olisi entisöidä vanha tuulilasivene. Ajan saatossa eri käyttäjät ruuvailleet kaikenlaisia lisälaitteita, joten reijät on kuidutettava umpeen, mutta mitä kittiä suosittelette viimeistelyihin lähinnä koko veneeseen kansiin jne..?
Entäpä uuden ulkoasun viimeistelyyn maali?? Automaaliko??
Olen kuullut että lasikuitu vettyy jos siinä pääsee seisomaan vesi joten sisäpuolkin tulisi täten maalata, käykö siihenkin automaali vai mikä? Työvälineenä on ruisku..
Kiitokset ohjeista!
Lasikuituveneen kunnostus
9
3397
Vastaukset
- suosittelen
lasikuitukittiä
- Kittia kans
Miksi lasikuitukittiä? Miksei epoksikittiä..?
- HALOO!
polyesteripakkeli on oikea. Helppohioa, mutta kovettuu nopeasti.
Vesirajanalle epoksiprimeriä parikerrosta ja epoksimaali päälle.
Vesirajan yläpuolelle uretaanimaali.
Lujitemuovi on kuin pesusieni, ellei ointaa ole suljettu. Topcoat tai tuo ed. mainitti epoksi käsittely. Mikäli haluaa säästää kustannuksissa voi primerin ja pintamaalin sijasta käyttää epoksipikeä, jota saa maalikaupasta. Muista ostaa teollisuusepoksipiki, sillä se om samaa ainetta edullisempaanhintaan.- vielä...
pikeä ei kannata yrittää maalatapäälle. Ei pysy.
- esimerkiksi
Epoksi ympäriinsä. Eikö muka tee vedenalla riittävän tiivistä kerrosta??
- niin, että
esimerkiksi kirjoitti:
Epoksi ympäriinsä. Eikö muka tee vedenalla riittävän tiivistä kerrosta??
Epoksimaalia ei tule vetää vesirajanyläpuolelli! Miksi?
Siksi, että uv-säteily vahingoittaa epoksia ja väri haalistuu huomattavasti nopeammin verrattuna uretaanipohjaiseenmaaliin. Tämä on fakta!
Vesirajanalle epoksi on ehdottomasti paras ratkaisu.
Kittinä voit käyttää mitä haluat, niinhän teet kuitenkin, mutta polyesterikitti on kaikkein miellyttävin hioa! Koita jos et muuten usko! - vielä minulle
niin, että kirjoitti:
Epoksimaalia ei tule vetää vesirajanyläpuolelli! Miksi?
Siksi, että uv-säteily vahingoittaa epoksia ja väri haalistuu huomattavasti nopeammin verrattuna uretaanipohjaiseenmaaliin. Tämä on fakta!
Vesirajanalle epoksi on ehdottomasti paras ratkaisu.
Kittinä voit käyttää mitä haluat, niinhän teet kuitenkin, mutta polyesterikitti on kaikkein miellyttävin hioa! Koita jos et muuten usko!tarkentaa onko vaikutusta valkoiseen väriin tuolla haalistumisella. Ja entäpä jos vedän epoksi pohjat läpeensä ja uretaanin pintaa myös vedenalaisiin osiin??
- myöskin
vielä minulle kirjoitti:
tarkentaa onko vaikutusta valkoiseen väriin tuolla haalistumisella. Ja entäpä jos vedän epoksi pohjat läpeensä ja uretaanin pintaa myös vedenalaisiin osiin??
epoksivalkoinen kellastuu. Uretaani parempi.
Elä vedä uretaania vesirajanalapuolelle.
Kysy maalin myyjältä (riippuu merkistä) käykö uretaani epoksiprimerin päälle. - temmi
Itse just ostin pari purkkia polyesteriä ja hartsia, joten kysyisin, että kun paikkaan pohjaa ja muita koloja, niin pitääkö (voiko) polyesterihartsin kanssa käyttää lasikuitumattoa vahvikkeena? Ja miten se käytännössä tehdään. Saan lämpimän tilan talveks, niin vois ruveta hommiin, jos täältä vaikka apua löytyis!
Kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760