Kysyisin onko kenelläkään kokemusta kun ostaa koiran ja ei ole mahdollista sitä hakea(erittäin pitkän välimatkan takia)niin tämmöisestä kuljettamisesta uudelle omistjalle? Kun esimerkiksi lentokoneessa tuli ystävällinen koiran pentu.
Koiran "postitus"
uudelle omistjalle
4934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika harva kasvattaja myy pentua näkemättä uutta pennun omistajaa tai siten, että pennun omistaja ei hakisi pentua. Jos haet pennun Suomesta, ei mikään välimatka ole liian pitkä sitä hakemaan. Junat ja lentsikat kulkevat. Koiran kuljetus lentokoneessa ilman omistajaa rahtina tulee kalliimmaksi kuin jos itse tekisit edestakaisen matkan ja tulomatkalla pentu olisi matkustamossa. Niin, että suunnittele vain koiranhakumatka etukäteen!
Saanko kysyä, mikä on pitkä matka?
yli rajan takana :/
No jos pentu tulee ulkomailta, tulee halvemmaksi hakea itse pentu kuin jos se tulisi rahtina. Katso joku edullinen tarjouslento esim. täältä: http://www.ebookers.fi/
Koirapaikka pitää varata, vaikka pentu matkustaisi kassissa matkustamossa. Alle 8 kiloinen saa tulla matkustamossa, kunhan se mahtuu vaan hyväksytyn kokoiseen kuljetuskassiin. Halpalehtoyhtiöt eivät välttämättä huoli koiria, mutta esim. Finnais ja SAS huolivat.
Olin ostamassa koiraa toiselta puolelta maata, kasvattaja lupasi lähettää pennun jonkun mukana,kunhan ensin olin maksanut koiran hinnan matkakulut hänen tililleen, eipä ole koiraa näkynyt.Eli kannattaa hakea itse, jo siksikin että näkee mistä olosuhteista pentu tulee. Valokuvat sähköpostiin ei todellakaan aina kerro totuutta.