Kun olette maksaneet asuntonne, niin säätiöikää rahanne niin, etteivät rahanahneet perillisenne pääse tanssimaan haudoillenne. Tälläkin palstalla moni kirjoittelija jo kieli pitkällä laskeskelee omien vanhempiensa kuolemasta aiheutuvaa hyötyä, jolloin he voivat ostaa perintörahoilla itsellensä uuden asunnon.
Säätiöikää rahane vaikka siten, että niistä maksetaan vuosittain nimeänne kantava palkinto; kuuluisin tällainen on Nobel-palkinto. Jäävät sitten ahneet perillisenne tunuttelemaan kieli pitkällä.
Säätiöikää rahane vaikka siten, että niistä maksetaan vuosittain nimeänne kantava palkinto; kuuluisin tällainen on Nobel-palkinto. Jäävät sitten ahneet perillisenne tunuttelemaan kieli pitkällä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuin olin ostamassa asuntoa itselleni,Rahatilannetta katsottiin isäni kanssa yhdessä, minkä verran hänellä olisi sillä hetkellä ylimääräistä,ja milloin vapautuu hänen elämäntyönsä säästöt lopullisesti.juristi on järjestellyt isäni rahat meille lapsille sopvasti, ilman verottajan puuttumista asiaan.Juristin apua kuin ymmärtäisivät ihmiset käyttää,ajoissa suunnitella varojen siirrot ei tulisi 2 kertaista verotusta.
ovat minulle rakkaita, olivatpa ahneita tai ei. Haluan omaisuuteni jäävän heille.
Isäni perinnön olen käyttänyt uuteen asuntoon - olinkohan ahne???
kateellinen ja katkera ,mitä annat ymmärtää itsestäsi.
Onpa tilitystä, oletko katkera, lapseton ja ilman vanhempia elännyt?
Mitä siinä on jos jättää maallisen omaisuuden lapsilleen, meinaatko viedä mukanasi vai?
Tai säätiöidä niin että muut kuin omat lapset pääsee niihin käsiksi?
Hyi olkoon, sairasta!
Vanhemmat saattavat myös kannustaa ostamaan asunto silloin kun siltä tuntuu ja ostamaan saman tein sen kokoinen, josta ei tarvitse heti viiden vuoden päästä olla muuttamassa pois. "Kohtahan teillä on rahaa kuin roskaa". Näin totesi minunkin pk-seudulla asuva isäni.