Mikä maali

Tarkoituksena

olisi entisöidä vanha lasikuituliippari. Vanhat veneethän eivät tai ainakaan tämä ei ole sisältä maalattu. Nyt tiedustelisinkin mitä maalia suosittelette A. veneen ulkopintaan (automaali?)
B. Sisälle.
Pitääkö paikkansa että kuitu "vettyy" jos sisällä ei ole väriä ja vesi pääsee lillumaan pohjalla?

6

14961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TTM75

      Itse kunnostin vanhan Vatorin ja tutustuin siinä yhteydessä maaleihin ja siihen mitä on tarjolla.

      Sisäosan maalasin Temacoat RM40:llä. Se on kaksikomponenttinen puolikiiltävä epoksimaali ja kestää jatkuvan upotusrasituksen. Maali on sekä pohja- että pintamaali eli yhtä maalia käyttämällä saa lopullisen pinnan. Ulkopuolen maalasin kokonaan samalla maalilla mutta eri sävyllä. Jos ulkopuolesta haluaa täyskiiltävän niin pitää vetää päälle kaksikomponenttinen polyuretaanimaali eli Temadur 90. Temacoat RM40 tarvitaan tälle maalille pohjamaaliksi. Itse pääsin helpommalla, kun minulle riitti puolikiiltävä pinta. Temadur on tarkoitettu vedenpinnan yläpuolisiin rakenteisiin ja se kestää hyvin UV säteilyä. Temacoat taas on arempi auringon säteilylle ja tummat sävyt haalistuu nopeammin mutta vaaleissa sävyissä sillä ei ole merkitystä. En ole mikään Tikkurilan mainosmies mutta halvemmaksi tuli niillä maalaaminen kuin Hempelin tai Internationalin väreillä. Nämä Temacoat ja Temadur ovat teollisuusmaaleja. Buster käyttää uusissa veneissään näitä.

      Minulla maksoi 10l ja 3l pytyt kovetteineen, sävytyksineen ja ruiskuohenteineen 220eur. Litrahinnaksi tuli siis n.17eur.

      Lasikuitu vettyy, jos matto/hartsiseoksen päällä ei ole sulkukerrosta. Sulkukerroksena voi toimia topcoat/gelcoat tai maali. Epoksimaali on kovapintainen ja siksi kestävä. Kovin paljon se ei kestä joustoa.

      • erittäin

        paljon kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Tuolla temacoat RM40:llä mennään sisältä ja ulkoa..


      • SpK
        erittäin kirjoitti:

        paljon kiitoksia asiallisesta vastauksesta. Tuolla temacoat RM40:llä mennään sisältä ja ulkoa..

        Kotimaisissa on vieläpä valinnan varaa: Teknokselta löytyy myös vastaavat teollisuustuotteet. Yleisesti ottaen teollisuusmaalit on huomattavasti edullisempia kuin venebrändit - ja yhtä hyvää ja luotettavaa tavaraa.

        Edellisessä suosituksessa tuli ydinkohdat: Epoksimaali vesirajan alle (upotusrasitus) ja 2-k polyuretaanimaali sinne mihin päivä paistaa.

        Ja sellainen kommentti vielä, että 2-k polyuretaanimaalilla kunnolla maalattu runko on paljon kiiltävämpi, kestävämpi ja helpompi pitää puhtaana kuin gelcoatpinta. Tämä kommentti siksi, että usein kuulee juttuja, että maalattu olisi jotenkin huonompi.


      • kapukaks

        sitä vihertävää kerrosta? Minulla on myrkkymaali poistunut osittain ja tuo kerros on päässyt likoamaan vedessä. Miten nopeasti tuosta sitten pääsee vesi läpi?


      • TTM75
        kapukaks kirjoitti:

        sitä vihertävää kerrosta? Minulla on myrkkymaali poistunut osittain ja tuo kerros on päässyt likoamaan vedessä. Miten nopeasti tuosta sitten pääsee vesi läpi?

        Luulisin, että sinullakin on topcoat myrkkymaalin alla tai sitten epoksimaali. Jos vene on tehdastekoinen, niin niissä on aina topcoat kerros. Siihen päälle on voitu maalata jonku toimesta myös epoksia. Värejä on monia sekä topcoateissa että maaleissa. Ymmärtääkseni myrkkymaalin luonteeseen kuulukin se, että se liukenee ajan kanssa pois, joten ei sen alta pitäisi paljastua vedelle arkaa pintaa. Paljastunut pinta on lähinnä altis kasvillisuudelle. Topcoatit ja epoksimaalit eivät liukene rungosta pois. Ne lähtevät vain mekaanisesti.


    • maaleista

      Itse käytin myös TEMACOAT RM 40 lasikuitu soutuveneen maalaukseen hintaa maaleille tuli:

      temacoat rm 40 *3L.

      ohenne *3L.

      lakka temadur clear *1L.

      yhteensä noin 115ekee.

      lakkaa suosittelivat tikkurilalla temacoatin päälle ettei haalistu ja lakalla tuli TODELLA liukas ja kiiltävä pinta.

      Maalien levitys hoitui sudilla, ruiskuakin koitettiin mutta kun ei osaa niin ei osaa..

      Itse suosittelen tuli nätti ja veden pitävä maali pintaan. maalikerros tuntuu olevan kova pintainen, ja kestävän kulutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4813
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3232
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      106
      1001
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      30
      984
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      971
    Aihe