www.avomeripurjehtijat.fi/foorumi/index.php?action=vthread&forum=7&topic=212&page=10
Lukekaa sieltä Mikko Brummerin kirjoitus.
Surkeiluveneilijätkö ovat laajentaneet toimintansa myös Suoli24:ään?
Yksityyppiveneille on enemmän ratakisoja, ratakisoissa oppii manööverit.
Suomessa ei ole varsinaisia avomerikisoja kuin espoo-suursaari ja offshore weekin pitkä avomeri. Tasoitusveneillä ajetaan enenevässä määrin ratakisoja, ei tarvitse kuin tsekata avomeripurjehtijoiden ranking (wb, OW, syysseilaus).
Suurin osa saaristokisoista on käytännössä ratakisoja. Merkillepantavaa on nimenomaan se, että ratakisoihin heloitetulla veneellä on kevyempää kisata myös avomerellä.
mutta olisin kuitenkin kiinostunut vielä tietämäänm, että järjestetäänkö tuossa Bella 700 -luokassa myös avomeri- ja valtamerikisoja LYS tasoituksella? Kumpaa muuten pidätte parempana harjoittelumuotona saaristokisaa vai valtamerikisaa, tarkoitus siis treenata vene vettä vastaan, Bella 700 -luokassa. Ja vielä onko kellään IMS mittakirjaa Bellaan, siis 700:seen?
Bella on koiran nimi
Jatka suomi24-keskustelu-lemmikit osastolla
jäi vielä kysymättä, onko VOR -kilpailu tarkoitettu myös Bellalle? Yritin saada selvää säännöistä, mutta ainoa mitä ymmärsin oli open ja pitäis nyt saada selvää, että tarkoittaas toi vain avoveneitä vai onko sillä jotain tekemistä kilpailuun osallistuvien veneiden suhteen. Voisitsä Wiki kertoa mulle? Niin, kyyseessähän on siis Bella 700.
Sorry, mutta tämä on purjehduspalsta. Bella ei ole purjevene, se on koira! Jatka lemmikit palstalla.
Koirien ottaminen gastiksi tai varamuonaksi purjehduskisaan on käsittääkseni sallittua, vaikka ei käytännössä järkevää. Apinat hengailisivat paremmin ja porsaassa olisi enemmän tasapainoittavaa massaa tai pannulla tirisevää sikaenergiaa!
mutta luulen, että apinoita ei käytetä varamuonan sen takia, että ne on niin ketteriä kiipeilemään veneessä, että ei taida saada tiukan paikan tullen kiinni, sika on siksi parempi.
Mutta vositko nyt antaa asiallisia vastauksia. Palstaahan on arvosteltu asiattomuukista ja sinä et nyt taida olla mitenkään parantamassa tilanetta. Aina ruvetaan heittäämään asiaton läppää vaikka mitä kysyis.
Voit osallistua Bellallasi Volvo Penta Ocean Raceen, mikäli veneesi on varustettu Volvo-merkkisellä moottorilla.
Toki järjestetään. Viime viikonloppuna yksi Bella 700 voitti Bella 700 OneDesign epävirallisen Suomen mestaruuden. Osallistujia oli yksi.
Paras LYS-Vene on finnflyer 31.
Perustelut. Nopea kevyellä sekä kovalla tuulella, helppo ja johdonmukainen purjehtia. Sillä on vaikea päästä tulosluettelon häntäpäähän.
oikeessa
GPH alle 700 ja LYS 1.12, kuulostaa loistolyssiveneeltä.
Loisto LYS kun vertaa esim. Tompan veneeseen
Comfortina 32 LYS 1.15 ja GPH 720
Finnflyer LYS 1.12 ja GPH ≈ 700
???
Hohhoijjaa. Onkohan sitä taas käyty vesillä lainkaan?
1.12 ja 1.15 suhteellinen ero 2,7 %
700 ja 720 suhteellinen ero 2,9 %.
Näiden erotus 0,2 %
Jos keskivauhti on 5 solmua, siitä 0,2 % on tasan solmun sadasosa.
Säälittäviä nämä "edullisen" lys luvun etsijät.
..se "nopeampi GPH"? ;-)
Jos tiedot ovat oikein, niin on tuossa ristiriitaa..
FinnFlyeria on montaa versiota, joilla selkeästi erilaiset GPH-luvut ja myöskin LYS-luvut (ainakin pitäisi olla). Muutamalla todistusveneellä onkin 1,13.
LYS-taulukon arvo on perheversiolle, jonka GPH-luku on 710-720 eli hyvin lähellä Comfortinaa, jonka LYS-luku on 1,14 (Tompan vene ei ole vakio, jonka tähden LYS on todistuksella 1,15).
Ei tuossa siis mitään ihmeellistä, vaika FinnFlyer ehkä onkin keskimääräistä parempi LYS-vene. Myös Comfortinalla pärjää hyvin (muutkin).
tasoituksia voi vertailla monilla tavoin :)
Vene LYS GPH GPH-suhde*Express LYS
Express 1,11 739,0 1,11
FE 83 1,07 778,6 1,05
Comfortina 32 1,15 720,2 1,14
Siesta 32 1,15 703,3 1,17
Finn Flyer 31 1,13 699,2 1,17
Inferno 29 1,16 707,7 1,16
tasoituskilpailut imee... :(
jester
tasoituksia voi vertailla monilla tavoin :)
Vene LYS GPH GPH-suhde*Express LYS
Express 1,11 739,0 1,11
FE 83 1,07 778,6 1,05
Comfortina 32 1,15 720,2 1,14
Siesta 32 1,15 703,3 1,17
Finn Flyer 31 1,13 699,2 1,17
Inferno 29 1,14 707,7 1,16
tasoituskilpailut imee... :(
jester
Eihän tuo tekemäsi vertailu kerro oikein muusta kuin siitä, että Inferno ja Siesta ovat nopeita kevyellä kelillä (kova GPH) ja Express ja varsinkin FE taas ovat hitaita kevyellä kelillä (paljon maltillisemmin rikattuja).
Yhden luvun tasoituskilpailu on hyvin keliriippuvaista vaikkapa Inferno 29:n (tai 26:n) ja Expressin (tai FE:n) välillä.
Eikö GPH ole keskiarvo 4 ja 6 m/s tuulessa "Circular random Course" eli kaikkia tuulensuuntia yhtä paljon?
4-6 m/s on aika normaali tuuli suomalaisissa LYS-kisoissa.
Yksi luku ei tietenkään tasoita eri veneitä eri tuulissa. Siksi kannataa kisata yksityyppiveneellä.
jester
Ainakin yhden kertoimen tasoitusjärjestelmät imee - sehän on selvä.
Noista esim. Express - FE 83 parivaljakko.
IMS:n kryssilenssitietojen mukaan 3 m/s tuulessa Express on 9 % nopeampi. 10 m/s tuulessa ovat yhtä nopeita. Eli toi 4 sadasosan ero LYSsissä lienee keskimäärin aika oikea. Mutta paha on FE:llä voittaa kevyellä kelillä ja päinvastoin kovassa tuulessaa.
ja näköjään circular randomilla ero 3 metrin tuulessa oli vajaat 8 % ja 10 metrin tuulessa edelleen yhtä nopeita.
GPH on keskiarvo 6 kn ja 12 kn tuulikeskiarvotetuista ymryräradoista. 6 kn tasoituksessa, varsinkin tuulikeskiarvotukesella, näkyy hyvin voimakkaasti genuan "puute" tai muuten kohtuullinen purjepinta-ala.
Omien kokemuksien mukaan juuri tuollainen 4-6 m/s tuuli on "vedenjakaja". Tuossa kelissä erilaiset veneet ovat LYSissä melko tasavertaisia. 0-4 m/s tuulissa pärjäävät sitten eri veneet kuin 6-12 m/s tuulissa. Iltakisoissa tuon 0-4 m/s on aika yleinen ja päivällä merituuli on usein 7-8 m/s.
Kannattaa kisata, riippumatta siitä omistaako OD- vai perheveneen!
Ja mitä se tarkoittaa? Miten se lasketaan? mihin se vaikuttaa?
Kertokaa nyt meille "virtuaalipurjehtijoille"
Sekoilin eli keskiarvo otetaan tietysti juuri 8 ja 12 kn tuulista, mutta edelleen tuulikeskiarvoitus vaikuttaa merkittävästi eli 8 kn ympyräradan purjehtimiseen menee vaihtelevassa tuulessa selkeästi enemmän aikaa kuin täysin tasaisessa (jota ei koskaan ole). Tästä syystä siihen vaikuttaa merkittävästi veneen nopeus myös alle 8 kn tuulissa.
GPH = General Purpose Handicap
IMS-säännöstä lyhyt referaatti täällä:
http://www.avomeripurjehtijat.fi/index.ph?option=com_wrapper&Itemid=28
Vielä lyhyempänä määritelmänä: IMS-sääntö laskee veneen nopeuden monella eri tuulennopeudella ja -suunnalla. Kuten ylempänä kävi ilmi, GPH-luku edustaa nopeutta keskituulessa radalla, jossa esiintyy kaikki tuulensuunnat, siis ympyräradalla, eli jonkinlainen keskiarvojen keskiarvo. Luvulla on ihan rationaalinen merkityskin, sekuntia/meripenikulma. Veneen pitäisi siis niissä keskituulissa kulkea ympyrää nopeudella 3600 x 1/GPH. Se, miten se lasketaan on jo varsinaisesti pidempi juttu. Parisataa muuttujaa kuitenkin syötetään VPP-ohjelmalle (Velocity Prediction Program) ja ulos putkahtaa IMS-mittakirja.
Tuloslaskennassa voidaan parhaimmillaan laskea tasoitukset jokaiselle rataosuudelle, jolloin IMS:n koko potentiaali tulee hyödynnettyä. Pelkkää GPH-lukua käytetään lähinnä luokkajakomääreenä, mutta LYS-lukua vastaavan käsityksen veneen nopeuspotentiaalista se antaa.
... selvisipäs sitten tämäkin homma...
sinulla pitää olla 3 - 4 venettä erillaisiin olosuhteissin. Ei ole yhtä ja ainoaa venettä, joka olisi mittaluvunsuhteen ylivoimainen kaikissa olosuhteissa. Useampi vene laituriin ja se siitä.
Osta yksi Inferno 26 ja yksi FE 83, tällöin sinulla on veneet kaikkiin keleihin. Infernolla voit nautiskella kesäkisoissa ja iltapurjehduksilla.
FE käy sitten tilavampana retkikäyttöön kesälomareissuilla sekä kovatuulisissa kisoissa.
olennaista on, että muut samankaltaisilla veneillä purjehtivat miehistöt ovat aivan käsiä. OD-veneet ovat vähän vaarallisia, toisaalta niillä voi kisata OD:tä.
Nauticat 33 voisi olla hyvä lyssiin. Voisi juoda sisällä lämpimässä sohvalla konjakit ja saapua seuraavana päivänä voittajana maaliin.