Kannattaako tosiaankin ostaa omat seinät jostain ikivanhasta kerrostalosta ja maksaa siitä "itsensä kipeäksi"? Samallahan siinä sitoutuu vanhan kiinteistön saneerauksen maksumieheksi ja jää markkinoiden pelinappulaksi. Eikö niilläkin rahoilla saisi kaikkea muutakin kivaa kuin pelkästään omistusoikeutta betoniseiniin.
Omakotitalon ymmärrän ja olen nuoruuteni asunutkin sellaisessa, mutta että ostaa "linnunpönttö" jostain lähiöstä, sitä en kerta kaikkiaan pysty ymmärtämään.
Omakotitalon ymmärrän ja olen nuoruuteni asunutkin sellaisessa, mutta että ostaa "linnunpönttö" jostain lähiöstä, sitä en kerta kaikkiaan pysty ymmärtämään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kukaan ei maksa itseään kipeäksi,tämä on lähtökohta.pankista ei SAA lainaa jos maksukykyä ei ole riittävästi.toinen asia on kannattaako omistusasunto?
pankkeja, saa lainaa enemmän ja pidemmäksi aikaa kuin olisi järkevää ottaa.
Omistusasumisen ajattelutapa on suureltaosin muuttunut. Nykyään pohditaan ja vertaillaan kuukausikuluja eri asumismuodoissa, laina-aika ja korkokulu on vain "vuokraa pankille" eikä lainan kokoa rajoittava tekijä.
itse en omakotitaloon enää takasin lähde, kerrostalossa on niin rentoa asua. kummassakin on omat puolensa ja jokainen valitsee itse kumman muodon haluaa. omalla kohdalla ei ole rahasta kiinni, vain valintakysymys.
Kannattavuus riippu ihan siitä mitä itse haluat. Jokaisella asunnolla on monesta asiasta koostuva markkinahinta joka viimekädessä määriytyy ostajan ja myyjän välisissä neuvotteluissa.
Pääkaupunkiseudulla monessa vanhassa taloyhtiössä arvokkain omaisuus ei useinkaan ole se talo vaan se tontti jolla se seisoo. Tarkemmin sanottuna rakennusoikeus. Tulevaisuudessa tullaan pk-seudulla näkemään taatusti kuinka "vajaaksi" rakennetulta tontilta puretaan neukkukuutiot pois uuden tehokkaamman rakennuksen tieltä.
Ylihintaa ei koskaan kannata maksaa mutta kylmää harkintaa käyttäen voi aina tehdä ainakin omasta mielestä järkevät asuntokaupat. Asuntojen hinta kun on markkinataloudessa aina "oikea"
Mutta muista, että vuokra-asunnossa tuhnuttajakin maksaa vuokraisännälle peruskorjauskulut vuokrassaan.