Hei!
Viikon kyselyt maalismammoille =)
Miten olette voinneet, onko jo helpottanut pahoinvoinnit?onko masu kasvanut?
Oletteko joutuneet aloittamaan vitaaminien tai raudan syönnin?
Onko alkanut vaivaamaan iskias?
oletteko ostelleet jo vaaville tavaroita, mitä olette ostaneet?
Oletteko miettineet vaunuja, minkämerkkisiä?
Kertokaa kuulimisia =)
Viikon kyselyt maalismammoille =)
Miten olette voinneet, onko jo helpottanut pahoinvoinnit?onko masu kasvanut?
Oletteko joutuneet aloittamaan vitaaminien tai raudan syönnin?
Onko alkanut vaivaamaan iskias?
oletteko ostelleet jo vaaville tavaroita, mitä olette ostaneet?
Oletteko miettineet vaunuja, minkämerkkisiä?
Kertokaa kuulimisia =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
moikka siullekkin=)
Odotukset on kovat,keskiviikkona eka neuvola ja jänskättää=)
Ollaan ostettu/saatu paljon vaatteita.
Vaunuja ollaan mietitty kun tuttavalta saisi melko uudet ja halvalla.
Masu on enemmän vielä turvotusta (rv 9)mutta huomaa ettei mee enää puoletkaan housuista jalkaa,pitäny jo verkkari linjalle siirtyy=)
Ruoka halu kasvanu mitä nyt oo yht aikaa nälkä ja huono olo..=)
Mites itselläsi??Mitkä o fiilikset??kuis masu??
olen ostellut vaatteita mut tossa kaksplus sivuilla on kirpputori ja miettinyt et ostaa sitterin joltain ja turvakaukalon ja kärryistä ei tietoo et minkälaiset ostaa ja tahtoo et hinnat on järkyt joittenki kohdalla. mut jouluna tarkotus ostaa tuttipullot jne kaikki valmiiksi.olo on ollut tosi hyvä se 2viikkoa. ja maha vähä kasvanut ja näkyy hiukan mut ei paljon vaikka meneillään rv 16 2.
eikä oo tarvinnut vielä aloittaa vitaaminien tai raudan syöntiä?onko teille tullut et lääkäri määrännyt et rautaa syödä?mulle ei oo tullut mut väsymystä välillä on mut muuten hyvällä mielellä odottelen vauvaa :)
Heippa!
Olen viikolla 16 3 ja neuvolatädillä kävin eilen kuuntelemassa sydämmenäänet ja hän kovasti kyseli vointia, kerroin että olen väsynyt ja mitattiin hemoglobiini, se oli laskenut 150--121 joten aloitin raudan syönnin.
Syön myös multivitamiini 2, missä on foolihappoa ja ostin myös minisun woman-tablettejä, missä on D-vitamiiniä, rasvahappoja, kalsiumia..yms.
Olotila on mainio, masu on hieman kasvanut=)Issias on alkanut vaivaamaan, ja se tuntuu kaikkein pahimmalta oikeassa pakarassa, viiltävä kipu, mutta sinnillä eteenpäin.
Olen ostanut vaaville pussilakanasetin, mutta en ole vielä muuta..Olemme katselleet vaunuja, mutta ostamme ne varmaan vasta loppuvuodesta.Joitakin tarvikkeita myös saamme..
Vaatteita pitäisi alkaa katselemaan myös, sukulaisilta ehkä jotain pientä saa, mutta eihän ne riitä.
Mukavaa odotusta kaikille ja käykää mittaamassa hemoglobiini, syksyllä/talvella raudan puute on suurempi..
Suht hyvin ollaan voitu, pahoinvointi yhes vaiheessa helpotti mut nyt hajut tekee tosi pahaa ja yököttää. Mulla nyt rv 16 1. Masu on vähän kasvanu että tarkkasilmäinen jo raskauden huomaa. Syön tällä hetkellä minisun vitamiinia ja raudan aloitan varmaan lähiaikoina kun hemoglobiini oli 115. Ostettiin vauvalle turvakaukalo kun tuttu oli just myymässä, muuta ei olla vielä hankittu. Yhdistelmävaunuja oon kyl katellu netistä ja kyselly tutuilta, aion ostaa kyl käytetyt ku uudet on aika kalliita. Ultra olis kolmen viikon päästä, ei malttais odottaa...
Onnekasta odotusta kaikille!!!